„Součástí návštěvy bylo kromě oficialit i podnikatelské fórum zaměřené na čínský trh. Nechyběly ani prohlídky některých firem, které se na Vysočině věnují životnímu prostředí, zdravotnictví, ale i lehkému, sklářskému a těžkému průmyslu, zejména pak strojírenství," uvedla mluvčí kraje, Jitka Svatošová.
Část čínských podnikatelů zavítala i do Světlé nad Sázavou, konkrétně do sklárny společnosti Bohemia Machine. Seznámila se s historií firmy a prohlédla si její výrobní prostory. Nechyběla ani prezentace současného výrobního programu, hosté viděli například i největší skleněnou láhev na světě, která je zapsána v Guinnessově knize rekordů.
Čekají na odezvu
„Naším cílem bylo nalezení vhodného partnera pro obchodování s naším sklem. Nyní budeme čekat, zda se někdo ze zástupců čínských podniků, kteří nás navštívili, ozve a bude mít o spolupráci s námi zájem," uvedl Jiří Trtík, majitel Bohemia Machine.
Jeden z Číňanů si dokonce vyzkoušel i foukání do sklářské píšťaly. V závěru čínští podnikatelé obdrželi od hostitelů drobné dárky a odjeli do Prahy.
„Program čínské delegace v čele s guvernérem provincie Hubei, Wang Guoshengem, byl zaměřen na poznání regionu a setkání s vysočinskou samosprávou. Součástí oficiálního programu byl i slavnostní podpis tří společných memorand mezi společností Jihlavan Airplanes a Zall Aviation, Jihlavan Airplanes a China Industry Park, mezi Hospodářskou komorou Kraje Vysočina a Obchodní komorou Hubei," podotkla Svatošová.
Jihlavan Airplanes s 80 zaměstnanci vyrábí lehká sportovní letadla Skyleader. „Je to první krok a start nové spolupráce," řekl jednatel Roman Jabůrek k podpisu memoranda. Jihlavský výrobce se snaží dostat na čínský trh, protože tam budou vytvořeny podmínky pro létání ultralightů. „Nebe by se pro tato letadla mělo otevřít od ledna příštího roku. Je tam velký potenciál, protože se předpokládá, že by se tam dalo prodat kolem desetitisíců letadel," vysvětlil Jabůrek.
Sdílení regionálních zkušeností
Pro domácí trh a zaměstnanost v regionu jsou důležitá i další obchodní partnerství, která byla uzavřena už v minulosti nebo v rámci jiných obchodních misí. „S Čínou obchodují například První brněnská strojírna nebo žďárský ŽĎAS," informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina, Libor Joukl.
Návštěva podnikatelů a samosprávy z čínské provincie Hubei se řadí patrně k největším delegacím, které na Vysočinu dorazily. Společné jednání samospráv bylo zaměřeno podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka především na sdílení regionálních zkušeností a výměnu nabídek spolupráce municipalit na různých úrovních. Do budoucna by mohly využít možnosti vycestovat a studovat v Čínské lidové republice desítky vysokoškolských studentů z Vysočiny.
„Jde především o to, vzbudit v nich zájem a pomoci jim studium zprostředkovat," podotkl Běhounek.
Velký potenciál vidí zástupci obou stran i v rozvoji cestovního ruchu.
„Vysočina je krásný kraj, měl jsem možnost během cesty vidět města i přírodu. Odvážím si příjemné vzpomínky," uzavřel na tiskové konferenci guvernér provincie Hubei Wang Guosheng, který si odváží z Vysočiny dárek v podobě soupravy tradičního zlaceného skla.
Filip Brož