Pořadatelé ze společnosti Geonova  pozvali do Brodu tradiční vystavovatele s bohatým výběrem sazenic, semen, květin, okrasných rostlin, dřevin, najdete zde i pergoly, altány, zahradní nábytek, zahradní a lesní mechanizaci, skleníky a další potřeby pro zahrádkáře, chalupáře, ale i kutily. Nebude chybět ani doplňkový sortiment, jakým je například keramika, dřevěné hračky, potřeby pro domácnost, přírodní léčivé produkty a samozřejmě občerstvení.

Slavnostní zahájení proběhne v pátek 26. dubna na Havlíčkově náměstí.

„Kromě pravidelných vystavovatelů jsme pozvali ještě více zahradnických firem. Nebude chybět expozice studentů z odborných škol, kteří budou předvádět květinářské a aranžérské práce. Letošní rok není významný jen pro výstavu Zahrada, pětačtyřicáté výročí vydávání oslaví také časopis Zahrádkář a při této příležitosti se představí i v Havlíčkově Brodě.

O den později přijede mezi zahrádkáře populární Stanislav Peleška, který bude v jejich expozici zajišťovat poradenskou službu pro pěstitelství, škůdce a choroby, výživu a hnojení. Pokud si návštěvníci přinesou některou z jeho knih, určitě je tento nejznámější český zahrádkář rád podepíše. Podle zkušeností z výstav v Litoměřicích, Lysé nad Labem i Hobby v Českých Budějovicích je mezi zahrádkáři o jeho rady i o podpis velký zájem," přibližuje některé z novinek výstavy Jana Koubková, jedna z pořadatelek akce.

Na návštěvníky čeká znovu celodenní doprovodný program na pódiu, kde by se měli vybrat jak dospělí, tak také děti. Každoročně doplňují program výstavy také soutěže, letos pořadatelé připravují i nové soutěže, o kterých se zájemci dočtou na webových stránkách výstavy: www.zlatyceskyrucicky.cz.

„Například lovením rybek v terénu (geo-fishingem) si mohou soutěžící zajistit dostatečný počet bodů pro výhru chytrého mobilu. Lov jsme zahájili symbolicky na Velikonoční pondělí 1. dubna. Instrukce postupně zveřejníme na webových stránkách," doplňuje Josef Kubát, další z pořadatelů ze společnosti Geonovao.

Graffity v podchodu

Další soutěž pro umělecké školy i širokou veřejnost připravili organizátoři ve spolupráci s havlíčkobrodskou radnicí. „Vítězem se stane ten, kdo vytvoří nejlepší graffiti v podchodu na Pražské ulici. Třetí soutěž bude probíhat přímo na výstavišti. Výhru může získat každý návštěvník výstavy, který bude mít vstupenku a koupí si drobný výrobek ve stánku stacionáře Úsvit, zařízení starající se o mentálně postižené spoluobčany. Na výstavě už samozřejmě dostane drobnou odměnu i ten, který projde brány jako pětistý v pořadí," přibližuje Jana Koubková.

Tradičním vrcholem výstavy Zahrada je ohňostroj, který každoročně přiláká na nábřeží řeky Sázavy několik tisíc lidí. Uskuteční se v sobotu 27. dubna na levém nábřeží řeky Sázavy u hotelu Slunce po 21. hodině.

Brány výstavy zůstanou  otevřené do odpoledne neděle 28. dubna. „Parkování je zajištěno na přilehlých ulicích na Žižkově, kde dochází po dobu výstavy k zjednosměrnění ulic. Dál mohou návštěvníci použít záchytné parkoviště naproti hotelu Slunce, nebo je možné v omezeném množství využít i parkoviště vedle výstaviště," uzavírá Koubková.

Milan Pilař