VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovesná Lhota: Lidé se bojí provozu bioplynové stanice

Ovesná Lhota – Zápachu, nárůstu dopravy, ovlivnění kvality a také nadměrného pěstování širokorozchodných zemědělských plodin v okolí obce.

10.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační.Foto: DENÍK/Hana Raiskubová

Toho všeho se obávají lidé v Ovesné Lhotě, malé vesnici na Světelsku, v souvislosti s bioplynovou stanicí. Tu chce v areálu tamního zemědělského družstva postavit a provozovat společnost Agroprodukt Plus, sídlící ve Světlé nad Sázavou.

„Atmosféra v obci není dobrá. Lidé o ničem jiném nemluví, zvláště po odvysílání reportáže v České televizi. Padla tam i slova o tom, že výstavbu stanice, kterou tady nikdo nechce, se už asi nepodaří zastavit. A to v podstatě kvůli jedinému spornému obecnímu dokumentu z listopadu 2009,“ uvedl starosta Vladimír Šemík. Ten zdůraznil, že investor už má v ruce platné územní rozhodnutí i stavební povolení. Jeho bioplynová stanice s kogenerací o výkonu 620 kilowattů by měla vyrůst asi tři sta metrů od středu obce.

Zástupci investora informovali počátkem listopadu 2009 o svém záměru tehdejší obecní zastupitelstvo. „Požádali přitom o oficiální vyjádření obce, určené pro ČEZ, kterým by byla v jejich prospěch blokována přípojka elektrické energie. Výsledkem byl paradoxně dokument podepsaný bývalým starostou, v němž investor získal souhlas se záměrem výstavby bioplynové stanice,“ konstatoval Šemík.

Obyvatelé řekli: Ne!

V té době ještě investor se samosprávou a lidmi v Ovesné Lhotě, na rozdíl ode dneška, komunikoval. Připravil pro ně exkurze do bioplynových stanic v Dolním Městě, Závidkovicích a dalších míst, kde už své bioplynové stanice provozuje.

Na veřejné schůzi se sešel s lidmi z Ovesné Lhoty, ztotožněn byl i s tím, že v obci proběhne referendum. To téměř sedmašedesáti procenty hlasů vystavilo v létě roku 2010 jeho záměru pomyslnou stopku. „Na základě výsledků referenda jsme investora a další instituce a úřady oficiálně vyzvali k zastavení přípravných prací souvisejících s výstavbou stanice. Investor na to nereagoval, a jak je zřejmé, v přípravě, a to za našimi zády, pokračoval,“ posteskl si Šemík.

Starosta podotkl, že obyvatelé Ovesné Lhoty byli díky svým známým z míst, kde již světelská firma své stanice provozuje, varováni hlavně před zápachem a nadměrnou dopravou.

Nový územní plán Ovesné Lhoty, v platnost vstoupil až po vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení společnosti Agroprodukt Plus, se zařízením typu bioplynové stanice v areálu družstva nepočítá. „Veškeré nové stavby, zařízení, činnosti, děje, které mohou významně, a to i druhotně, zatěžovat okolní životní prostředí exhalacemi, hlukem, či znečišťovat vodní zdroje, tam stát nesmí,“ uvedl Šemík.

Samospráva v Ovesné Lhotě hledá cesty, jak výstavbu bioplynové stanice zastavit. Najala si právníka a napadla celý záměr investora u příslušného správního soudu. Na přelomu března a dubna by už měla vědět, zda soud vydá usnesení o odkladném účinku. Pokud ano, investor by až do konce šetření případu u soudu nesměl v souvislosti s výstavbou bioplynové stanice cokoliv  podnikat. „Zvolili jsme i další kroky, ale o těch bych se nyní nerad zmiňoval,“ poznamenal Šemík. Obec podala i trestní oznámení na bývalého starostu. Policie v Havlíčkově Brodě jeho postup prošetřila a případ, jak sdělila její mluvčí Jana Mazourová, odložila. V obci bylo dokonce založeno i občanské sdružení, které proti záměru výstavby bioplynové stanice brojí.
K problematice výstavby bioplynové stanice v Ovesné Lhotě se vyjádřil i jednatel společnosti Agroprodukt Plus, Radim Hrůza.

Negativní vliv nebyl prokázán

„Obavy starosty Šemíka i dalších obyvatel jsou naprosto zbytečné. V ČR je již v provozu na 300 bioplynových stanic zemědělského typu, v celé Evropě více než pět tisíc. Zkušenosti s provozem jsou více než třicetileté a nebyl prokázán žádný negativní vliv na životní prostředí, nebo na hospodaření v krajině,“ řekl Hrůza.

