Život se v podniku, který je znám tím, že zaměstnává i handicapované pracovníky, nezastavil. Od rána se v improvizovaných podmínkách normálně vyrábělo, a zedníci na straně areálu naproti zničenému skladu pracovali na rozestavěné budově.

Zachránili co se dalo

„Na to, jaký to byl obrovský průšvih, vše dopadlo ještě dobře,“ říká jednatel a jeden z majitelů kartonky Libor Joukl. Z areálu večer krátce před vypuknutím požáru odjel. Nemilá zpráva ho tedy zastihla za volantem ještě nedaleko.

„Otočil jsem auto a byl na místě už v osm – dříve než hasiči,“ pokračuje. Ihned začal krizovou situaci řešit. Naštěstí měl k ruce zaměstnance večerní směny. Dobrým tahem bylo odstranění všech vozidel – osobních, nákladních i vysokozdvižných vozíků – které by mohly překážet hasičským vozům, jež se už řítily na místo.

Když první z nich dorazily, byla už střecha skladu v jednom ohni. Bylo jasné, že budova se nedá zachránit. Veškerá snaha se proto soustředila na to, aby plameny nepřeskočily na vedlejší střechy. Kdyby zasáhly přilehlé haly se strojním vybavením, znamenalo by to pro podnik katastrofu.
Tomu však hasiči dokázali zabránit.

„Všem zúčastněným chci velmi poděkovat, skvěle to zvládli. Shořel jen papír, i když drahý,“ říká Joukl. Situaci zvládal s klidem – a nezapomněl ani na detail, jakým je zajištění občerstvení pro hasiče.

Lidé z Apoly věří, že odbyt podniku událost nenaruší. Dodavatelé firmě vyšli vstříc a materiál navážejí podle aktuální potřeby. Vyrábí se zatím v hale vzdálenější od zničeného skladu, kam byly dočasně evakuovány i stroje z druhé výrobní haly.

„Škoda způsobená požárem byla předběžně vyčíslena na patnáct milionů korun,“ sdělila mluvčí hasičů Petra Musilová. Joukl mluvil o deseti milionech škody na uskladněném materiálu, nepočítaje v to zničenou budovu.

„Vyšetření příčiny požáru bude otázkou několika dnů. Dva až tři dny trvá posbírání vzorků a stop, teprve potom proběhne jejich laboratorní rozbor,“ uvedl velitel hasičské stanice v Havlíčkově Brodě Luboš Vacek.

Nejdřív uslyšela praskání. Teprve potom vyšlehly plameny!

Ronov nad Sázavou - Důchodkyně Marta Viskupová v úterý kolem osmé hodiny večerní šla jako každý den zahnat drůbež na noc. Její dům stojí v Ronově na kraji lesa, jen pár desítek metrů nad továrnou na kartony.

„Najednou jsem uslyšela takové zvláštní praskání. Plameny se objevily až později. Řekla jsem to svému synovi Richardovi, který je dobrovolný hasič,“ vypovídá Viskupová.

Richard Viskup ihned událost nahlásil telefonicky a běžel se zapojit do akce. Dobrovolní hasiči údajně ze všeho nejdříve varovali zaměstnance, kteří ještě tou dobou v továrně pracovali. „Křičeli na ty ženské: Utíkejte pryč, hoří vám střecha nad hlavou!“ popisuje hasičova matka události předchozího večera.

To naštěstí nebyla tak docela pravda – v plamenech stál jenom sklad materiálu, kde již nikdo z pracovníků nezůstal. Přilehlé výrobní haly s administrativním zázemím se vzápětí dorazivším hasičům podařilo od ohně uchránit.

Marta Viskupová asi nebyla úplně první, kdo požár zaznamenal. Přesto její reakce pomohla – díky ní se dostali na místo dříve hasiči z nejbližšího okolí.