VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při požárech v domácnostech se letos umíralo

Vysočina – Již čtyři lidé zemřeli letos na Vysočině při požárech v domácnostech. V loňském roce přitom nezahynul ani jeden člověk.

16.8.2010 1
SDÍLEJ:

Během požáru chaty u Větrného Jeníkova přišel o život jeden muž. Zařadil se tak k dalším obětem letošních požárů.Foto: Archiv HZS kraje Vysočina

„Bylo to však opravdu velké štěstí. Požáry v domácnostech patří totiž k těm nejtragičtějším,“ upozorňují odborníci z krajského hasičského záchranného sboru.

Každoročně přijde o život v domech či bytech několik lidí. Ačkoli loni nikdo nezemřel, došlo na Vysočině ke 135 požárům v domácnostech, které si vyžádaly čtyřicet zraněných.

Na konci ledna tohoto roku byl v rodinném domě v obci Gabrielka poblíž Kamenice nad Lipou nalezen starší muž. Příčinou jeho smrti byla neopatrnost při zatápění v kamnech. Muž si zatápěl pomocí letlampy.

O život přišla kvůli převržené svíčce

Převržená svíčka byla zase příčinou červnového požáru kuchyně v rodinném domku v Olešné na Žďársku. Sedmaosmdesátiletá žena přišla o život.

Stejně dopadl muž při požáru rodinného domu v Jackově letos v dubnu. Příčina? S největší pravděpodobností nedbalost.
Zahynul také muž v chatové oblasti u Větrného Jeníkova na Jihlavsku, poté co mu začala hořet chata. Vzplála buď z nedbalosti, nebo možná rukou neznámého pachatele.

„Nejčastěji požáry vznikají kvůli lidské nedbalosti nebo technické závadě na některém ze spotřebičů. Výjimkou však ale není také odhození špatně uhašeného nedopalku cigarety do odpadkového koše,“ říká k příčinám tragických požárů vyšetřovatel vysočinského hasičského sboru kpt. Jiří Zelenka. Jak dále upozorňuje, tragická bývá také hra dětí s otevřeným ohněm.

„Navíc děti mají tendenci se při požáru před ohněm schovat a hasičům dá někdy velkou práci je v silně zakouřených prostorách bytu či domu najít“ vysvětluje.

Je dobré si uvědomit, jaké jsou nejčastější příčiny vzniku požárů. Jde většinou o nedbalost při vaření (např. zapnutý sporák bez dozoru, ponechání hořlavých materiálů v blízkosti zapnutého sporáku), kouření a nevhodně odložené nedopalky cigaret, zanedbání údržby topidel a kouřovodů, hru dětí se zápalkami, nesprávnou manipulaci s otevřeným ohněm (při používání zábavní pyrotechniky, při svařování, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky), skladování hořlavých a jiných nebezpečných látek na nevhodných místech nebo o nesprávnou manipulaci s nimi.

Jak předejít požáru

Jak uvádí mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová, existuje několik základních doporučení, jak požárům v domácnostech předcházet.

„Zdroje otevřeného ohně nenechte hořet bez dozoru. Domácnost vybavte hasicími přístroji a instalujte si hlásiče požáru. Je také dobré nechat si pravidelně kontrolovat a čistit komíny, řádně hasit nedopalky cigaret a zamezit dětem v přístupu ke zdrojům otevřeného ohně.“

Dále je podle Musilové třeba udržovat dobrý technický stav elektrických spotřebičů, elektroinstalace, plynu, topidel, kouřovodů a elektrických rozvodů. Hořlavé, výbušné a toxické látky je nutné skladovat pouze v určitém množství a na místech mimo společné prostory obytných domů.
Důležité je také chování při již vypuknuvším požáru. Je pak možné zachránit velké materiální hodnoty, zdraví a někdy i život.

„Jestliže někdo spatří začínající požár, je jeho povinností jej uhasit, je-li to v jeho silách. Případně je třeba provést nutná opatření k zamezení šíření požáru. Pokud nemůžete zamezit šíření ohně, snažte se dostat co nejdál od něj, případně pomozte i dalším osobám a ihned volejte linku 150 nebo 112,“ dodala na závěr Musilová.

Autor: Michal Fohl

16.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení