Danny P. je totiž vůbec první česká značka, která se dostala do Apple Online Storu ve Spojených státech. V Danny P. se zaměřují výhradně na prémiové kožené výrobky, například obaly a funkční peněženky na iPhone, iPad, Mac či designové tašky a opasky. Vše přitom vyrábí v dílně na Jihlavsku.

Jaký to je tedy pocit? Myslím prodávat své obaly u Applu…
Rozhodně super. První dojmy byly neuvěřitelné. Vždy jsem si totiž myslel, že Apple by v budoucnosti mohla být pomyslná třešnička na dortu. Nikdo nečekal, že to přijde takhle brzy. Na druhou stranu je to pro nás velký závazek a tlak. Musíme plnit všechna kritéria, například skladování, logistiku a další.

Rozumím. Zkuste mi, prosím, popsat vaši cestu. Jak vznikla firma Danny P.?
Všechno to začalo na začátku roku 2013 velmi jednoduchou osobní otázkou: Jak ochráním hrany svého iPhonu 5 před poškrábáním? V té době byly a jsou sice na trhu tisíce, možná až miliony různých obalů od plastu až po kůži. Nic však nesplňovalo mé požadavky. Nikdy jsem nechtěl designově povedený iPhone schovat do kusu plastu nebo silikonu. Z toho důvodu jsem začal přemýšlet o vlastním obalu.

Takže již od začátku jste věděl, co chcete vyrobit?
Věděl jsem dvě věci, a to že u sebe mám neustále telefon a peněženku. Z toho důvodu jsem chtěl skloubit tyto dvě věci dohromady. Vzal jsem do ruky tužku a papír a zkusil vytvořit první návrhy. Prototyp obalu a peněženky tak byl vytvořen jen z papíru a sešívačky. Následně jsem to ukázal pár přátelům a obdržel jsem mnoho pozitivních zpětných vazeb. To mě nakoplo se do toho pustit.

To vypadá celkem snadně…
Člověk musí mít hlavně nápad a nadšení. Měl jsem štěstí, že se první várka chytla, přičemž již od začátku jsme cílili jen a pouze na Ameriku. Vše to také bylo o spoustě práce a vytrvalosti. Nápad a nadšení jsou sice důležité, ale člověk musí mít také vůli dotáhnout všechny věci do zdárného konce, což se nám povedlo.

Mluvíte v množném čísle. Je ještě někdo, kdo vám pomáhá?
Ano, již na počátku, kdy vznikaly první prototypy, jsem oslovil kamaráda, designéra a architekta v jedné osobě Lukáše Vondráčka. Koncept kožené peněženky se mu zalíbil, takže jsme začali spolupracovat.

Říkáte, že cílíte již od začátku na Spojené státy. Z jakého důvodu?
Nějakou dobu jsem pobýval a pracoval v New Yorku. Věděl jsem tedy, jak to tam chodí, a především jsem si uvědomoval obrovskou kupní sílu. Také zastoupení Apple výrobků je v Americe mnohem větší než v Evropě nebo v České republice. Věřil jsem tomu, že když se to tam chytne, můžeme poté expandovat i do Evropy a zbytku světa. Jsme velmi rádi, že se to chytlo. Výsledkem je i spolupráce se samotným Applem.

Takže vše, včetně výroby, se děje ve Spojených státech?
Právě že ne. Jakmile byly na světě první prototypy, hledali jsme nějakou firmu, kde bychom peněženky mohli vyrábět. Prošli jsme mnoho výrobců a dokonce si pohrávali s myšlenkou Asie nebo Číny. Hledali jsme různě po Evropě nebo i na Slovensku, ale nakonec jsme nejlepší podmínky a zpracování nalezli v Česku, konkrétně pak na Vysočině na Jihlavsku. V dílně tak probíhá veškerá výroba, která je z osmdesáti procent ruční práce. Poté výrobky putují do skladů, přičemž jeden máme v Česku a druhý v Americe.

