Jenže návrh na schválení nové Obecně závazné vyhlášky, která by počet míst s výherními hracími přístroji videoloterijními terminály regulovala, schválen nebyl.
„Ne, že by o to nebyl zájem, ale zkrátka jsme se neshodli na podobě této vyhlášky,“ konstatoval starosta města, Jan Tecl (ODS). Nové nařízení mělo zamezit tomu, aby se do budoucna zvyšoval počet míst, kde jsou přístroje provozovány. Těch je nyní v Brodě šestatřicet.

Mnohem radikálnější postoj k této otázce zaujali někteří členové místní opozice. Ti požadují úplnou likvidaci hazardu v ulicích města. „Nejlepší by bylo všechny herny úplně zrušit, třeba po vzoru Bystřice nad Pernštejnem. Sice to městu přinese ročně nějaké příjmy, ale za všechny ty problémy, které toto podnikání může přinést do rodin, to v žádném případě nestojí,“ uvedl opoziční zastupitel Havlíčkova Brodu, Milan Plodík(KSČM). Podle něj však taková varianta půjde prosadit jen těžko.

„Lidé, kteří mají vliv na radnici i v parlamentu něco takového jen tak nepřipustí. Podle návrhu by ti stávající provozovatelé zůstali a nemohla by jim přibývat další konkurence,“ soudí komunista Plodík.

Na úplné zrušení hazardu však alespoň prozatím vedení města nemyslí. Obává se prý žalob za zmařené podnikání ze strany provozovatelů stávajících heren.
Pondělní zamítnutí návrhu přesto nemusí být v tomto směru konečnou stanicí. „K jednání se pravděpodobně ještě v budoucnu vrátíme,“ naznačil Tecl.

Podle starosty jsou místa s hracími přístroji, kterých je nyní ve městě celkem 232, pod poměrně přísným dohledem. „Městská policie tu dělá časté kontroly a například, co se přítomnosti mladistvých týče, jsme žádné problémy nezjistili,“ dodal havlíčkobrodský starosta.
Do městského rozpočtu přireče díky provozování automatů ročně zhruba osm milionů korun.