Pomůže jí k tomu vybudování nového tavicího agregátu za více než 40 milionů korun. Díky pravidelným investicím do modernizace vybavení se ve sklárně zvedl denní objem výroby nápojového skla na více než 150 tisíc kusů.

Ve sklárně Crystalite Behemia se pracuje na prototypech těch nejmodernějších strojů na světě. Nový tavicí agregát bude patřit k lince L5, která v současnosti dokáže denně vyrobit přes 50 tisíc kusů nápojového skla.

„K modernizaci zařízení se přistoupilo proto, že životnost toho stávajícího je již u konce. Přestavby využijeme nejen k tomu, abychom navýšili kapacitu agregátu o dvě tuny na 24 tun skloviny denně, ale také k instalaci nových laserových opukávacích zařízení za dalších 30 milionů korun k lince L5. Inovované zařízení plánujeme spustit ve druhé polovině srpna,“ říká Markéta Rosmusová, výkonná ředitelka společnosti Crystalite Bohemia.

V lesích kolem Chotěboře si chotěbořská radnice che hospodařit sama.
Chotěboř si pohlídá své lesy, nájemce dostal výpověď

Nový agregát vyroste v místech toho, který dosloužil. Současně budou probíhat i inovace na automatické lince, zejména pak instalace nových opukávacích technologií, které přispějí ke zkvalitnění a zrychlení celého výrobního procesu. Výrobní kapacita linky L5 se bude i po rekonstrukci pohybovat kolem 50 tisíc kusů nápojového skla.

Společnost nedávno výrazně zainvestovala i do moderních automatických linek, které instalovala na podzim loňského roku. Představují nejmodernější technologii v České republice. Podle Markéty Rosmusové se do nových linek investovalo přes 400 milionů korun. Ve sklárně se díky nim zvedl denní objem výroby nápojového skla na více než 150 tisíc kusů. V blízké budoucnosti se firma chystá také vybudovat krytý pásový dopravník, který propojí výrobní halu se skladem, protože navýšení výrobních kapacit si vyžádalo i navýšení skladových prostor.

Crystalite Bohemia ve Světlé obnovila tradiční sklářskou výrobu po krachu skláren v roce 2008. Zatímco dříve se světelské sklárny zaměřovaly především na dárkové sklo, dnes expanduje v tom nápojovém. Společnosti se podařilo proniknout na trhy v 82 destinacích celého světa. Velmi se jí daří třeba v Jižní Americe, kde dodávky oproti loňskému roku stouply na více než 3 a půl milionu kusů nápojového skla. Pochlubit se může také unikátní ekologicky šetrnou bezolovnatou sklovinou s přídavkem titanu, kterou disponuje pouze jedna další firma v Evropě. Díky tomu je její nápojové sklo odolnější a udrží si čistou křišťálovost. Celkově Crystalite Bohemia zaměstnává zhruba tisícovku zaměstnanců a generuje obrat přes jednu miliardu ročně.