Nevlídná situace se však zlepšuje a v současné době už je lidí bez práce na Světelsku zhruba o polovinu méně. Přibližně 500 lidí si našlo práci v obnovené sklářské výrobě. Navíc se pro obyvatele města a okolí zřejmě brzy objeví další možnosti, protože desítky pracovních míst vzniknou ve sklárnách na přelomu letošního a příštího roku díky stavbě páté pece.

Dvě místa pro čtyři stovky uchazečů

Nezaměstnanost na Světelsku byla minulý měsíc 10,5 procenta, zatímco v celém okrese činila 8,2 procenta. Úřad práce evidoval v té době ve Světlé pouze dvě volná pracovní místa pro 410 uchazečů o práci. V celé oblasti měli nezaměstnaní k dispozici jen devět pracovních nabídek, na jednu připadalo 67 uchazečů.

Čtyři pece

Společnost Lubora Červy, fungující zhruba dva roky pod názvem Crystalite Bohemia, provozuje v současnosti čtyři pece. To je stejný počet, jakým disponovaly bývalé slavné sklárny.

„Tavíme 83 tun skla denně. To znamená, že už se dostáváme pomalu na hodnotu, jako měla fabrika dřív,” řekl ředitel skláren Martin Fait.
Po spuštění další pece by sklárny měly zaměstnávat do 600 lidí.

Ve srovnání s bývalým Sklem Bohemia je to však stále podstatně nižší číslo. Nová firma se totiž již nevracela k ruční sklářské výrobě, ke které je třeba více zaměstnanců.

Hospodaření společnosti se však podle ČTK postupně zlepšuje, loni uskutečnila zakázky za 476 milionů korun, přičemž ve srovnání s rokem 2009 vzrostly více než čtyřnásobně. Hospodaření skončilo loni podle informací zveřejněných v obchodním rejstříku ziskem bezmála 23 milionů korun, v předcházejícím roce byl profit o sedm milionů nižší.

Podle světelského starosty Jana Tourka se situace ve městě zlepšuje, ale stále je pro obyvatele velmi složitá. Dalšího nového investora se do Světlé ještě přilákat nepodařilo, i když radnice po krachu skláren s podporou státu připravila novou průmyslovou zónu o rozloze deset hektarů. První dva vážnější uchazeči o stavbu závodů se objevili až letos na jaře. Radnice od té doby jedná s firmou se švédským kapitálem. Pokud by se ve Světlé usadila, zaměstnala by ve výrobě nábytku desítky lidí.

Obří pohledávky

Sklárny Sklo Bohemia byly jedním z podniků zkrachovalého uskupení výrobců skla Bohemia Crystalex Trading. Insolvenční řízení ve Sklu Bohemia se podle zprávy insolvenční správkyně Heleny Horové blíží ke konci, protože všechen majetek zkrachovalé firmy už byl prodán.
Výnos 343 milionů korun nepokryje ani desetinu pohledávek věřitelů, které v součtu činily 4,9 miliardy Kč. Největší profit z prodeje majetku měl zajištěný věřitel, jímž byla Citibank Europe. Bývalým zaměstnancům nejprve vyplatil náhrady do výše tří platů úřad práce. Další peníze jim poslala Horová letos v červnu, pokryly poměrně 45 procent vymáhaných mezd.

Kolem 40 bývalých pracovníků Skla Bohemia podle údajů úřadu práce stále nenastoupilo na nové stálé místo. „Převážná část těchto uchazečů řeší svoji situaci dlouhodobým přivýdělkem u místních firem,“ vysvětlil mluvčí úřadu práce v Jihlavě Miloš Zauf. Další bývalí skláři pečují o někoho ze svých blízkých, pobírají poplatek kvůli nemoci z povolání, nebo si vyřizují starobní důchod.

Jakub Janáček + ČTK