A nejen ta. Nehledě na fakt, že mnozí z nás, bez ohledu na věk a pohlaví, její výrobky dnes a denně, dost možná i po dlouhá léta, nosí. Ano, řeč je o havlíčkobrodské textilce PLEAS a jejím pleteném bavlněném spodním prádle nočním, denním i o tom, které je určeno pro různé volnočasové aktivity. Ano, hovoříme o podniku, který k Havlíčkovu, respektive Německému Brodu patřil a patří už od roku 1873.

„Jsme v současné době jedinou textilní továrnou v České republice, která v jednom uceleném areálu úplet vyrobí, obarví, nastříhá, ušije, zabalí a vyexpeduje,“ řekl Petr Nobst, člen představenstva a finanční ředitel společnosti PLEAS.

„Náš výrobní program představuje, a to jen v tomto roce, přibližně jeden tisíc druhů prádla rozličných velikostí, všech možných barev a odstínů, celé palety střihů a palety doplňků. Zapomenout samozřejmě nesmím ani na prádlo ložní, které také vyrábíme. Letos například vyprodukujeme více než osm milionů kusů prádla a zpracujeme přitom 1 440 tun bavlny,“ pokračoval Nobst.

Roční produkce závodu neustále roste. V loňském roce opustilo jeho brány na sedm milionů kusů spodního prádla. Odhad pro rok nadcházející činí už milionů deset. Z pětadevadesáti procent je zboží určené na export. „Vyrábíme pro německou firmu SCHIESSER, kterou také v České republice výhradně zastupujeme, a patříme mezi její největší dodavatele. Zbývajících pět procent pak skončí na českém a slovenském trhu,“ uvedl Nobst.

Výrobu zajišťuje 740 zaměstnanců. Většina z nich pracuje v hlavním provoze v Havlíčkově Brodě, část pak v pobočném závodě v Polné na Jihlavsku. Tam vzniká hlavně konfekční zboží značky PLEAS. „Při výrobě ale kooperujeme i s dalšími, a to zahraničními podniky. Na Slovensku to je firma GEMTEX Rožňava, pracují pro nás ale i textilky v Srbsku, Makedonii, Albánii a také na Ukrajině. Zakázky specifických technologií, na mysli mám třeba potisk textilií, zadáváme firmám v Německu,“ poznamenal Nobst.

Pletařky si vychovávají sami

Je jasné, že většinu zaměstnanců společnosti PLEAS tvořily a stále tvoří ženy. Nové síly, a ty v nadcházejících týdnech a měsících v souvislosti s avizovaným zvyšováním produkce do továrny přijdou, si ale firma musí vyškolit sama. V České republice totiž neexistuje škola, která by kvalifikovaný dorost, v tomto případě pletařky, vychovávala a připravovala. „Postupně přijímáme a zaškolujeme další dělnice. Každý měsíc přijmeme asi tři nebo čtyři,“ ilustroval Nobst.

Nikterak neskrýval skutečnost, že PLEAS zaměstnává i ženy přistěhovalců z Mongolska. Před rokem 2008 dávala textilka práci 1 750 lidem. „Ochrana firmy před dopadem krize si bohužel vyžádala i rozsáhlé propouštění. Počet zaměstnanců klesl až na 650. Uzavřít jsme museli i některé naše pobočné provozy. Teď už se počet našich zaměstnanců stabilizoval, a jak bylo uvedeno výše, postupně narůstá,“ podotkl Nobst.

Od kolekce ke kolekci

I těmito slovy lze, samozřejmě s lehkou nadsázkou, charakterizovat profesní život lidí havlíčkobrodské společnosti PLEAS. „Je to tak. Každý rok připravujeme dvě hlavní kolekce našeho zboží, jarní a  podzimní, a v průběhu roku i několik dalších menších a tematicky zaměřených kolekcí, za všechny uveďme třeba sport nebo beach. Kromě jiného to ale znamená, že zejména návrháři společnosti SCHIESSER, a stále častěji i ti naši, a s nimi i pracovníci obchodních oddělení, pracují s mnohaměsíčním předstihem.

