VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za péči o památku získal její majitel cenu

Havlíčkův Brod – Cenu za příkladnou opravu, dílčí rekonstrukci a vzornou a trvalou péči o kulturní památku EXEMPLUM NOBIS 2017 získal majitel domu U Zlatého lva Petr Novotný. Pod ocenění se jako garant komise podepsal i herec a architekt David Vávra. 

28.11.2017
SDÍLEJ:

Petr Novotný získal cenu za příkladnou péči o dům U Zlatého lva.Foto: ČKAIT

Udělení ceny za péči o památku bylo součástí nedávno proběhlé konference Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu. Letos organizátoři udělili cenu vůbec poprvé. „Chtěli bychom z toho ale udělat tradici. Ocenit lidi, kteří mají vztah k památkám,“ poznamenal místostarosta Havlíčkova Brodu a předseda Sdružení historických sídel Čech a Moravy a Slezka Libor Honzárek. 

Prvním oceněným se stal Petr Novotný, majitel domu U Zlatého lva, který zdobí brodské náměstí už od 16. století. V minulosti tu býval nejstarší známý brodský hostinec a v současnosti památka slouží jako hotel a restaurace.

„Ta stavba je pořád zajímavá. Drží si atmosféru a zároveň není podbízivá. Petr Novotný při přebírání ceny poznamenal zajímavou věc. Totiž, že památkám je třeba naslouchat a otevřít se jim. Ony už vás potom vedou samy,“ prozradil Libor Honzárek. 

„Z ceny mám upřímnou radost, už jen proto, že je pod ní podepsán David Vávra, kterého si upřímně vážím,“ reagoval na ocenění Petr Novotný.

Městský hostinec U Zlatého lva je v historických pramenech poprvé zmiňován v roce 1559. S přestávkami nabízel své služby až do 20. let 20. století. Do péče současných majitelů se budova dostala v roce 2002. „Celý objekt se musel předělat, protože někdy v padesátých letech zde proběhla necitlivá přestavba,“ doplnil Petr Novotný.

Původně renesanční budova byla v polovině osmnáctého století zbarokizována. Při opravách v roce 1972 zde byly nalezeny opěrné pilíře bývalého podloubí. „Historii domu jsem začal studovat až po té, co jsem se rozhodl vybudovat v něm hotel. Když jsem zjistil, že zde býval již od 16. století ubytovací hostinec, jen jsem se utvrdil ve správném záměru. Historie Hotelu U Zlatého lva je velmi bohatá, pobýval zde Jan Trčka z Lípy, kterému patřil hrad v Lipnici nad Sázavou, přespal zde i císař Ferdinand V. Dobrotivý při své cestě z poslední korunovace nebo Hans Christian Andersen, který o ubytovacím hostinci v Německém Brodě píše ve svých zápiscích z cest,“ dodal současný majitel.

V novodobé historii hotelu se tu ubytoval třeba velvyslanec Japonského císařství nebo nedávno i sám David Vávra, kterému se tu, podle jeho slov velmi líbilo. 

Konference, věnovaná památkovému urbanismu se v Havlíčkově Brodě konala již potřetí. Sjeli se na ní přední čeští architekti a památkáři. Věnovali se dobrým i špatným příkladům péče o památky, reklamnímu smogu nebo zeleni v centrech.

Hlavní myšlenkou konference je význam vzájemné komunikace mezi památkářem, projektantem a investorem. „Když si porozumí, vznikají ty nejlepší věci,“ podotýká Libor Honzárek. Stavby dnes podle něj vznikají mnohem rychleji, než dříve a často bez ohledu na své okolí. „Naštěstí se o tom začíná více mluvit a trochu se to koriguje,“ doplnil. „Chceme, aby se nad tím veřejnost více zamýšlela. Aby si investor našel čas na konzultaci s architektem nebo pokud jsme v památkové zóně, tak s památkářem. Problém je v tom, že hájí odlišné zájmy a pokud se nedohodnou, tak se památka velmi často zničí. A o tom ta konference je. Abychom si naslouchali a minimálně zvážili, co říká ta druhá strana,“ dodal.

Své zkušenosti má i Petr Novotný. „Moje zkušenost s památkáři byla pozitivní, horší to bylo s architekty, kteří nedokázali ctít historickou povahu a duši stavby a za každou cenu se snažili prosadit a zakomponovat do výsledného projektu své ego,“ zmínil držitel ceny EXEMPLUM NOBIS 2017.

Autor: Veronika Hošková

28.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté České republiky porazili Švýcarsko 4:1.
14

OBRAZEM: Hokejisté mají po výhře nad Švýcary jisté čtvrtfinále

Daniel Matějka stojí v čele sboru Českobratrské církve evangelické v Moravči od roku 2008.
6

Mám za to, že bychom o něco důležitého přišli, kdybychom půst chtěli přeskočit

V dubnu se začne s úpravami Smetanova náměstí. Trhy zůstanou

Havlíčkův Brod – Současná podoba Smetanova náměstí se již brzy změní. V dubnu odstartuje druhá fáze plánované revitalizace, která náměstí promění v relaxační zónu s vodními prvky a řadou odpočinkových míst. Někteří obyvatelé Havlíčkova Brodu se v souvislosti s úpravami obávali, že přijdou o oblíbené trhy. Město chce ale tržnici v modernější podobě zachovat. Během rekonstrukce se pouze na čas přemístí do horní části náměstí.

Pes uvízl v nastražené kovové pasti

Lány – V kovové čelisťové pasti nastražené na neoploceném pozemku v obci Lány na Chotěbořsku uvízl malý pes. Případ, ke kterému došlo ve středu 14. února kolem půl desáté odpoledne, nyní vyšetřují chotěbořští policisté.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Vznik okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě a její historie

Havlíčkův Brod /SERIÁL - JAK SME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Neocenitelným pramenem poznání okolností vzniku a stoleté tradice historie Okresní nemocnice v Havlíčkově Brodě jsou výroční zprávy o činnosti zdejší nemocnice, které k jejímu patnáctiletí začal v roce 1912 vydávat MUDr. František Zahradnický, rytíř řádu Františka Josefa II., primář a operátor nemocnice - jak zněl jeho tehdejší titul - a pilně v tom pokračoval až do svého odchodu do Prahy v roce 1930.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT