VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruský trh nabízí strojařům nové příležitosti

Ledeč nad Sázavou – Automatické linky pro chemické 
či elektrochemické povrchové úpravy a čistírny průmyslových odpadních vod.

18.4.2013
SDÍLEJ:

Výrobní provoz. Hala na zpracování plastů slouží především k výrobě van pro galvanické linky, nádrží pro čistírny odpadních vod a odsávací vzduchotechniky. Nádrže se tam také kompletují a připravují na expedici.Foto: Martin Zikmunda

Takový je výrobní a dodavatelský program ledečských společností Kovofiniš a AQUACOMP HARD, které tvoří jednu firemní strojařskou průmyslovou skupinu. Ta patří mezi nejvýznamnější proexportně zaměřené podniky nejen na Havlíčkobrodsku, ale také na celé Vysočině. Současně se řadí mezi největší zaměstnavatele v kraji.

Práci dává pěti stovkám lidí z Ledče nad Sázavou a okolí.

„Již od roku 1991 rozvíjí naše společnost AQUACOMP HARD vlastní know-how 
v oblasti povrchových úprav
a čištění odpadních vod. Navazuje tak na bohaté tradice, které v tomto oboru sahají do poloviny padesátých let minulého století a jsou samozřejmě spojeny s někdejším národním podnikem Kovofiniš. Ten jsme v roce 1998 odkoupili, restrukturalizovali, vysokými investicemi zmodernizovali a změnili v moderní a dynamicky se rozvíjející firmu," uvedl majitel 
a jednatel obou společností Josef Zikmunda.

Od Brestu 
po Vladivostok

Drtivá většina nynějších zákazníků společností Kovofiniš a AQUACOMP HARD je spojená s automobilovým průmyslem. Jde například 
o německé, japonské a korejské firmy, které mají v mnoha zemích Evropy svá zastoupení. „V posledních letech se ale daleko častěji orientujeme na východ, především pak na běloruský, a zejména pak na velmi zajímavý ruský trh. S trochou nadsázky se dá říci, že dodáváme od Brestu až po Vladivostok," řekl Josef Zikmunda s tím, že v současné době tvoří dodávky pro Rusko až osmdesát procent celkové produkce firmy.

Jako konkrétní příklad uvedl kontrakt s ruskou společností, která se specializuje na výrobu motorů do kosmických lodí, letadel a vrtulníků, nebo současnou zakázku pro dalšího ruského výrobce leteckých motorů, petrohradskou firmu Klimov. „Pro Petrohrad teď montujeme třináct galvanických linek, prostřednictvím kterých bude uvedený výrobce provádět speciální povrchovou úpravu každého, a to i sebemenšího dílu v motoru," pokračoval Zikmunda.

Každá linka 
je v podstatě unikát

Příprava a vlastní realizace zakázky tohoto typu zabere obchodníkům, inženýrům, technikům a dělníkům ledečského podniku dva až tři roky intenzivní práce.

„Jde o náročný proces, který jen velmi obecně řečeno začíná navázáním kontaktu, dohodnutím podmínek, zhotovením konstrukční a výrobní dokumentace, dále vývojem a projekcí, pokračuje konstrukcí a výrobou a končí až vlastní instalací investičního celku a následným odborným servisem," popsal postup asistent jednatele Martin Zikmunda. Ten současně poznamenal, že ročně opustí brány ledečského závodu až třicet automatických linek a čistíren průmyslových odpadních vod. „Při návrhu zařízení vycházíme vždy z individuálních požadavků, potřeb a možností jednotlivých zákazníků a pro každého z nich navrhujeme řešení takzvaně na míru. Jinými slovy: Každé z našich zařízení pro povrchové úpravy nebo čistírny průmyslových odpadních vod lze považovat do jisté míry za unikátní," řekl Martin Zikmunda.

Ten také zdůraznil, že kvalita povrchové úpravy ovlivňuje podstatnou měrou užitnou hodnotu, konkurenceschopnost a prodejnost výrobků. „Neustále proto rostou požadavky na kvalitu a ekonomičnost technologií povrchových úprav. Ty jsou našimi specialisty koncipovány tak, aby dlouhodobě, to znamená po dobu dvaceti až třiceti let provozu, minimalizovaly spotřebu vody, energií, chemikálií a pracnosti. Nedílnou součástí každé z uskutečněných zakázek je i vypracování potřebných revizních zpráv, zaškolení obsluhy, vypracování provozních předpisů, servis a následná odborná poradenská činnost," podotkl Martin Zikmunda.

