„Máme velký počet agenturních zaměstnanců. S nimi se pojí problémy. Vysoká fluktuace, až 30 procent. Oyvatelé města si stěžují na jejich chování. Abychom tomu předešli, chceme cizince přijmout jako kmenové zaměstnance,“ vysvětlil Petr Charvát, manažer personálního oddělení firmy Futaba. Tak společnost podle něj získá nad svými pracovníky větší kontrolu. Navíc Futaba plánuje vybudovat vlastní podnikovou ubytovnu přímo v areálu společnosti.

Futaba vyrábí díly pro automobily, zaměstnává asi 900 lidí. V posledních letech ale přibývá stále víc zaměstnanců z pracovních agentur. Letos je to už skoro 50 procent. Z toho asi 150 lidí pochází z oblasti Balkánu. Podle jednatele společnosti Futaba, Hyroyuki Nakaie, je na Havlíčkobrodsku, i v celé ČR, nízká nezaměstnanost, velká konkurence, proto se Futabě nedaří získat kmenové zaměstnance přímo z regionu. Podle názoru lidí, kteří se někdy o práci ve Futabě ucházeli, je na vině ale také nízká mzda, která se pohybuje kolem 16 tisíc korun, což podle jejich názoru náročnosti pracovního nasazení neodpovídá.

Jenže Futaba bude nové zaměstnance potřebovat, protože se od podzimu chystá rozšířit výrobu. Chce dodávat díly pro automobilku Jaguar. Řešením by mohli být, kromě odsouzených žen z věznice ve Světlé nad Sázavou, hlavně dělníci z Vietnamu.

„Pracovníci z Vietnamu jsou spolehliví, jejich pracovní morálka je na vysoké úrovni. Absence jsou minimální, dělníci z Vietnamu mají nulovou fluktuaci, jsou loajální k zaměstnavateli a hlavně jejich socializace v regionu by byla bezproblémová. Místní občané s nimi nemají žádné negativní zkušenosti,“ popsal kvality vietnamských zaměstnanců Hiroyuki Nakai. Pracovní pobyt Vietnamců by byl časově omezen, ale v případě zájmu obou stran by mohl být prodloužen.

O zaměstnávání dělníků z Vietnamu diskutoval zástupce Futaby minulý týden s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO), který projektu slíbil podporu, ale zároveň před přehnaným optimismem varoval. „Mnoho Vietnamců bere Česko jako přestupní stanici do Německa a zároveň se u nich poslední dobou zvyšuje kriminalita,“ konstatoval ministr. Tomu by chtěla Futaba podle Nakaie předejít pracovně právními dokumenty. „Budoucí pracovníci by podepsali čestné prohlášení o neodkladném návratu do vlasti, pakliže zanikne nebo nebude prodloužen jejich pracovní pobyt v naší společnosti. Jsme připraveni se na jejich bezproblémovém návratu podílet,“ zdůraznil Nakai.