„Podíl nezaměstnaných osob byl v okrese Havlíčkův Brod 3,0 % (k 28. únoru 2018), což je 1 939 uchazečů o zaměstnání,“ upřesnil informaci ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil.

Jak dodal, nízký je rovněž počet sezonních dělníků, který úřad práce pravidelně v této době v regionu eviduje. „Stále trvá poptávka ze strany zaměstnavatelů po těchto pracovnících. Také úřad práce jim hned po zaevidování nabízí vhodná pracovní místa. Díky vysoké nabídce volných pracovních míst (k 28. únoru 2018 jich bylo 1 511) se daří většinu z nich během měsíce až dvou umístit,“ zdůraznil ředitel Kouřil.

Mezi zaměstnavateli je největší poptávka po kvalifikovaných i nekvalifikovaných strojírenských dělnících a výrazně se začíná zvyšovat poptávka po kvalifikovaných pracovnících ve stavebnictví a řemeslnících všeho druhu. Najít kvalitního a šikovného zedníka je na Havlíčkobrodsku problém.

„Starší a zkušenější zedníci ubývají, najít mladšího je potíž. Mladí potřebují dohled, ze školy mají málo praxe. Pustit takového zedníka k zákazníkovi domů je problém,“ konstatoval například podnikatel Ladislav Kraus z Havlíčkova Brodu. Jak dodal, poptávku po pracovní síle nedokážou uspokojit ani Slováci, Poláci či Ukrajinci. „Například na Třebíčsku tamní stavební firma S.O.K. zkouší přetáhnout lidi z jiných oborů. Připomíná mi to jeden film. Já to beru, šéfe, bylo by to legrační, kdyby to nebylo smutné,“ posteskl si podnikatel.

„Máme školicí prostory i lektory, kteří jsou připraveni aktivně se chopit toho, co nám nepřipravují učňovské školy. Nepotřebujeme širokopásmové zedníky, potřebujeme specializované zedníky, kteří umí jen omítat, zdít, či dělat betony. To jsou věci, které se dají během půl roku naučit. Na to nepotřebují chodit tři roky na učňák,“ vyjádřil se majitel firmy S.O.K. Josef Netík.

„Ono je to těžké. Celých 20 let nerozumu si vybírá svou daň. Slovo dělník se stalo takřka nadávkou a tak bylo vyměněno za slovo operátor. Školy chrlí spousty takzvaných odborníků. Ti ale zase nemají uplatnění v praxi,“ posteskl si nedávno starosta obce Žižkovo Pole Jan Čepl. Například nedostatek dělníků ve stavebnictví nepostihuje totiž jen jednotlivé zákazníky, ale i obce a města. Stavební práce se zpožďují a jsou nekvalitní.

Například chotěbořská společnost GCE hledá konstruktéry, chybějí CNC seřizovači, frézaři, operátoři výroby. Nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců chce řešit například Okresní hospodářská komora v Havlíčkově Brodě. „Technické obory s sebou nesou z minulosti určité stigma, ale doba se změnila,“ říká za okresní hospodářskou komoru v Havlíčkově Brodě Aleš Kadlec.

Nový seriál Naše školka připomíná dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vycházejí v tištěném i webovém vydání Deníku.
Školky mají svá tabla! Představíme děti z MŠ Přibyslav, třídy Sluníčka

Jednou z možností, jak přiblížit žákům základních škol práci v technických oborech, je nechat je nahlédnout do života firem na území Havlíčkova Brodu. „Konkrétně je to například společnost B:TECH, která dodává služby v oboru průmyslové automatizace. Společně s touto společností připravila okresní hospodářská komora zhruba tříhodinový program, který je určený žákům osmých tříd základních škol, nebo studentům gymnázií,“ upřesnil Aleš Kadlec.

Další, kdo si chce svoje budoucí zaměstnance vychovat sám, je akciová společnost Vanad v Golčově Jeníkově. Firma trvale spolupracuje se středními a vysokými školami elektrotechnického a strojního zaměření a pro studenty pořádá pravidelné exkurze. „Partnerské školy pravidelně využívají možnosti exkurzí s komentovanými ukázkami termického dělení materiálů na showroomu a výrobní hale firmy v Golčově Jeníkově,“ říká obchodní manažerka společnosti Vanad Hana Volencová.

Nové zaměstnance usilovně hledá také mlékárna Pribina v Hesově, kterou vlastní Společnost Savencia Fromage & Dairy Czech Republic. Mlékárna potřebuje asi 80 nových zaměstnanců a nabídka volných míst v Pribině visí dokonce i v linkových autobusech.

Co se týká počtu pracovníků, těch budeme potřebovat navíc asi 80, a věříme, že se nám je podaří zajistit, máme na to 1,5 roku,“ sdělil Miroslav Maňásek, MBA Generální ředitel CEO Savencia-Fromage&Dairy, CZ/SK. „Stejně jako s ostatními zaměstnavateli v regionu, je Úřad práce ČR (ÚP ČR) v pravidelném kontaktu i s touto firmou. Poté, co zaměstnavatel sdělil zástupcům Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Havlíčkově Brodě svůj záměr navýšit počet pracovníků, začali s předstihem celou problematiku řešit,“ dodal ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.

Pokud se nepodaří mlékárně najít dostatek „domácích“ zaměstnanců, není vyloučené že bude potřeba najmout pracovní sílu ze zahraničí, tedy pracovníky agentur, jak to například řeší už několik let společnost Futaba v Havlíčkově Brodě.