VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mám rád náročné zákazníky, říká kovář Josef Jerml

Věž – Umělecké kovářství a zámečnictví Josefa Jermla má ve Věži dlouholetou tradici. Jeho otec Bohumil si v obci založil svoji kovářskou živnost už v roce 1937.

14.4.2011
SDÍLEJ:

Josef JermlFoto: DENÍK/Petr Stránský

Touhy svobodně vykonávat své řemeslo se nevzdal ani v dobách socialismu. Byl jedním z mála živnostníků v okrese. Své řemeslo vykonával až do své smrti roku 1988.

Po revoluci pokračoval v živnosti Josef Jerml se svým synem Tomášem. „Náročné zákazníky vítám,“ tvrdí Josef Jerml. Říkám jim: „Vás to stojí peníze, nás spoustu práce, musíme se dohodnout, aby to vyhovovalo oběma stranám.“

Řemeslo se hodně změnilo. „Dříve jsme hodně kovali koně, vyráběli skobičky, spravovali hrnce nebo dělali obruče pro trakaře a kola. Dnes převládají ploty a zábradlí, kování na vrata, interiérové prvky ke krbům a podobně,“ uvádí kovář Jerml. V 90. letech se mu podařilo navázat spolupráci s belgickou firmou, pro kterou vyráběl bytové doplňky, zahradní nábytek, garnýže, paravány, svícny nebo stromy.

Až do roku 2001 šlo 90 procent jeho výroby na export. Pak mu ale práci přebrala levnější konkurence z Polska a Litvy a tak se Josef Jerml dnes soustředí především na český trh. „Na olšanské hřbitovní kapli v Praze jsme dělali kování, dveřní závěsy, kliky a panty, na věžní hodiny v Kalištích jsme zhotovili ciferníky a hodinové ručičky. Prestižní zakázkou pro nás byly kovářské práce na hradě a východním křídle zámku v Polné,“ uvádí výčet svých nejzajímavějších zakázek Josef Jerml.

Ve své dílně zpracovává především železo, ale také mosaz, hliník, měď a v menší míře nerez. „Železa tu ročně zpracujeme 500 až 5000 kilogramů, záleží jak materiálově náročné zakázky v tom kterém roce máme,“ sdělil kovář Jerml. Spolupracuje také se sochaři a výtvarníky. Vyráběl například i válcové lisy na tisk grafických listů. Ze spolupráce se sochařem Jiřím Sozanským vznikl projekt Z prachu a popele, věnovaný obětem války v Sarajevu. Pro rytce zhotovuje firemní štíty, domovní označení, cedulky nebo vizitky.

Josefa Jermla i jeho syna Tomáře kovářské řemeslo uživí. Lidé si nejčastěji nechávají zhotovit ploty, zábradlí, kování na vrata nebo prvky ke krbům. „Dříve jsme museli některé zakázky z časových důvodů odmítnout, to už si dnes sice nemůžeme dovolit, ale zatím jsme nebyli nucení poptávat práci například pomocí inzerátů. Zákazníci si nás najdou,“ říká kovář, který získává nové zakázky především cestou doporučení od svých spokojených zákazníků.

Autor: Petr Stránský

14.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení