NATE – nápojová technika je ryze česká společnost, která počátkem devadesátých let minulého století navázala na tradici Chotěbořských strojíren. V současné době zaměstnává na dvě stě padesát lidí, a řadí se tak mezi nejvýznamnější zaměstnavatele havlíčkobrodského regionu. Není bez zajímavosti, že subdodávkami se NATE – nápojová technika podílí i na výrobních programech koncernů Alfa Laval a Tetra Pak.

„Produkci z osmdesáti procent exportujeme, zbývající část směřuje k odběratelům v České a Slovenské republice," konstatoval Michal Tecl, technický ředitel společnosti NATE – nápojová technika a vysvětlil, že odběrateli jsou především pivovary, mlékárny, sodovkárny, stáčírny minerálních vod a další podniky potravinářského průmyslu. „Naše investiční celky vyvážíme již tradičně do západní, střední a východní Evropy, do pobaltských zemí, Ruska a řady dalších jižních států někdejšího Sovětského svazu. Čas od času se ale ozvou i zákazníci z velmi exotických zemí, například z Kajmanských ostrovů, Peru nebo severní Afriky," vyjmenoval Tecl. Ten v této souvislosti dodal, že značka NATE se postupně vrací i do států, které bývalé československé podniky zahraničního obchodu před lety „vyklidily", a to z mnoha ekonomických, ale i politických důvodů. „Takovou typickou zemí je třeba Rusko," uvedl Tecl.

Gruzie: Rozhodlo  technické řešení

Jednou z největších zakázek, kterou společnost NATE – nápojová technika v poslední době realizovala, byla dodávka dvou kompletních automatických stáčecích linek pro gruzínský pivovar ZEDAZENI v městě Saguramo ležícím asi dvacet kilometrů od Tbilisi. Investor tam postavil zcela nový pivovar a pivo vyrábí českou technologií. „Linka na stáčení piva do skla dosahuje kapacity patnácti tisíc půllitrových lahví za hodinu. A linka určená pro stáčení piva do PET obalů zvládne za hodinu čtrnáct tisíc dvoulitrových lahví," popsal základní parametry investičního celku Tecl. Do finále tohoto tendru, v přepočtu za zhruba sto milionů korun, postoupila NATE – nápojová technika společně s gigantem tohoto průmyslového odvětví, německou firmou KHS. „V náš prospěch nakonec rozhodlo finální technické řešení a také cena," řekl Tecl. Na otázku, jak dlouho vývojáři, technici a dělníci na gruzínské zakázce pracovali, odpověděl, že od léta 2011. Příprava a výroba zabrala plných pět měsíců a vlastní expedice byla provedena koncem loňského roku.

Investiční celky šité na míru

Každý investiční celek, který opustí brány chotěbořského závodu, je v podstatě unikát. Projektanti, technici a dělníci ho doslova a do písmene „šijí" na míru zákazníkovi. Kromě toho zajišťují nejen jeho finální instalaci a montáž přímo na místě určení, ale garantují také jeho rozjezd, servis a zaškolení zaměstnanců, kteří ho budou obsluhovat. Není ničím výjimečným, zůstávají-li lidé z NATE – nápojová technika u zákazníka třeba i půl roku.

Svůj výrobní program společnost NATE – nápojová technika systematicky rozšiřuje. Reaguje tak na poptávku výrobců nápojů, kteří musejí zase uspokojovat koncové zákazníky. „Škála nealkoholických nápojů, minerálek, piv či výrobků z mléka a také obalů, ve kterých se tyto produkty prodávají, neustále narůstá. Pro nás to znamená projektovat a vyrábět co nejuniverzálnější linky," pokračoval Tecl. I z tohoto důvodu založila mateřská společnost dceřinou společnost NATE MARKETING. Ta se zaměřuje především na výrobu balicích a manipulačních linek. Zabývá se také produkcí plniček sudů.

Zajímavý Vietnam

K vlastní prezentaci využívá společnost NATE – nápojová technika především mezinárodních veletrhů a výstav. Dává tak o sobě vědět nejen potenciálním zákazníkům, ale i dalším velkým hráčům tohoto byznysu ve světě. Tradičně vystavuje v Norimberku na Brau Beviale, v Mnichově na Drinktec a pravidelně zajíždí i do ruského Soči. Má ale i vlastní obchodní cíle. „Velký trh je například Čína a vůbec celá oblast jihovýchodní Asie. Co se týče Číny, je nutné přiznat, že optimální obchodní strategii teprve hledáme. Daleko zajímavější je pro nás v tuto chvíli Vietnam. Situaci tam mapujeme. Je nasnadě, že tyto kroky jsou dlouhodobého rázu. Na nových odbytištích musíme pracovat i několik let. Je to běh na dlouhou trať," podotkl Tecl a jako příklad takto úspěšně zmapovaného a získaného trhu uvedl Pobaltí.

Zastoupení v Rusku?

Tecl je přesvědčen, a to právě v souvislosti s obchodní strategií firmy, že společnost NATE – nápojová technika bude v příštích letech potřebovat své vlastní obchodní zastoupení v Rusku. „Je to nejen obrovský trh, ale jsou tam i peníze a bohatí investoři. Krok tímto směrem považuji osobně za správný," svěřil se Tecl.

Expedice Sachalin 2010

Při expedici svých investičních celků, které často od zákazníků dělí dlouhé tisíce kilometrů, sází společnost NATE – nápojová technika stále častěji na železnici. Nejde jen o to, že železniční doprava je levnější, ale díky rozšiřující se nabídce spedičních firem začíná být i daleko operativnější, než tomu bývalo dříve.

V této souvislosti připomínáme chotěbořský logistický „majstrštyk" z jara roku 2010. Dne 11. března byla ve městě Južnyj – Sachalinsk na ruském ostrově Sachalin vyložena zásilka, která byla odeslána z chotěbořského vlakového nádraží 5. února. Zásilku tvořil automat na plnění piva a kvasu do plastových lahví pro korsanovský závod piva a nápojů Severnaja zvězda. Šlo o samoobslužný automatický stroj středního výkonu, který byl vyroben z potravinářské nerezové oceli. Celá zásilka vážila devět tun, dosáhla délky pěti metrů, šířky tří metrů a výšky 260 centimetrů. Na místo určení dorazila po třiatřiceti dnech a po železnici a moři urazila téměř jedenáct a půl tisíce kilometrů. Projela Českem, Slovenskem, Ukrajinou a Ruskem, kde ji vlaky vezly po Transsibiřské, ale také po Bajkalsko–amurské magistrále. Z přístavu Vanino ji nakonec na Sachalin dopravil lodní trajekt i s celým vlakem. Ovšem jen za pomoci ledoborce.

Osm set kilometrů denně

„Transport se proti původnímu harmonogramu opozdil o tři dny. První zpoždění nastalo ještě na území ČR, to další, které bylo spíše jen administrativního charakteru, následovalo na slovensko – ukrajinské hranici," uvedl tehdy Libor Eibl, manažer dopravy pražské spediční firmy Spedi-Trans, která měla tuto mamutí logistickou akci na starost. „Pak už s transportem žádné problémy nebyly. Vlaky se zásilkou jely i osm set kilometrů denně," dodal Eibl.