Protože se nachází v městské památkové zóně, nahradí asfalt žulová dlažba, rekonstrukce se dočkají také inženýrské sítě. Než se ale ulice předvede v nové podobě, čekají chodce i řidiče nepříjemná, leč nezbytná omezení.

„Jsme tu od středy. Už jsme odfrézovali vozovku, teď bagrujeme. V pondělí nastoupí firma na kanalizaci,“ shrnul v pátek postup prací jeden z přítomných dělníků.

Upozornil, že sice zůstal přístupný jeden z chodníků pro pěší, cedule ale chodce varují, že se nacházejí na stavbě a že se v těchto místech pohybují pouze na vlastní nebezpečí.

Asi nejrizikovější místo je při východu z parku u bývalé základní školy na Rubešově náměstí. Kdo se rozhodne ignorovat oplocení, ocitne se přímo ve vybagrovaném území.

„Děti se tudy naučily chodit ze školy. Odkryli jsme tu kanál, musíme ho zakrýt, aby do něj náhodou někdo nespadl,“ upozorňuje pracovník.
Zatímco pěší se mohou rozbagrované ulici vyhnout, mnohem hůře je na tom řada obchodníků, kteří své prodejny na Havlíčkově náměstí zásobují právě z ulice Na Valech.

„Zásobujeme teď zepředu, z náměstí. Třeba zrovna teď ale na vyhrazeném místě pro zásobování stojí auta. V tomto domě i bydlíme, takže nám oprava ulice Na Valech komplikuje také parkování. Město nám povolilo po dobu rekonstrukce parkovat na vyhrazených místech u Ostrova. Ulice se bude opravovat až do listopadu, což je dost dlouhá doba, byli bychom radši, kdyby se to podařilo stihnout dříve,“ shrnula Alena Švejdová z papírnictví na náměstí.

Desítky náklaďáků

Největší potíže ale uzavření ulice Na Valech způsobilo zřejmě prodejně potravin v Dolní ulici. „Udělali jsme si statistiku, pro zajištění chodu prodejny musíme denně vyložit zboží ze dvaceti až třiceti středních náklaďáků. Tato rekonstrukce nás proto dostává do značných problémů. Zásobovat prodejnu z Dolní ulice tak, jak to město plánuje, není v našich silách. Navíc musíme dodržovat hygienické předpisy. Město se problémy snaží zohledňovat, přislíbilo, že je bude co nejdříve řešit. Doufáme, že se to podaří, protože jinak by to pro nás bylo děsivé,“ komentoval problémy jednatel společnosti Hejkal, Martin Hejkal.

Naštěstí pro obchodníky se mezi Brodskými nenajdou jen bezohlední řidiči, kteří zaparkují i na tom posledním místě, kde mohou vykládat zboží. Naopak se najdou i tací obyvatleé městě, kteří mají chuť je v nelehké situaci podpořit.

Pomohl kolemjdoucí

„Šel jsem čirou náhodou kolem a viděl jsem, jak prodavačky u Hejkalů na rudlíku pracně převážejí zboží do prodejny, tak jsem jim šel pomoci,“ svěřil se Deníku se svým nezištným zákrokem jeden z havlíčkobrodských kolemjdoucích.

Kompletní oprava ulice Na Valech za zhruba čtyři a půl milionu korun by měla být podle odhadů hotová do listopadu. Kvůli potřebám zásobování prodejen na náměstí dojde k částečnému uzavření Dolní ulice a východní strany Havlíčkova náměstí. Velmi frekventovaná Dolní ulice tak nebude průjezdná směrem z náměstí.

Přilehlá ulice Boženy Němcové bude po dobu dopravní uzavírky průjezdná obousměrně, ale nebude možné zde zaparkovat. Řidiči tak budou muset vyhledat odstavnou plochu pro zaparkování svých vozidel jinde.

Zuzana Klementová, Jakub Janáček