Ty před několika lety sice zkrachovaly, ale v současné době zde již opět pracuje 560 lidí. Když v roce 2009 přebíral nový vlastník podnik od insolvenční správkyně, začínal výrobu s jednou pecí a dvě stě padesáti zaměstnanci.

„To je pozitivní zpráva. To, že společnost Crystalite Bohemia v pravidelných intervalech přibírá nové zaměstnance, je v současné době spíše výjimka,“ nechal se slyšet ředitel havlíčkobrodského Úřadu práce, Martin Kouřil. I díky přijímání nových zaměstnanců poklesla nezaměstnanost na Havlíčkobrodsku takřka o polovinu na necelých deset procent.

„Pracoval jsem tu už před krachem, ale když se výroba znovu rozběhla, tak jsem opět nastoupil. Je dobře, že tu je práce a že jdou výrobky na odbyt. Sklárny jsou totiž v podstatě jediným velkým zaměstnavatelem v okolí,“ řekl včera u nové pece jeden z pracovníků, Miloš Kříž ze Světlé.

Pec, která bude pracovat v nepřetržitém provozu a k jejímuž provozu přijal zaměstnavatel dalších šedesát lidí, by měla denně za teploty 1450 stupňů Celsia produkovat čtrnáct tun velkého lisovaného skla, převážně misek a váz. Denní výroba celých skláren tak vzroste na sto tun denně.

„Snažíme se snížit dodací lhůty pro odběratele. Prozatím nám předání výrobků trvalo až osm měsíců, což bychom spuštěním dalšího provozu mohli snížit na dva až tři měsíce,“ konstatoval ředitel skláren, Martin Fait. A zcela vyloučeno prý není ani další rozšíření produkce. Na případnou šestou pec by totiž ve Světlé, nebo v dalším provozu v Květné na Moravě, ještě místo bylo.

Podnik ve velké většině dodává své produkty klientům bývalých skláren, zbytek tvoří noví odběratelé. „Pro letošní rok už máme dohodnuté zakázky za asi 450 milionů korun, což nám pokryje asi půl roku produkce,“ uvedl spokojeně Fait. Současné výrobky jsou vyráběny bez přidávání olova, mají vyšší optický bod (jsou čiřejší pozn. red.), ekologické a o třicet až čtyřicet procent levnější. „Navíc ve stejné kvalitě,“ upozornil ředitel skláren.

Zatímco v loňském roce dosáhl podnik obratu 650 milionů korun, tak v tom letošním vzroste podle prognóz ředitele Martina Faita na zhruba 900 milionů.
Firma dodává sklo prakticky do celého světa. Její výrobky znají již v 52 zemích, z těch exotičtějších si našly cestu například i do Angoly, Lybie nebo Nigérie. Největším odbytištěm však je Střední a Dálný Východ.