Na náročném evropském 
a ruském trhu se společnosti Kovofiniš a AQUACOMP HARD prosazují především díky komplexnosti nabídky. „To je náš recept na konkurenci, kterou spatřujeme především v německých firmách," přidal se Josef Zikmunda. „Jednotlivé komponenty našich výrobních linek a čističek si totiž vyrábíme sami a nemusíme pak v místě instalace zakázky řešit nepříjemné problémy s případnou nekompatibilitou dílů a součástek, což se občas stává podnikům, které své linky povrchových úprav kompletují jen z nakoupených součástí různých výrobců," vysvětlil Josef Zikmunda.

Technologická úroveň a kvalita všech investičních celků společností Kovofiniš 
a AQUACOMP HARD musí odpovídat náročným evropským, ale i ruským standardům, normám a předpisům. 
A to nejen s ohledem na životní prostředí a přírodní zdroje, ale i zdraví a bezpečnost lidí, kteří s nimi pracují. Firemní know-how proto využívá při vývoji a kompletaci linek povrchových úprav i čistíren průmyslových odpadních vod jen těch nejmodernějších procesů a nejlepších dostupných takzvaných BAT technologií.

Vše je na webu

Popsat detailně kompletní výrobní a dodavatelský program společností Kovofiniš a AQUACOMP HARD v Ledči nad Sázavou by bylo několik stran. Ale úplně celý popis technických parametrů jednotlivých linek povrchových úprav i čistíren průmyslových odpadních vod lze najít na webových stránkách www.aquahard.cz. Na tomto místě jen připomeneme, že kromě zařízení pro běžné povrchové úpravy podnik vyrábí a dodává také zařízení pro speciální pokovení například bismutem anebo pro slitinové povlaky, jako jsou zinek-nikl 
a nikl-bor.
„S uvedeným úzce souvisí 
i uzavřené systémy čištění odpadních vod, které najdou uplatnění například v automobilovém, leteckém nebo elektrotechnickém průmyslu. U těchto zařízení používáme nejmodernější metody membránových separací a vakuového odpařování," vyjmenoval Martin Zikmunda.

Sdílení zkušeností

Devizou ledečských strojařů jsou zcela jednoznačně mladí odborníci a technici. A to nejen klasičtí strojaři, ale také chemici, programátoři, konstruktéři a elektroinženýři. Ti sledují nové trendy 
v tomto průmyslovém odvětví a operativně je zařazují do jednotlivých segmentů vývojového, výrobního a dodavatelského programu podniku.

„Často ale jako vývojáři 
a inovátoři trendy sami vytvářejí. Jako příklad mohu uvést jejich inovaci v oboru čištění průmyslových odpadních vod, kterou postavili na bázi membránových procesů," pochválil zaměstnance Martin Zikmunda.

Ten dodal, že firma je 
v kontaktu s českými vysokými školami, zejména pak 
s Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. „Sázka na mladé odborníky nám vyšla. Ovšem nesmíme zapomenout ani na naše velice zkušené 
a ostřílené inženýry, techniky a dělníky. Bez zpětné vazby 
a sdílení praktických zkušeností, které samozřejmě mají, by veškeré nápady a inovace mladých inženýrů byly uváděny do praxe jen velmi obtížně," připustil Martin Zikmunda.

Rusům se společné podniky zamlouvají

Společnosti Kovofiniš a AQUACOMP HARD se pravidelně zúčastňují Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a svůj výrobní a dodavatelský program prezentují také na specializovaných výstavách a veletrzích v Moskvě a dalších regionech Ruské federace.
„V této souvislosti bych rád uvedl, že uvažujeme také 
o tom, že bychom přímo 
v Rusku, a to v tamních ekonomicky svobodných zónách, postavili a zprovoznili vlastní, nebo společný česko-ruský podnik. Rusové totiž na společné investice a společné podniky docela slyší," naznačil další plány majitel a jednatel firmy Josef Zikmunda.