Ten dodal, že provoz stanic umožňuje efektivní nakládání se statkovými hnojivy a další využití zemědělských přebytků. Toto je podle Hrůzy i cílem stanice v Ovesné Lhotě. „Tedy být efektivní koncovkou u stáje hovězího dobytka, tak abychom nemuseli přes obec vozit hnůj a močůvku, ale tyto suroviny využili v bioplynové stanici,“ pokračoval Hrůza.  Ten okomentoval i stávající náladu v obci. „Chápu, že není dobrá, ale je nutné uvést, že reportáž v ČT vznikla na objednávku odpůrců stanice. Ti stejní lidé jsou schopni špinit jména poctivých lidí, jakým je bývalý starosta, který je také zmiňován. Nikdo ze zástupců obce ani odpůrců však veřejně nepřizná, že manipulují s informacemi a na rovinu neřeknou, že o zmiňovaném dokumentu hlasovalo celé zastupitelstvo, o čemž sice není zmínka v zápisu, ale jsou svědci, kteří potvrzují toto rozhodnutí o přidělení souhlasu se záměrem výstavby a  v této  souvislostí byli svědci vyslýcháni  i policií,“ uvedl Hrůza.  

Podle něj je  zřejmé, že i přes několik veřejných projednávání, při kterých se investor snažil občany seznámit s připravovanou výstavbu, neznají lidé z Ovesné Lhoty skutečné údaje z projektové dokumentace. „To ale není naší vinou. Ilustruje to chybné uvedení vzdálenosti stanice od obce i uváděný výkon, který je 620 kW, nikoli MW. A zmiňované vyjádření obce je přímo nazvané: souhlas se záměrem výstavby bioplynové stanice Ovesná Lhota. A v tomto dokumentu není zmínka o tom, že by se jednalo o dokument potřebný pro vyjádření ČEZ,“ sdělil dále Hrůza.

Informace byly k dispozici

Ten podotkl, že investor je i nadále připraven podávat přesné a pravdivé informace o záměru a kdykoliv  s občany Ovesné Lhoty  diskutovat. Zdůraznil, že je připraven pro ně uspořádat exkurze, kde si mohou ověřit funkčnost a nezávadnost provozu stanic.

„Z naší strany byla vždy snaha komunikovat. Na starostou zmiňovanou exkurzi nikdo z odpůrců nepřišel, jen  pár občanů, které zajímalo, jak stanice fungují, a ti si naopak pochvalovali zajímavost projektů,“ pokračoval Hrůza a upřesnil, že lidé z Ovesné Lhoty neviděli stanice v Dolním Městě a Závidkovicích, ale v Olešné a Telči. „Je velkou škodou, že většina odpůrců se nechce seznámit s provozy, ale ze zásady s projektem nesouhlasí, bez dalšího vysvětlení. Doba od první schůzky, na níž  jsme náš projekt představili, až do doby podání žádosti o umístění stavby, trvala více než devět měsíců. V této době nebyla obec schopna zorganizovat zmiňované referendum a termín jeho konání  neustále posouvala, a to tak, abychom i my s přípravou stavby museli posečkávat,“ řekl Hrůza s tím, že veškeré informace, a to při územím i stavebním řízení, byli k nahlédnutí na příslušných úřadech a na informačních tabulích.

Hrůza: postupovali jsme podle zákona

Hrůza trvá na tom, že během celého procesu přípravy projektu a jeho projednávání investor postupoval podle platné legislativy. „Máme všechna platná rozhodnutí a kladná vyjádření. Rozhodnutí stavebního úřadu v odvolání potvrdil i Krajský úřad Kraje Vysočina. Je pravdou, že obec má nový územní plán, který omezuje veškeré činnosti, avšak ten byl schválen až po vydání územního povolení. Je s podivem, že nás tvůrce územního plánu neinformoval o zamýšlených opatřeních, když se záměrem našeho projektu byla obec seznámena již v roce 2009,“ zamyslel se Hrůza.

Ten v závěru uvedl, že v Ovesné Lhotě chce investor své záměry dotáhnout do konce. „Nejde jen o naši bioplynovou stanici,  ale také o zkvalitnění chovu hovězího dobytka a rostlinné výroby. Cílem je vytvořit zde moderní zemědělský provoz, který bude produkovat kvalitní výrobky, ale také vytvářet nová pracovní místa. V konečném důsledku doufáme i v dobrou spolupráci s obcí Ovesná Lhota, které jsme vždy otevřeni pro komunikaci a spolupráci,“ konstatoval jednatel Hrůza.

Autor: Jaromír Kulhánek

10.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby na Vysočině.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Havlíčkobrodsko – S úderem druhé hodiny se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Už první průběžné výsledky ukázaly, že volební účast překročila na Havlíčkobrodsku dalece 64 procent a jasným vítězem voleb se stalo ve většině případů hnutí ANO před ODS a KSČM. Výrazný úspěch zaznamenali Piráti i SPD Tomia Okamury a KDÚ-ČSL.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení