„Ruční výroba olovnatého křišťálu byla ukončena a všech šedesát pracovníků dalo zkraje tohoto týdne výpověď, protože jim vedení společnosti dluží výplaty už za únor,“ uvedl jednatel společnosti David Kubát.

Podle údajů v insolvenčním rejstříku na sebe podala firma návrh na konkurz.

Podle Kubáta měly sklárny Bomaco potíže již delší dobu. Poté, co v roce 2009 krachly velké sklářské firmy, ztížily se podle něj podmínky i pro ostatní výrobce v tomto oboru.m„Dodavatelé se k nám začali chovat s velkou opatrností. Chtěli například platby dopředu, zrušili nám úvěry a podobně,“ vysvětlil Kubát.

Bomaco Rossi má podle insolvenčního rejstříku pohledávky z obchodního styku za více než sedm milionů korun. Dluží také na příspěvcích na sociální zabezpečení 5,8 milionu a zdravotní pojišťovně 660 tisíc korun. Pohledávky okresní správy sociálního zabezpečení a ostatních věřitelů byly neúspěšně vymáhány v exekučním řízení. O zahájení insolvenčního řízení rozhodl ve čtvrtek Krajský soud v Praze.

Pro Světelsko, které se ještě plně nevyrovnalo s předloňským krachem Sklo Bohemia, kdy bez práce zůstalo na dvanáct set lidí, to znamená další pohyb na žebříčku nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost se opět zvýší

„Ve srovnání se Sklo Bohemia jde o záležitost menšího rozsahu, ale zase dojde ke zvýšení míry nezaměstnanosti,“ podotkla starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Sklárny ve Světlé obnovily výrobu loni na podzim pod názvem Crystalite Bohemia, ale do práce se zatím vrátila zhruba jedna čtvrtina sklářů. „Když byl obnoven provoz ve sklárnách, začala se situace stabilizovat. Teď se ale opět dostáváme trochu zpátky,“ řekla starostka.

Totéž potvrdila i Jitka Navrátilová z havlíčkobrodského úřadu práce. „K 30. dubnu byla v mikroregionu Světelsko nezaměstnanost 13,92 procenta. To znamená, že práci hledalo asi 847 lidí. Tím, že jich teď přibude dalších šest desítek, se míra nezaměstnanosti pochopitelně zvedne,“ rozvedla Navrátilová.

ANDREA BARTŮŇKOVÁ, VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)