„Prozatím ale není jasné, jestli bychom tam stavěli na zelené louce, jak se říká, nebo využili nějaký již existující průmyslový areál," poznamenal Josef Zikmunda a připomněl, že vedení firmy samozřejmě nezapomíná ani na investice do mateřského výrobního komplexu. „Postupně modernizujeme a rozšiřujeme celé výrobní haly, inovujeme strojový park i nezbytnou výpočetní techniku," podotkl Josef Zikmunda.

Na závěr zbývá dodat, že společnosti Kovofiniš ale i AQUACOMP HARD jsou, a to mimo obor vlastního podnikání, dost vidět i v samotné Ledči nad Sázavou.

Společně s tamní samosprávou se starají, prostřednictvím firmy Hrad Ledeč nad Sázavou, o tamní hrad a sponzorsky podporují 
i místní fotbalový klub. O dalších příspěvcích na rozličné kulturní a společenské akce ani nemluvě.

Autor: Jaromír Kulhánek

18.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 170 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů strojník pásového bagru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zručnost, samostatnost, spolehlivost, strojnický průkaz, - obsluha minirypadla Komatsu PC 26 MR3, obsluha rypadla KOMATSU PC 88 MR, - prac. poměr na 1 rok, poté prodloužení na dobu neurčitou, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Eltico s.r.o. - pracoviště, Strojírenská, č.p. 81, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Martina Cudlínová, +420 608 299 553. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 900 Kč Obsluha kovacích lisů a bucharů obsluha lisu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: - obsluha lisů, výměna lisovacích nástrojů, manipulace s materiálem, odebírání výlisků, vizuální kontrola hotových dílů, - příspěvek na sportovní vyžití formou účelových kuponů, nebo na nákup vitamínů formou účelových kuponů, - v případě zájmu o nabízenou pozici je nutné zúčastnit se náborového dne, který se koná každou středu v 8:30 hodin v sídle společnosti (není třeba se hlásit předem). Pracovní pozice jsou obsazovány průběžně - lze se tedy domluvit na nástupu ihned, nebo až např. po uplynutí výpovědní lhůty.. Pracoviště: Futaba czech, s.r.o., Baštínov, č.p. 130, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Markéta Bartáková, +420 569 496 415. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 19 000 Kč Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - prac. doba po-pá: 5:30-14:00 a 14:00-23:00 hodin (v pátek 14:00-18:00 hod.), - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Z o k  -  system s.r.o. - pracoviště, Mlýnská, č.p. 3887, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Miroslava Plevová, +420 569 333 922,775 394 964. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 21 500 Kč Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář průmyslových instalací. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: mzdové ohodnocení se odvíjí od dosavadní praxe, ochotě příležitostně vycestovat, případně jazykových znalostí a je uvedeno bez příplatků za služební cesty, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Kopecky - cheops s.r.o., Hromádky z Jistebnice, č.p. 1725, 583 01 Chotěboř. Informace: Jana Kopecká, +420 725 518 738.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Shromáždění k výročí 17. listopadu.
9

Jak jsme se změnili 1989–2018

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

Bohoslužba, věnovaná nedonošeným dětem je připomínkou rozměrů života člověka

Havlíčkův Brod - Bohoslužba za děti do dlaně, jejich rodiny a zdravotníky se koná v sobotu 17. 11. 2018 ve 14.30 hodin v kapličce Ke cti Panny Marie v Antonínově Dole.

Vysočina požádá o stovky milionů pro silnice

Vysočina – Kraj Vysočina bude žádat o stovky milionů, které by chtěl využít na výstavbu nebo modernizaci krajských silnic.

Jihlavě se v neděli raději vyhněte. Ráno se uzavře Jihlavský tunel

Jihlava – S dopravními komplikacemi musejí tuto neděli počítat všichni, kteří se vypraví do Jihlavy. Od osmi hodin od rána do dvou hodin odpoledne bude totiž uzavřený Jihlavský tunel. Po tuto dobu budou řidiči jezdit po objízdných trasách. Tunel během šesti hodin projde kontrolou, a v případě potřeby i těmi nejnutnějšími opravami.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT