VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za péči o památku získal její majitel cenu

Havlíčkův Brod – Cenu za příkladnou opravu, dílčí rekonstrukci a vzornou a trvalou péči o kulturní památku EXEMPLUM NOBIS 2017 získal majitel domu U Zlatého lva Petr Novotný. Pod ocenění se jako garant komise podepsal i herec a architekt David Vávra. 

28.11.2017
SDÍLEJ:

Petr Novotný získal cenu za příkladnou péči o dům U Zlatého lva.Foto: ČKAIT

Udělení ceny za péči o památku bylo součástí nedávno proběhlé konference Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu. Letos organizátoři udělili cenu vůbec poprvé. „Chtěli bychom z toho ale udělat tradici. Ocenit lidi, kteří mají vztah k památkám,“ poznamenal místostarosta Havlíčkova Brodu a předseda Sdružení historických sídel Čech a Moravy a Slezka Libor Honzárek. 

Prvním oceněným se stal Petr Novotný, majitel domu U Zlatého lva, který zdobí brodské náměstí už od 16. století. V minulosti tu býval nejstarší známý brodský hostinec a v současnosti památka slouží jako hotel a restaurace.

„Ta stavba je pořád zajímavá. Drží si atmosféru a zároveň není podbízivá. Petr Novotný při přebírání ceny poznamenal zajímavou věc. Totiž, že památkám je třeba naslouchat a otevřít se jim. Ony už vás potom vedou samy,“ prozradil Libor Honzárek. 

„Z ceny mám upřímnou radost, už jen proto, že je pod ní podepsán David Vávra, kterého si upřímně vážím,“ reagoval na ocenění Petr Novotný.

Městský hostinec U Zlatého lva je v historických pramenech poprvé zmiňován v roce 1559. S přestávkami nabízel své služby až do 20. let 20. století. Do péče současných majitelů se budova dostala v roce 2002. „Celý objekt se musel předělat, protože někdy v padesátých letech zde proběhla necitlivá přestavba,“ doplnil Petr Novotný.

Původně renesanční budova byla v polovině osmnáctého století zbarokizována. Při opravách v roce 1972 zde byly nalezeny opěrné pilíře bývalého podloubí. „Historii domu jsem začal studovat až po té, co jsem se rozhodl vybudovat v něm hotel. Když jsem zjistil, že zde býval již od 16. století ubytovací hostinec, jen jsem se utvrdil ve správném záměru. Historie Hotelu U Zlatého lva je velmi bohatá, pobýval zde Jan Trčka z Lípy, kterému patřil hrad v Lipnici nad Sázavou, přespal zde i císař Ferdinand V. Dobrotivý při své cestě z poslední korunovace nebo Hans Christian Andersen, který o ubytovacím hostinci v Německém Brodě píše ve svých zápiscích z cest,“ dodal současný majitel.

V novodobé historii hotelu se tu ubytoval třeba velvyslanec Japonského císařství nebo nedávno i sám David Vávra, kterému se tu, podle jeho slov velmi líbilo. 

Konference, věnovaná památkovému urbanismu se v Havlíčkově Brodě konala již potřetí. Sjeli se na ní přední čeští architekti a památkáři. Věnovali se dobrým i špatným příkladům péče o památky, reklamnímu smogu nebo zeleni v centrech.

Hlavní myšlenkou konference je význam vzájemné komunikace mezi památkářem, projektantem a investorem. „Když si porozumí, vznikají ty nejlepší věci,“ podotýká Libor Honzárek. Stavby dnes podle něj vznikají mnohem rychleji, než dříve a často bez ohledu na své okolí. „Naštěstí se o tom začíná více mluvit a trochu se to koriguje,“ doplnil. „Chceme, aby se nad tím veřejnost více zamýšlela. Aby si investor našel čas na konzultaci s architektem nebo pokud jsme v památkové zóně, tak s památkářem. Problém je v tom, že hájí odlišné zájmy a pokud se nedohodnou, tak se památka velmi často zničí. A o tom ta konference je. Abychom si naslouchali a minimálně zvážili, co říká ta druhá strana,“ dodal.

Své zkušenosti má i Petr Novotný. „Moje zkušenost s památkáři byla pozitivní, horší to bylo s architekty, kteří nedokázali ctít historickou povahu a duši stavby a za každou cenu se snažili prosadit a zakomponovat do výsledného projektu své ego,“ zmínil držitel ceny EXEMPLUM NOBIS 2017.

Autor: Veronika Hošková

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT