Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacet let si připomínají Chotěbořské strojírny

Chotěboř – Celých dvacet let existence si letos připomínají Chotěbořské strojírny služby a.s. U příležitosti oslav uspořádaly Den otevřených dveří.

13.11.2012
SDÍLEJ:

Dělnické profese se výrazně změnily.Veřejnost má tyto profese často zafixované jako zaměstnání pro lidi s nízkou kvalifikací a odborností. Jako v uvozovkách špinavou práci v oleji a šmíru. Současnost je úplně jiná. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Svými výsledky se tato společnost řadí mezi velmi úspěšné a prosperující české strojírenské podniky.

Firma vznikla v Chotěboři v devadesátých letech v rámci kuponové privatizace. V současné době zaměstnává 210 zaměstnanců. Patří k největším zaměstnavatelům na Chotěbořsku. Do rekonstrukce objektů, nové haly, kotelny, sociálního zázemí pro zaměstnance,ale především strojového vybavení investovalo vedení akciové společnosti za dobu dvaceti let desítky milionů korun.

Oslava pro zaměstnance

„V rámci oslav jsme pozvali bývalé zaměstnance, současné zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, aby viděli, co se ve firmě za dvacet let událo," informoval ředitel Pavel Flejberk s tím, že firma chce především ukázat, jak moc se za ta léta například změnily některé dělnické profese,například obráběčů a nástrojářů.

„Veřejnost má tyto profese často zafixované jako zaměstnání pro lidi s nízkou kvalifikací a odborností. Jako v uvozovkách špinavou práci v oleji a šmíru. Současnost je úplně jiná. Profese obráběčů a nástrojářů vyžadují vysokou odbornou úroveň, spočívající v obsluze složitých strojů, což se neobejde bez patřičného vzdělání," zdůraznil ředitel Flejberk.

Specialisté nejsou

Bohužel, ale právě těchto specializovaných profesí mají Chotěbořské strojírny trvalý nedostatek. „Potřebujeme kvalifikované zaměstnance se zájmem o tuto profesi, kteří jsou ochotni se dále vzdělávat.Nováčky zaučíme, ale oni nejsou. Profese obráběčů a nástrojářů jako by z nabídky pracovního trhu téměř vymizela," povzdechl si ředitel Flejberk.

Například Josef Butka, původním povoláním elektromechanik, pracuje v Cotěbořských strojírnách už čtyři roky. „Práce je to čistá, zajímavá. Když jsem do Cotěbořských strojíren nastoupil, měl jsem už několik let praxe, zaučil jsem se velice rychle," pochlubil se mladík, obsluhující stroj se složitým označením MCFV 2080, což člověku, který nemá o strojírenství ani ponětí, neřekne nic.

Jak ale vysvětlil ředitel Flejberk, jedná se o moderní CNC stroj, který opracovává součástky ve 3D programech s maximální přesností doslova na setiny milimetrů. „Chotěbořské strojírny služby, a.s. se se svými dosahovanými výsledky řadí mezi úspěšné a prosperující české strojírenské podniky. Naším hlavním heslem jsou kvalitní výrobky za dobré ceny pro spokojené zákazníky," zdůraznil ředitel Flejberk a stručně, pro laiky přijatelným způsobem vysvětlil, čím se Chotěbořské strojírny služby, a. s. v současné době vlastně zabývají.

Strojírny mají tři směry podnikání

„Chotěbořské strojírny služby, a. s. se věnují třem směrům podnikání. Je to nástrojárna, lisovna plastů a energetika.
„V nástrojárně se vyrábějí nástroje pro stříhání, tažení a ohýbání plechu, postupové nástroje, formy na tlakové lití hliníku, formy na vstřikování plastů a pryže, formy na vypěňování, formy na vakuové tváření plastů, zápustky na kování železných i neželezných kovů, či speciální měřidla. Tyto činnosti jsou zajišťovány za podpory vlastní konstrukční a technologické přípravy výroby," popsal ve stručnosti činnost nástrojárny ředitel Flejberk.

Lisování a výroba plastových dílů probíhá v Chotěbořských strojírnách službách, a. s. v nově otevřeném provozu lisovny plastů na nových a moderních strojích, se specializovaným řiícím systémem.  V požadavcích na vyráběné dílce z různých plastických materiálů jsou všechny lisy vybaveny již v základu „pancéřovanými komorami" pro zpracování materiálů se skelným plnivem.

Na těchto strojích jsou v Chotěboři schopni  vyrábět plastové dílce až do hmotnosti 400 gramů dle zpracovatelských a technických možností plastických materiálů. Všechny stroje jsou vybaveny vynášecím dopravníkem.

S rozvojem  lisovny  strojírny reagovalyna požadavky zákazníka a dovybavily lisovnu o jeden potiskový stroj, na kterém převážně potiskují plastové dílce pro medicinální přístroje – regulační stupnice pro mediciální plyny, ovládací prvky, rozlišovací štítky a zátky pro regulace na technické plyny. V případě nárůstu kapacit na potisku jsou strojírny  schopny ve velmi krátké době zajistit druhý potiskový stroj s plnou výbavou.

Při výrobě přípravků je brán ohled na přesnost a opakovatelnost tisku,a to zejména u více barevného potisku. Vedle výroby plastových dílů nabízí montáže podsestav dle přání zákazníka.

„Každý z těchto strojů má svoje specifické označení. Lisované díly vyrábíme dle požadavku zákazníků a jsme schopni zpracovávat plastické hmoty se skelným vláknem. Limitující parametr je 380 gramů a uzavírací síla 220 tun.Našimi zákazníky jsou dodavatelé do automobilového a medicinálního průmyslu. Jedním z nejvýznamnějších se GCE s.r.o." Upřesnil krátce hlavní pracovní náplň lisovny ředitel Flejberk.

„A nakonec energetika. Energetický úsek (EgÚ) navazuje, podle ředitele strojíren, historicky na energetiku založenou v polovině 20.století Vilémem Eckhardtem. Energetický úsek zajišťuje dodávky elektrické energie,tepla,tlakového vzduchu a  provozuje vodovodní a kanalizační sítě v průmyslovém regionu  „Naše akciová společnost obchoduje se zákazníky z Rakouska, Německa, Dánska či Holandska a samozřejmě našimi zákazníky jsou i firmy z České republiky, jako například Škoda Auto a Magna Liberec.  Akciová společnost se hlásí k tradici strojírenské výroby v Chotěboři.

A nakonec malý pohled do historie

Strojírenská výroba v nynějších prostorách firmy byla založena v bývalé Klasarově textilce v roce 1936 pražským podnikatelem Vilémem Eckhardtem.

Ten dokonale využil podmínek dostatku pracovní síly na Vysočině, konjunktury v předválečné zbrojní výrobě a díky svým schopnostem a správným odhadům položil základ strojírenského průmyslu v Chotěboři. V roce 1942 vybudoval vlastní zdroj energie – elektrárnu, čímž umožnil podniku velmi rychlý rozvoj a samostatnost. Na tomto základě pokračovala v Chotěbořských strojírnách poválečná výroba, už ne zbrojního materiálu, ale potravinářských strojů a technologií v Chotěbořských strojírnách. V květnu 1992 v rámci privatizačního projektu se Chotěbořské strojírny s.p. rozdělily na samostatné právní subjekty: Chotěbořské strojírny služby, a.s., TENEZ a.s., NATE a.s., GCE s.r.o., INCO s.r.o., Galvanovna s.r.o. a Recycling a. s.

Autor: Štěpánka Saadouni

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení