VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme v roli ekoteroristů, stěžuje si starosta Přibyslavi

Přibyslav – Není to ideální stav. „Jsme stavěni do pozi-
ce jakýchsi ekoteroristů či kverulantů. Jen proto, že se snažíme donutit ministerské úředníky a Kraj Vysočina, aby nás v otázce možné těžby uranu 
u Brzkova brali jako rovnocenné partnery," říká starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

5.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Vláda už koncem loňského roku schválila materiál ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) o přípravě případné těžby v Brzkově. Těžbu má provádět firma Diamo.

„Co se v celé věci stále nemění, je malá informovanost dotčených obcí ze strany vlády i kraje. Informace podávají neziskové organizace, a také díky nim máme k dispozici studii proveditelnosti otvírky ložiska v lokalitě Brzkov," vykládá starosta Kamarád s tím, že k oné studii mají dotčené obce mnoho výhrad, ale jejich hlas nikdo nechce slyšet.

V prosinci podle starosty napsal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD) dopis, ve kterém sdělil, že kraj studii proveditelnosti otvírky ložiska zatím nemá.

Dopis z hejtmanství

„Je zajímavé, že naše obce měly onu studii k dispozi-
ci dřív než Kraj Vysočina," podotýká Martin Kamarád, že 
v lednu obdrželi starostové dotčených obcí dopis z kraje, že ten již onu studii k dispozici má a bude posuzovat její soulad či nesoulad se zájmy kraje.

„Pozice Rady Kraje Vysočina se nemění. Vyjadřovala se k tomu, zda ložisko má být nadále v režimu jako dosud. Nejednala o těžbě uranu! Že se 
z toho stal politický problém především v podání zastupitelů ODS, mě mrzí a mohu jen konstatovat, že existují dokumenty, usnesení vlády k otázce uranu a také další materiály k jaderné energetice," sděluje hejtman kraje Jiří Běhounek. „O případné těžbě bude rozhodovat podle energetické koncepce a energetické bezpečnosti vláda. Chápu, že 
v dnešní době je odmítání všeho in, ale bohužel nemám žádný materiál, co po odmítnutí 
a jak s elektrickou energií dál. Takže vyčkejme vývoje v budoucnu," nabádá hejtman.

Podle Kamaráda mají dotčené obce k oné studii a plánované těžbě mnoho výhrad. „Jedná se o nás bez nás. Nevíme, jaké dopady to může mít na dopravu, čistotu spodních vod, životní prostředí,v neposlední řadě na sociální vztahy. Údajně má být v dole 410 nových pracovních míst. To může ale negativně ovlivnit situaci místních malých podnikatelů, kterým může důl odčerpat pracovní sílu," říká Kamarád.

Podle něj se má uran v lokalitě těžit patnáct let. „Takže po uplynutí těchto let se důl zavře a na místě zůstane pracovní síla s poškozeným zdravím, která bude špatně hledat uplatnění a mohou nastat vážné sociální problémy," uvedl některé příklady starosta Kamarád. Nejhorší podle jeho názoru je, že čas kvapí.

V roce 2015 má být provedeno povolovací řízení, které již začalo zpracováním studie EIA, která se zabývá posuzováním vlivů na životní prostředí. Pokud studie projde, bude v letech 2016 až 2017 probíhat schvalovací řízení, v roce 2019 bude důl otevřen a v roce 2020 se začne hloubit a těžit.

Jak sdělil Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové a energetické bezpečnosti Ministerstva průmyslu a obchodu, je neustálé strašení uranovým nebezpečím zbytečné, neboť již dneska se uran těží moderní metodou.

Místostarosta Přibyslavi Michael Omes na to má jiný názor.

„ Na dole Rožná se mělo těžit 15 let, pak se doba prodloužila, neboť šlo o státní zájem. Podle informací, které mám z firmy Diamo, se těžba uranu provádí hlubinným způsobem, nic se na tom nemění. Navíc náš stát neumí uranovou rudu sám zpracovat. V minulosti byly veškeré informace kolem uranu tajné, ale dnes je snad jiná doba, nevím, jak by se líbilo ministerským úředníkům, kdyby jim kolem oken jezdily kontejnery s uranovou rudou," zdůraznil Omes. Přes Přibyslav se měly dopravovat přímo stovky tun uranové rudy. Z dolu u Brzkova by se mělo vytěžit 2 940 až 4 440 tun uranu, který by se měl převážet do úpravny v Dolní Rožínce.

Nedej se

„Takže naší snahou je, aby obce a města, kterých se bude těžba uranu týkat, měly přístup k veškerým údajům, mohly se k nim vyjádřit. Možná se ministerští úředníci obávají, že kdyby nám údaje poskytli, udělali bychom maximum, abychom těžbě zabránili," shrnul starosta Kamarád stanovisko obcí dotčených uranovou těžbou.

Zájem o připravovanou těžbu uranu v Brzkově projevila i veřejnoprávní televize, která podle starosty Kamaráda zařadí tento problém do speciálního pořadu Nedej se.

Autor: Štěpánka Saadouni

5.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení