Z karmy unikal oxid uhelnatý.

Takových smutných případů už pamatuje soudní znalec František Jiřík desítky. „Společné mají dvě věci: Došlo k nim v letních horkých měsících a dalo se jim zabránit. Často by stačilo jednoduše vyvětrat," upozorňuje.

V nadcházejících dnech by se teploty měly opět pohybovat opět nad hranicí 30 stupňů, kominíci proto varují před hrozícím nebezpečím.

„Navzdory všeobecně rozšířeným mýtům, smrt většinou nečíhá v samotné karmě, ale v komínu. Ten se při vysokých teplotách může rozpálit natolik, že přestane táhnout 
a spaliny se začnou vracet do místnosti. Proto se i mimo topnou sezonu množí otravy oxidem uhelnatým," říká Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Slabší odtah komína při vysokých letních teplotách vysvětluje jednoduchá fyzikální úvaha.

Teplejší vzduch je lehčí, proto za normálních okolností stoupá vzhůru. Pokud se však do střechy celý den opírá ostré letní slunce, zejména nevyčištěný komín to může i dokonale „zašpuntovat".

„Doporučuji zejména v malých místnostech s karmou či kotlem pravidelně a důkladně větrat. Zároveň je ovšem potřeba, aby spalinová cesta fungovala, jak má. Letní měsíce jsou tedy ideální k tomu, abyste zavolali kominíka na pravidelnou kontrolu a čištění komínu a kouřovodu," upozorňuje Jaroslav Schön.

Vysoký počet otrav oxidem uhelnatým mají každoročně na svědomí především plynové spotřebiče, jejich spaliny jsou totiž bez barvy a zápachu. Nebezpečí samozřejmě hrozí i od spotřebičů na pevná paliva, tedy jakýchkoliv kamen na dřevo či uhlí.

Správnou funkci plynového kotle lze ověřit i okem laika. Plamen by měl mít ostře modrofialové ohraničení.

Pokud se změní na žlutý, vyplatí se neprodleně volat odbornou pomoc.