„Ve Futabě mají  pracovat  externí zaměstnanci z Japonska na nové zakázky. Dostal jsem informaci, že jeden ze zaměstnanců z oddělení Lisovny který byl v Rakousku je karanténě a dne 12.3.2020 se Firma u zaměstnanců informovala zda někdo nebyl někde jinde v cizině … roušky které prý Futaba nakoupila nikdo nemá a ani nejsou a dezinfekce 12.3.2020 došla a firma jiný nemá prý jsou objednaný ale jelikož je krize tak bůh ví í kdy budou . Přes váš deník firma apelovala že jsou zakoupené roušky pro bezpečí zaměstnanců .. ale dnes už nikdo není v bezpečí,“ postěžoval si zaměstnanec Futaby.

„Ano, informace o příjezdu japonských spolupracovníků je pravdivá. V rámci příprav na nový projekt Toyota Yaris k nám přijelo 5 zaměstnanců z naší mateřské firmy v Japonsku.  Dle posledních informací z dnešního dne na základě rozhodnutí vlády ČR už další nepřijedou. Příjezd japonských spolupracovníků nebyl do poslední chvíle potvrzený a odvíjel se od aktuální situace,“ reagoval Petr Charvát jednatel společnosti Futaba.

Jak dodal, Japonsko stále není na seznamu rizikových zemí. Ale přesto jsme o jejich příjezdu a pobytu informovali vedení města, okresní a krajskou hygienu v Havlíčkově Brodě. Se všemi institucemi jsme i nadále v kontaktu. Informace o příjezdu Japonských spolupracovníků byla sdělena na pravidelném komunikačním mítinku všem zaměstnancům,“ dodal Charvát.

V souvislosti s měnící se situací ohledně šíření COVID-19 jsou všem zaměstnancům podle jednatele Charváta předávány informace a pokyny o opatřeních týkající zajištění jejich bezpečnosti. „Bezpečnost našich zaměstnanců je prioritou firmy, proto neustále aktualizujeme opatření k jejímu zajištění. Stejně jako všechny návštěvy a dodavatelé, tak i tito japonští zaměstnanci jsou dotazováni na zdravotní stav, cestovatelskou anamnézu a je jim pravidelně měřena tělesná teplota,“ zdůraznil Charvát.

Co se týče zaměstnanců v karanténě, tak Futaba má podle Charváta aktuálně pouze jednoho zaměstnance, kterému byla na Slovensku nařízena karanténa proto, že přijel na Slovensko z České republiky. „S některými dalšími zaměstnanci jsme se dohodli na čerpání dovolené, ačkoliv se vrátili ještě v době, kdy se na ně povinná karanténa nevztahovala. Jsme ale flexibilně připraveni poskytnout úpravu pracovní doby nebo takzvaný home office, pakliže to povaha práce a provozní podmínky umožní,“ dodal Charvát.

Dezinfekci společnost Futaba nakoupila zásobu asi na půl roku. „I přesto jsou místa  ve výrobě, kde momentálně není k dispozici. Sháníme urgentně…asi jako každý podnik v současné chvíli.  Určitý počet roušek FFP2 a FFP3 máme na skladě, ale jsou vydávány pouze pro stanovené profese nebo v nutných případech. Ostatně tématu zajištění roušek ve FCZ se Váš Deník věnoval dne 2.3.2020,“ dodal Charvát s tím že společnost Futaba se snaží dělat maximum v současné době, kdy nikdo stoprocentně neví, které opatření je to pravé a bude mít efekt.