Stane se tak tradičně v rámci konání vyhlášené Svatováclavské pouti ve Světlé nad Sázavou.

Lidé se tak na komentovaných prohlídkách Dne otevřených dveří dozvědí, jak se v současné době vyrábí nápojové i dekorační sklo na automatických výrobních linkách, jaké materiály a technologie se využívají.

Prohlídková trasa se poprvé otevře v osm hodin a zahrnuje všechny důležité okamžiky výroby skla od tavení skloviny přes lisování ve formách či automatické foukání, leštění a závěrečné opracování.

Prohlídka trvá zhruba půl až tři čtvrtě hodiny a výklad podají odborníci, působící ve sklárnách, zejména obchodní zástupci, ale také někteří z řad odborných technických profesí.

Kvůli důrazu na bezpečnost návštěvníků je okruh označen bezpečnostními páskami. Vzhledem k tomu, že prohlídka vede také po několika schodištích, není možný přístup lidí na vozíčku a dětských kočárků.

Program čeká i na děti. Šikovní pejskové Astor a Letinka předvedou, co vše se čtyřnohý přítel dokáže naučit.

Sklárny nabídnou přímo ve svém areálu a také v podnikové prodejně své výrobky za zvýhodněné, velmi atraktivní ceny. Akce končí ve 14 hodin.

Dny otevřených dveří pořádá sklárna Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou i její sesterský závod Květná ve Strání na Jižní Moravě pravidelně několikrát do roka. Jen za tyto dny projde sklárnami na dvacet tisíc lidí, kteří za výrobky utratí v souhrnu více než jeden milion korun.

Individuální exkurze lze samozřejmě domluvit po celý rok. Po celý rok pak mají lidé ve všední dny možnost nakoupit v podnikových prodejnách.