VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obal vyrobený na Vysočině testoval i vysoce postavený designér v Applu

Jihlavsko – „Ten pocit nelze snad ani popsat. Seděl jsem v noci u počítače a pracoval, když z ničeho nic přišel e-mail s koncovkou @apple.com. Nemohl jsem uvěřit svým očím, ale Apple měl zájem prodávat naše obaly a peněženky," vzpomíná zakladatel a ředitel české firmy Danny P. Daniel Piterák.

12.3.2016
SDÍLEJ:

Podle zakladatele a ředitele české firmy Danny P., musí mít člověk hlavně nápad a nadšení. „Měl jsem štěstí, že se první várka chytla. Již od začátku jsme cílili jen a pouze na Ameriku,“ říká Piterák. Foto: Archiv Daniela Piteráka

Danny P. je totiž vůbec první česká značka, která se dostala do Apple Online Storu ve Spojených státech. V Danny P. se zaměřují výhradně na prémiové kožené výrobky, například obaly a funkční peněženky na iPhone, iPad, Mac či designové tašky a opasky. Vše přitom vyrábí v dílně na Jihlavsku.

Jaký to je tedy pocit? Myslím prodávat své obaly u Applu…
Rozhodně super. První dojmy byly neuvěřitelné. Vždy jsem si totiž myslel, že Apple by v budoucnosti mohla být pomyslná třešnička na dortu. Nikdo nečekal, že to přijde takhle brzy. Na druhou stranu je to pro nás velký závazek a tlak. Musíme plnit všechna kritéria, například skladování, logistiku a další.

Rozumím. Zkuste mi, prosím, popsat vaši cestu. Jak vznikla firma Danny P.?
Všechno to začalo na začátku roku 2013 velmi jednoduchou osobní otázkou: Jak ochráním hrany svého iPhonu 5 před poškrábáním? V té době byly a jsou sice na trhu tisíce, možná až miliony různých obalů od plastu až po kůži. Nic však nesplňovalo mé požadavky. Nikdy jsem nechtěl designově povedený iPhone schovat do kusu plastu nebo silikonu. Z toho důvodu jsem začal přemýšlet o vlastním obalu.

Takže již od začátku jste věděl, co chcete vyrobit?
Věděl jsem dvě věci, a to že u sebe mám neustále telefon a peněženku. Z toho důvodu jsem chtěl skloubit tyto dvě věci dohromady. Vzal jsem do ruky tužku a papír a zkusil vytvořit první návrhy. Prototyp obalu a peněženky tak byl vytvořen jen z papíru a sešívačky. Následně jsem to ukázal pár přátelům a obdržel jsem mnoho pozitivních zpětných vazeb. To mě nakoplo se do toho pustit.

To vypadá celkem snadně…
Člověk musí mít hlavně nápad a nadšení. Měl jsem štěstí, že se první várka chytla, přičemž již od začátku jsme cílili jen a pouze na Ameriku. Vše to také bylo o spoustě práce a vytrvalosti. Nápad a nadšení jsou sice důležité, ale člověk musí mít také vůli dotáhnout všechny věci do zdárného konce, což se nám povedlo.

Mluvíte v množném čísle. Je ještě někdo, kdo vám pomáhá?
Ano, již na počátku, kdy vznikaly první prototypy, jsem oslovil kamaráda, designéra a architekta v jedné osobě Lukáše Vondráčka. Koncept kožené peněženky se mu zalíbil, takže jsme začali spolupracovat.

Říkáte, že cílíte již od začátku na Spojené státy. Z jakého důvodu?
Nějakou dobu jsem pobýval a pracoval v New Yorku. Věděl jsem tedy, jak to tam chodí, a především jsem si uvědomoval obrovskou kupní sílu. Také zastoupení Apple výrobků je v Americe mnohem větší než v Evropě nebo v České republice. Věřil jsem tomu, že když se to tam chytne, můžeme poté expandovat i do Evropy a zbytku světa. Jsme velmi rádi, že se to chytlo. Výsledkem je i spolupráce se samotným Applem.

