V areálu Čepra platí přísná bezpečnostní opatření. Při vstupu každému z návštěvníků měří teplotu a do výroby cizí lidé nesmějí vůbec. Čepro je státní distributor pohonných hmot. Nyní zde vyrábějí i desinfekční roztok. Ovšem zásilku je třeba předem objednat. Dezinfekci vydá sklad podle seznamu, denně jsou to desítky cisteren.

Projekt výroby enormního množství dezinfekce pro potřeby státu vznikl velmi rychle, celý projekt od nápadu po uskutečnění zabral pouhé čtyři dny.

Archeologické práce na trase budoucího obchvatu kolem Havlíčkova Brodu.
OBRAZEM: Na trase obchvatu u Brodu objevují archeologové středověk i pravěk

Dezinfekce odpovídá standardu Světové zdravotnické organizace a v Čepru se mísí ve speciálně vyčleněné velkoobjemové nádrži.

Schopnost dodávat naftu neklesá

„Výroba dezinfekce vznikla na základě podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí. Vyplývá to z naší role v oblasti výroby pohonných hmot, ale jsme připraveni státu pomoci v jakékoliv krizové situaci, pokud máme dostupné technologie i kapacitu. Výroba dezinfekce i v takovémto extrémním množství nijak nelimituje naši schopnost zásobovat trh naftou, benzínem a dalšími palivy. Suroviny na výrobu dezinfekce se podařilo získat s pomocí firmy Etanol Energy," doplnil Jan Duspěva, generální ředitel Čepra.

Firma je schopna v dalším období vyrobit až 90 tisíc litrů dezinfekce denně. V plánu je kromě velkých nádrží na tisíc litrů zahájení stáčení do 5l a 25l barelů, a pokud se podaří uspokojit veškerou poptávku státu, bude zbylé množství k dispozici pro firmy a občany.

Jsem na komunitu 3D tisku pyšný, říká Josef Průša
Vynalézavost máme v krvi. Jsem na komunitu 3D tisku pyšný, říká Josef Průša