Svou roli evidentně hraje i určitá dávka patriotismu, že?
Rozhodně. Jsme česká firma, která se zaměřuje na kvalitní a poctivé zpracování. Používáme prémiovou italskou kůži a každý výrobek je díky zvolené kůži svým způsobem originální. Samozřejmě jsme si uvědomovali, že nemůžeme začít pracovat od nuly, protože s výrobou a zpracováním kůže jsme neměli žádné zkušenosti. Z toho důvodu jsme hledali někoho, kdo má potřebné zkušenosti a kvalitu.

Jak je to tedy v současné chvíli s nabídkou? Mohu si vaše výrobky zakoupit i u nás?
Ano, teď již zakoupíte vše i u nás, na lokalizovaném českém webu. Jinak zhruba šedesát pět procent výrobků putuje do Ameriky. Okolo dvaceti procent zůstává doma a zbytek je rozložen do zbytku Evropy či Austrálie. Na prvním místě i nadále však zůstává Amerika.

U nás není o výrobky takový zájem? Co třeba obchody Apple Premium Reseller (APR)?
Zájem u nás je, ale jak jsem se již před tím zmiňoval, tak od začátku jsme cílili na americký trh. Lidé o nás doma moc nevěděli. Převážně pouze náš okruh přátel nebo známých. Lokalizovaný český web jsme spustili teprve na konci října 2015 a tím se začali i více představovat českému zákazníkovi. Spolupráci s APR jsme zvažovali, ale v současné chvíli nám to nezapadá do naší strategie.

Rozumím. Nedá mi to se nezeptat – jaká byla a je komunikace s Applem? Věřím, že to nebylo úplně snadné a vše muselo zabrat mnoho času…
Apple nás oslovil v loňském roce o prázdninách. Nejprve jsme jim hned zaslali několik našich výrobků. Po schválení si vyžádali další a větší várku kusů, které použili na detailní testování. Všechny výrobky přitom směřovaly do hlavní centrály Apple na Infinite Loop v kalifornském Cupertinu.

Je možné, že váš obal testoval i samotný šéfdesignér Applu, Jony Ive?
To nevím, ale bylo by to úžasné. Každopádně z korespondence vím, že minimálně jeden obal putoval již dříve vysoko postavenému designérovi. Kdo to byl, však nevím. Každopádně jednomu Apple pracovníkovi se naše obaly a peněženky zalíbily natolik, že si jich objednal hned několik najednou pro celou rodinu.

Co bylo potom?
Vše bylo velmi zdlouhavé a náročné. Po třech týdnech nám přišly výsledky testů. Naštěstí jsme všechna kritéria splnili, včetně drop testů. Celkově šlo asi o sedm položek. Následně jsme dohodli podmínky, museli jsme zvýšit výrobu, skladové zásoby a logistiku. Ostré spuštění pak přišlo loni 8. prosince. Apple nás zařadil do svého online obchodu.

Je možné, že se výrobky Danny P. začnou prodávat i v kamenných Apple Storech?
Tohle online zalistování se bere jako takový test, jak bude vše fungovat. Pokud bude spokojenost a prodeje půjdou, tak je možnost dalšího rozšíření, ať již z pohledu dalších produktů, retailu nebo dalších zemí. Rozhodně by to ale nebylo špatné. Na druhou stranu zde fungují zcela jiné podmínky a náležitosti. Takže uvidíme. Zatím nám chodí každý týden reporty od Applu, jak si vedeme.

Máte nějakou vizi nebo cíl do budoucnosti?
Výrobky Danny P. nebereme jako spotřební či sezonní věc. Naším cílem je vytvořit značku, která bude synonymem pro funkční a minimalistický design. Chceme stále sázet na vysokou kvalitu zpracování a ruční výrobu v Česku. Samozřejmě přemýšlíme také o rozšíření našich výrobků o nové kolekce, produkty pro ženy, nové barvy a podobně. Máme chuť a nadšení do nových projektů, proto věříme, že se nám podaří z Danny P. vytvořit globální značku a dostat se na významnou a světovou úroveň.