Takže vše, včetně výroby, se děje ve Spojených státech?
Právě že ne. Jakmile byly na světě první prototypy, hledali jsme nějakou firmu, kde bychom peněženky mohli vyrábět. Prošli jsme mnoho výrobců a dokonce si pohrávali s myšlenkou Asie nebo Číny. Hledali jsme různě po Evropě nebo i na Slovensku, ale nakonec jsme nejlepší podmínky a zpracování nalezli v Česku, konkrétně pak na Vysočině na Jihlavsku. V dílně tak probíhá veškerá výroba, která je z osmdesáti procent ruční práce. Poté výrobky putují do skladů, přičemž jeden máme v Česku a druhý v Americe.

Svou roli evidentně hraje i určitá dávka patriotismu, že?
Rozhodně. Jsme česká firma, která se zaměřuje na kvalitní a poctivé zpracování. Používáme prémiovou italskou kůži a každý výrobek je díky zvolené kůži svým způsobem originální. Samozřejmě jsme si uvědomovali, že nemůžeme začít pracovat od nuly, protože s výrobou a zpracováním kůže jsme neměli žádné zkušenosti. Z toho důvodu jsme hledali někoho, kdo má potřebné zkušenosti a kvalitu.

Jak je to tedy v současné chvíli s nabídkou? Mohu si vaše výrobky zakoupit i u nás?
Ano, teď již zakoupíte vše i u nás, na lokalizovaném českém webu. Jinak zhruba šedesát pět procent výrobků putuje do Ameriky. Okolo dvaceti procent zůstává doma a zbytek je rozložen do zbytku Evropy či Austrálie. Na prvním místě i nadále však zůstává Amerika.

U nás není o výrobky takový zájem? Co třeba obchody Apple Premium Reseller (APR)?
Zájem u nás je, ale jak jsem se již před tím zmiňoval, tak od začátku jsme cílili na americký trh. Lidé o nás doma moc nevěděli. Převážně pouze náš okruh přátel nebo známých. Lokalizovaný český web jsme spustili teprve na konci října 2015 a tím se začali i více představovat českému zákazníkovi. Spolupráci s APR jsme zvažovali, ale v současné chvíli nám to nezapadá do naší strategie.

Rozumím. Nedá mi to se nezeptat – jaká byla a je komunikace s Applem? Věřím, že to nebylo úplně snadné a vše muselo zabrat mnoho času…
Apple nás oslovil v loňském roce o prázdninách. Nejprve jsme jim hned zaslali několik našich výrobků. Po schválení si vyžádali další a větší várku kusů, které použili na detailní testování. Všechny výrobky přitom směřovaly do hlavní centrály Apple na Infinite Loop v kalifornském Cupertinu.

Je možné, že váš obal testoval i samotný šéfdesignér Applu, Jony Ive?
To nevím, ale bylo by to úžasné. Každopádně z korespondence vím, že minimálně jeden obal putoval již dříve vysoko postavenému designérovi. Kdo to byl, však nevím. Každopádně jednomu Apple pracovníkovi se naše obaly a peněženky zalíbily natolik, že si jich objednal hned několik najednou pro celou rodinu.

Co bylo potom?
Vše bylo velmi zdlouhavé a náročné. Po třech týdnech nám přišly výsledky testů. Naštěstí jsme všechna kritéria splnili, včetně drop testů. Celkově šlo asi o sedm položek. Následně jsme dohodli podmínky, museli jsme zvýšit výrobu, skladové zásoby a logistiku. Ostré spuštění pak přišlo loni 8. prosince. Apple nás zařadil do svého online obchodu.

Je možné, že se výrobky Danny P. začnou prodávat i v kamenných Apple Storech?
Tohle online zalistování se bere jako takový test, jak bude vše fungovat. Pokud bude spokojenost a prodeje půjdou, tak je možnost dalšího rozšíření, ať již z pohledu dalších produktů, retailu nebo dalších zemí. Rozhodně by to ale nebylo špatné. Na druhou stranu zde fungují zcela jiné podmínky a náležitosti. Takže uvidíme. Zatím nám chodí každý týden reporty od Applu, jak si vedeme.

