Požáry zachvátily lesy ve všech pěti okresech Kraje Vysočina. Nejméně jich bylo na Třebíčsku, ale živel řádil i tam. Částečně byla na vině i větší aktivita lidí v lesích. Kvůli koronavirové pandemii se více zdržovali doma, a tak si našli čas na práci v lesních porostech, které byly zasažené kůrovcovou kalamitou. Navíc panovalo poměrně velké sucho.

Hašení požáru u Ždánic na Havlíčkobrodsku
VIDEO: To Vysočina nepamatuje: 112 požárů, hořelo téměř v celém kraji

Plameny se objevily také na vytěžené mýtině nad rybníkem Strážov mezi obcemi Kněžice-Brodce a Opatovem. Slovenští dělníci tam týden před požárem pálili zbytky větví po těžbě stromů. Plameny se rozšířily přes kořeny v zemi. Oheň likvidovali dobrovolní hasiči z Kněžic a Opatova. „Kuriozitou bylo, že hasiči byli zrovna na pohřbu. Museli jednat hodně rychle,“ nechal se tehdy slyšet starosta Kněžic Radek Žák.

Spouštění rámu se snímačem.
V Dukovanech kontrolovali šachtu reaktoru. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá

Většina požárů vznikla z neopatrnosti a nedbalosti. Tři lesní požáry zamotaly hlavu hasičům během jediného dne v Třešti. Několik hasičských jednotek zase muselo zvládnout požár u Ždánic a Košťan nedaleko Vilémova na Havlíčkobrodsku. „Mnohokrát jsem upozorňovali na to, že v době sucha a vyšších teplot je pálení v lesních porostech nebezpečné. Z nezodpovědnosti lidí jsme zklamaní,“ povzdechla si Petra Musilová.