Sklářské pece se žhaví už po šesté hodině ráno naplno, kolem pece prochází mistr sklář s píšťalou. Už na první pohled je vidět, že tady jde o malou rodinnou firmu. „Máme 16 zaměstnanců, pracujeme všichni dohromady, společně plánujeme, každý má šanci přijít s nějakým dobrým nápadem,“ říká David Valner.

Ke sklářskému řemeslu došel po vzoru svého otce Aleše, který sklárnu v Přibyslavi založil. David vystudoval sklářskou průmyslovku v Železném Brodě a pak i design skla na vysoké škole. Nyní nám představuje jeden ze svých návrhů, takzvané stromové sklo. Žhavá skelná hmota se vtlačí do speciální formy a když zchladne, převezme její vzhled a strukturu.

Na první pohled možná jednoduché, ale přijít na ten nápad! „Je to můj vlastní návrh. Inspiraci dost často čerpám z okolní přírody,“ vysvětluje David Valner. I brusírna Valnerovy sklárny nabízí přehled sklářských unikátů. Modré vázy v podobě kapek jsou podle Davida Valnera určené pro zahraničního odběratele. Valnerova sklárna není ve světě uměleckého skla neznámá, spíš naopak. Má jméno i na prestižní WallpaperStore. Většina výrobků jde na export.

Před pěti lety se Valnerova sklána blýskla poháry pro mistrovství světa v biatlonu pořádané v Novém Městě na Moravě. Um sklářů z Vysočiny tehdy vyzdvihla i česká biatlonistka Gabriela Koukalová (tehdy ještě Soukalová).