Banální technická závada může za požár z letošního 16. dubna v Úhrově, místní části obce Kraborovice na Havlíčkobrodsku. Při požáru uhořel osmačtyřicetiletý muž. Škoda na majetku je tři miliony korun.

„Požár zapříčinila technická závada na prodlužovacím kabelu k počítači," konstatovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Následky požáru byly fatální. Vyhasl jeden lidský život a větší část domu byla ohněm zničena. Hasiči tehdy s plameny bojovali tři hodiny, než se jim podařilo dostat požár pod kontrolu.

Příčinami požáru se zabývají i kriminalisté z Havlíčkova Brodu. „Vyšetřovatel po nastudování odborných vyjádření případ s největší pravděpodobností odloží. Nebylo zjištěno, že by oheň někdo založil úmyslně," sdělila jihlavská policejní mluvčí Monika Pátková. Podle informací Deníku kriminalisté ukončí vyšetřování asi tento týden.

Požáru rodinného domu si tehdy jako první všimli sousedé. Než se hasiči na místo dostali, celá střecha domu už byla v plamenech. Záhy se začaly bořit vnitřní konstrukce stavení a střecha se propadla. Hasiči na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů. Hašení navíc komplikoval silný vítr. Vodu hasiči čerpali z místních rybníků.

Po uhašení museli rozebrat požárem zasažené konstrukce domu a ještě několik hodin dohašovali jednotlivá ohniska požáru.

Podle sousedů v domě uhořel příbuzný majitele domu. Ten každou středu odjíždí služebně do Prahy. S příbuzným byl domluven, že v domě pouze přespí. „Ještě ve středu asi v pět hodin odpoledne jsem s ním mluvila," podotkla sousedka.

Muž by v domě sám a podle informací Deníku si přitápěl v kamnech na tuhá paliva. Neopatrnost při topení ale příčinou požáru nebyla. Součástí rodinného domu je rovněž objekt pro ustájení koní. Žádné zvíře tehdy zraněno nebylo. Střecha domu prošla teprve nedávno rekonstrukcí a byla nová.

Od začátku roku zemřeli na Vysočině při požárech čtyři lidé. Kromě tragédie v Úhrově zemřel v únoru při požáru rodinného domu muž v Jamném na Jihlavsku. Příčinou byla neopatrnost při kouření. V červenci zemřeli dva lidé. Nejprve hasiči nalezli mrtvého muže v ohořelém autě, další člověk pak zemřel při požáru domu na náměstí v Humpolci. Příčiny požárů hasiči i policie nadále prověřují.