Máte nějakou vizi nebo cíl do budoucnosti?
Výrobky Danny P. nebereme jako spotřební či sezonní věc. Naším cílem je vytvořit značku, která bude synonymem pro funkční a minimalistický design. Chceme stále sázet na vysokou kvalitu zpracování a ruční výrobu v Česku. Samozřejmě přemýšlíme také o rozšíření našich výrobků o nové kolekce, produkty pro ženy, nové barvy a podobně. Máme chuť a nadšení do nových projektů, proto věříme, že se nám podaří z Danny P. vytvořit globální značku a dostat se na významnou a světovou úroveň.

Autor: Filip Brož

12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 030 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25030 kč, mzda max. 27270 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vzdělání podle zákona č. 563/2004 §16 (zákon o pedagogických pracovnících) tzn. VŠ v akreditovaném oboru pedagogických věd zaměřené na vychovatelství, sociální pedagogiku, speciální pedagogiku nebo SŠ s maturitou a vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném VŠ zaměřeném na vychovatelství, VOŠ v oboru zaměřeném na vychovatelství, pedagogiku volného času, sociální pedagogiku nebo speciální pedagogiku , - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Dětský domov, nová ves u chotěboře 1, 582 73 Nová Ves u Chotěboře. Informace: Milada Běláková, +420 569 621 522.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízečka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: PRŮMYSLOVÁ 954, PLANÁ NAD LUŽNICÍ - YANFENG)., Náplň práce:, - úklid kanceláří, - úklid denních místností, - úklid toalet, sprch a šaten apod., Úklid ve výrobní hale., KONTAKT: paní MIKULOVÁ (vedoucí úklidu) - NUTNÝ TELEFONICKÝ KONTAKT, NECHODIT NA UVEDENOU ADRESU. tel: 702 952 214. Pracoviště: Vesper solutions, s. r. o., Družstevní, č.p. 3, 582 23 Havlíčkova Borová. Informace: Andrea Mikulová, +420 702 952 214.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vojsko, ozbrojené síly atd. 23 720 Kč

Asistenti Vězeňské služby ČR dozorce / strážný. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23720 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: - bezúhonnost, zdravotní způsobilost, státní občanství ČR, - služební poměr dle zákona č. 0361/2003 Sb. na 3 roky s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Věznice světlá nad sázavou, Rozkoš, č.p. 990, 582 91 Světlá nad Sázavou. Informace: Tereza Bártová, +420 569 471 551.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 9 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka (pouze pro OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe v obchodě výhodou, Osobní kontakt po předchozí tel. dohodě.. Pracoviště: Miroslav pešout - pracoviště, Nádražní, č.p. 72, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Miroslav Pešout, +420 724 758 205.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Posledních několik let se malí návštěvníci havlíčkobrodské knihovny mohou zúčastnit prázdninového výtvarného tvoření.
5

OBRAZEM: Duhové hrátky děti zabaví v havlíčkobrodské knihovně

S komplikovanou cestou domů se musejí smířit obyvatelé ulice Nad skalkou a Větrná.
6

OBRAZEM: Obyvatelé ulice Nad skalkou domů kličkují staveništěm

Brodské náměstí se změnilo v originální galerii

Havlíčkův Brod - V neobyčejnou výstavní síň se změnilo náměstí v Havlíčkově Brodě. Svoje práce tady prezentují studenti Akademie, Střední odborné uměleckoprůmyslové školy ze Světlé nad Sázavou a Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou.

Úřad plnili hlavně žadatelé, kteří si už nechtěli nosit papírovou fotografii

Vysočina – Už třetí týden se řidiči i úřady vypořádávají s novinkami, které přinesly změny spojené s vydáváním řidičských průkazů.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Silničáři opraví více úseků, než předpokládali

Vysočina – Krajská správa a údržba silnic kraje Vysočina (KSÚSV) zvládne ze sto padesáti milionů poskytnutých krajem financovat více stavebních akcí, než se začátkem roku předpokládalo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT