Ve Světlé mají tuto novinku jako jediní v České republice. „V Evropě nás předběhli naši slovenští kolegové, kteří vylepšenou verzi koupili před námi, ale u nás jsme první. Zkoušeli jsme ji už před dvěma lety jako úplně první, ale tehdy jsme ji museli vrátit,“ zavzpomínal majitel skláren Lubor Cerva.

Sklenice prochází strojem, ve kterém je instalováno třináct kamer. „Každý výrobek je snímaný z několika úhlů. Potom je software, který je tam nainstalovaný, schopný vyhodnotit prostorové vlastnosti výrobku a odhaluje různé vady. Ať už optické, tvarové nebo nečistoty,“ přiblížil vedoucí technologického vývoje Jan Vála

Jednotnou kontrolu vyžadují sami zákazníci. „Zvláště pak ti z Ameriky chtějí mít stoprocentní jistotu, že jsou jednotlivé kusy úplně stejné. To u běžné kontroly zaměstnanci bohužel není možné garantovat, protože každý to hodnotí subjektivně,“ odůvodnil Cerva.

Nová zařízení vyšla zhruba na dvacet milionů korun. „Reagujeme tak na rostoucí požadavky zákazníků i na vývoj pracovního trhu. Posun k automatizaci některých prací je v našem oboru nevyhnutelný, pokud chceme udržet vysokou kvalitu výrobků a zároveň zůstat cenově konkurenceschopní,“ vysvětlil Damir Dordevič, generální ředitel společnosti Crystalite Bohemia.

Momentálně pracuje ve Světlé nad Sázavou 809 zaměstnanců. V souvislosti s prohlížečkami by ale žádný z nich o práci přijít neměl. „V současné chvíli počítáme s nahrazením osmadvaceti zaměstnanců. Podařilo se nám většinu z nich převelet na jiné práce,“ odpověděl personální ředitel Jan Vaněk.

Ve sklárnách ale přicházejí s dalšími dvěma novinkami. „Další významnou investicí je pořízení nové chladící pásové pece za více jak čtyři a půl milionu korun. Nová pásová pec urychlí chlazení výrobků a výrazně tak zefektivní provoz celé linky, neboť má větší kapacitu než ta předchozí. Navíc dojde také k nemalým úsporám energií,“ nastínila mluvčí světelských skláren Gabriela Jankovská.

Posledním důležitým bodem je probíhající výstavba propojení mezi hlavní výrobní budovou a skladem. „Pásový dopravník výrazně zrychlí přepravu výrobků skladu, který leží na protilehlém pozemku a je oddělený veřejnou silnicí,“ líčila Jankovská. Propojení bude dlouhé 150 metrů a přesně pět metrů nad zemí.

„Celkově naše investice průběžně směřují k tomu, abychom udrželi konkurenceschopnost a vyhovovali rostoucím nárokům našich zákazníků na špičkovou kvalitu výrobků, rychlou realizaci i jejich dodávky. Odhaduji, že v letošním roce budeme takto investovat zhruba 80 milionů korun,“ uzavřel Dordevič.