„Investoři pozastavili tři zakázky celkem za desítky milionů korun, u kterých česká firma vyhrála tendry. Jedna akce se týkala Ukrajiny, další dvě potravinářských firem v Rusku. Minulý rok patřilo Rusko mezi nejvýznamnější exportní teritoria podniku," řekl generální ředitel Petr Papoušek. „Rusko je pro nás stále významné, ale projektů tam řádově ubylo, zakázky pokračují jen od nejsilnějších firem," dodal Papoušek.

Tendry na pozastavené akce se konaly i dva roky, Nate je vyhrála v mezinárodní konkurenci. K jejich odložení investory kromě politické situace prý vedla i nedávná devalvace rublu o pětinu, kvůli níž by jim zakázky domluvené v eurech prodražily.

Nate se specializuje na zakázkovou výrobu plnicích linek pro pivovary, mlékárny, pro stáčení stolních vod i lihovin. Koncem minulého roku dodali chotěbořští strojaři do Ruska kupříkladu linku za 31 milionů korun na stáčení minerální vody. „Poměrně dobře se tam rozběhly dodávky do mlékáren," doplnil Papoušek.

Podnik včetně dceřiné firmy Nate – marketing zaměstnává 250 lidí. Odbyt má hlavně v Evropě. Minulý rok se mu kromě Ruska dařilo i v balkánských zemích, ale také v Rakousku, Německu a ve Skandinávii. Na tuzemském trhu firma prodala asi 30 procent loňské produkce. Třeba pro Pivovar Svijany zajistila celkovou rekonstrukci stáčecí linky.

Loňské tržby firmy Nate činily 420 milionů korun proti 280 milionům korun za rok 2012. Do rozdílu se promítá i zakázkovost výroby. Loňské hospodaření skončilo ziskem 8,5 milionu korun. Daří se i dceřiné firmě Nate – marketing, která v Chotěboři vyrábí automatické linky navazující na technologie mateřského podniku. Do její produkce patří také linky na plnění nápojů do nerezových KEG sudů; jedna loni putovala až do Etiopie a další letos na Kubu. Obrat této dceřiné firmy byl loni kolem 45 milionů korun.

(čtk)