Soutěž je jedním z nejdůležitějších ocenění pro instituce, neziskové organizace a firmy za projekty na ochranu životního prostředí, ochranu zdraví a bezpečnost práce. První místo získala společnost Water Solar Technology Ltd. za projekt Čerpání vody ze slunce. Odborná porota ocenila zejména skutečnost, že k čerpání vody není potřeba zdroj energie. Proto se tyto systémy hodí například pro ostrovní země.

Water solar technology je sdružení, které Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK) zformovaly. Nejdříve však vybral nejlepší dodavatele solární technologie a řídících systémů, a čerpací techniky v ČR.

„Spolu s nimi vyvinul zcela unikátní a patentovaný systém ostrovního čerpání na sluneční záření. To znamená zcela odpojeného od distribuční sítě,“ uvedl předseda představenstva VaK, Pavel Policar. Ten dodal, že konsorcium muselo vyvinout speciální stejnosměrné motory, které nepotřebují měniče na střídavý proud a synchronizaci s frekvencí a odporovou kapacitou distribuční sítě. VaK realizovaly v prosinci 2010 systém na své čerpací stanici na Želivce, odkud takto, mimo záložního klasického čerpání, dodává do svých sítí přibližně 25 litrů za sekundu solární pitné vody.

Systém je nejen unikátní v ČR a na světě, je dokonce zajímavý i ekonomicky v našich podmínkách. Především však má obrovský mezinárodní potenciál v tom, že nepotřebuje elektrickou distribuční síť a dovede čerpat vodu, ať již pitnou nebo užitkovou závlahovou vodu. Podnikavé konsorcium si toto uvědomilo a v britském vodárenství navázalo spolupráci s předními britskými a světovými vodárenskými manažery.

Voda pro rozvojové země

„Jejich prostřednictvím chce konsorcium oslovit všechny vládní i nevládní zdroje financí pro rozvojový svět a hodlá obchodně realizovat systém v rozvojových zemích Afriky a Asie, jak pro dodávku pitné vody, tak i potenciálně pro zavlažování,“ řekl Policar.

V ČR již o jejich systém projevila zájem Veolia, na středním východě probíhají jednání s královskými rodinami v Ománu a Spojených arabských emirátech pro odloučení malé komunity obyvatel bez přítomnosti elektrických sítí v odlehlých částech.

Radka Lukášová, Jaromír Kulhánek