„Musejí permanentně sledovat trh, jejich stěžejním úkolem je včasné podchycení měnících se trendů, potřeb a přání trhu, konečných spotřebitelů,“ vysvětlil Nobst. Obvykle to trvá dva měsíce, než se návrh a skica „přetaví“ do finální podoby. „To je samozřejmě ta optimální varianta. Někdy se ale stane, že vývoj nových druhů našeho zboží trvá třeba i půl roku. To v případě, kdy návrháři logicky bazírují na detailech a různých doplňcích prádla,“ dodal Nobst. Ten v této souvislosti připomněl, že firemní návrháři už intenzivně pracují na kolekcích pro nadcházející roky 2012 a 2013.

Vánoční červená

Jednu ze současných exkluzívních kolekcí prádla pro ženy, která předčila všechna očekávání, charakterizuje výstižné a jednoznačné označení vánoční červená.
„Tato tematická kolekce, vyrobili jsme ji z vybraných a  prvotřídních přírodních materiálů, jde neskutečným způsobem na odbyt. V porovnání s loňským rokem jsme u ní zaznamenali nárůst ve výši jednoho sta procent,“ konstatoval David Burian, vedoucí odboru prodeje společnosti PLEAS, a na této kolekci ilustroval kvalitu českého úpletu a českého spodního prádla, kterou právě značka PLEAS garantuje.

„Německý, ale i český a slovenský zákazník volá po kvalitě a zajímá se o to, kde a jak bylo prádlo vyrobeno,“ zdůraznil Burian a  připomněl, že společnost PLEAS Havlíčkův Brod je držitelem prestižního certifikátu Vysočina – regionální produkt. Ten získala nejen za sortiment vyráběného spodního prádla, ale také za šátek pirát. „Jako textilní podnik udržujeme dlouholetou úspěšnou tradici náročné výroby jakostního denního a nočního prádla. Obzvláštní pozornost věnujeme soustavnému vývoji moderních pletenin z kvalitních materiálů v kombinaci s módním designem, abychom vyhověli požadavkům našich zákazníků v celé Evropě. Máme vlastní vývojové oddělení sortimentu, výkonnou laboratoř, standardizované řízení jakosti i podporu nejmodernější výpočetní techniky na všech úsecích činnosti,“ uvedl Burian a dodal, že všechny výrobky společnosti PLEAS jsou certifikovány ekologickým standardem v systému Ökotex 100. Rovněž se připravuje udělení certifikátu GOTS. „Jakost naší produkce a výrobků pro naše zahraniční partnery, kromě značky SCHIESSER to jsou i Sinn Leffers, Anni Rolfi, Sportkind, či Christian Berg, zajišťujeme jak trvalou kontrolou celého dodavatelského a výrobního procesu, tak i systémem rozsáhlých laboratorních zkoušek úpletů a  ostatních zpracovávaných materiálů,“ uzavřel Burian.

Pokud patříte k lidem, kteří sledují módní trendy, a to nejen v klasickém odívání, ale i ve spodním prádle, pak vás následující řádky zaujmou. Návrháři totiž predikují, že barvami dámského, ale i pánského spodního prádla nadcházejícího roku budou ze᠆jména: vanilková, vínová, fuchsiová, café-cappuccino, noční modř, mátově zelená-mentol a antracitová. Z dezénů pak „pofrčí“ pruhy a kašmírové vzory.

Z historie společnosti PLEAS
Počátky firmy sahají do roku 1873, kdy založil Josef Mahler v tehdejším Německém Brodě firmu Umělé barvířství a výroba všech druhů bavlny a vlny ku pletení a tkaní. V roce 1939 vznikla nová akciová společnost pod názvem Pleas, továrna na pletené zboží a pletací stroje. Následně pak v roce 1940 byla značka Pleas oficiálně zaregistrována jako ochranná známka. Od roku 1949 se podnik jmenoval Pletařské závody Karla Havlíčka Borovského, národní podnik. V roce 1967 došlo k návratu tradiční značky Pleas do názvu firmy po přejmenování na Pleas, pletařské závody, národní podnik, a Pleas se stal jedním z největších textilních koncernů v ČSSR. V roce 1994 došlo k založení akciové společnosti PLEAS.
Zdroj: www.pleas.cz