Jedno vajíčko tak za jediný týden zdraží třeba o čtyřicet i více procent. S blížícími se oslavami Velikonoc lze čekat, že ceny vajec ještě porostou.

Vajíčka se stala takřka luxusním zbožím. Od Nového roku, kdy se v Evropské unii mohou prodávat pouze od slepic chovaných ve větších klecích, jich je málo a  cena roste. Stoupá prudce, o desítky procent. Obchodníci navíc mají potíže se zajištěním dodávek vajec do svých prodejen.

Nedostatek vajec a jejich přemrštěná cena dělají starosti i havlíčkobrodskému cukráři Karlu Pavlíčkovi, který v tom vidí jen další pomyslné klacky pod nohy soukromému podnikání. „Divím se a nechápu. Cena vajec vyskočila o sto procent, ale co je horší, těžko se shánějí a jejich kvalita je podprůměrná,“ říká havlíčkobrodský cukrář.

O „vaječném“ problému podle jeho informací diskutovala nedávno i valná hromada cukrářů ČR. „Čekáme, co se bude dít, a jsme přesvědčeni, že ceny vajec dolů už nepůjdou. Nechápu, jak je možné, že například v Rakousku může cukrář nakupovat vejce od soukromníka a nám se diktuje, od koho smíme vejce nakupovat. Přitom jsme v rámci EU prakticky jeden stát. Jsem přesvědčen, že jde o uměle vyvolaný problém, který opět někomu prospěje,“ hodnotí situaci Pavlíček.

Cukrárna U Hrušků, kterou Karel Pavlíček provozuje, nakupuje a shání vejce, kde se dá, protože cukrařina se bez vajec prostě neobejde. Vysoká cena vajec ale dřív či později povede i ke zvyšování cen cukrářských výrobků. Tomu se cukrárna U Hrušků zatím brání.

„Zvyšovali jsme ceny počátkem roku kvůli dani z přidané hodnoty a pocítili jsme to na nižším zájmu zákazníků. Další zvýšení cen zatím neplánujeme, čekáme, co bude dál, ale tvrdím, že současná situace vede k dalšímu poškození a omezování soukromých podnikatelů, zatím co úřednický státní aparát tloustne,“konstatuje cukrář.

Že ceny vajec v poslední době prodělávají doslova veletoče, potvrzuje i vedoucí jednoho brodského supermarketu, který si nepřál být jmenován. Vysoká cena vajec, která je podle jeho mínění tragická, se odrazila i na zájmu zákazníků. Ten je prý stále menší.

Vraťte výkupny

Cena vajec je prý už tak vysoká, že je velmi motivační pro drobné pěstitele, aby se vrhli na zakládání vlastních chovů.
Podle starosty obce Pohleď na Světelsku, Jindřicha Holuba, teď budou obyvatelé venkova před městem aspoň v nějaké výhodě.

„Máme vlastní chov slepic, vejce nekupujeme vůbec a plánujeme chov ještě rozšířit, protože o vejce za rozumnou cenu v době, kdy jedno vejce stojí víc než pět korun, je zájem. Ovšem některé mladé rodiny na venkově přestaly chovat drůbež a veškeré další domácí zvířectvo. Pozemky kolem domku proměnili v anglické trávníky a bazény a teď si stěžují, že vejce jsou drahá,“ říká  starosta.

Podle jeho názoru zemědělci doplácejí na nerozumnou politiku státu. „Před více než dvaceti lety existovaly pro chovatele drůbeže takzvané výkupy. Chovatel vejce za rozumnou cenu prodal, zákazník za rozumnou cenu koupil. Kdyby stát zajistil českým zemědělcům odbyt tímto způsobem, obešli by se bez dotací,“ vysvětluje Holub.