Úterní sněžení se na situaci neprojevilo. „V Nové Cerekvi nic nového v tuto chvíli není. Podařilo se nám zvětšit proluku mezi hořícím a nehořícím materiálem,“ popsala aktuální stav mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová. 

Hořící materiál hasiči rozebírají a dohašují, ten nehořící je stále převážen pryč. 

Jak mluvčí potvrdila, z hlediska délky trvání zásahu se jedná o největší požár za posledních deset let na Vysočině. „Vývo v následujících hodinách a dnech nebude jiný. Těžko lze nyní odhadnout, jak dlouho ještě zásah potrvá,“ doplnila Musilová.

V pátek 12. ledna na místě došlo k reorganizaci zásahu. „Na požářišti bylo nasazeno dvanáct velkoobjemových cisternových automobilových stříkaček, dvě speciální čerpadla pro dálkovou dopravu vody hadicovým vedením, rypadlo a bagr ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky, který hasičům umožňuje práci v prostředí s vysokými teplotami,“ sdělila Musilová. 

Volby 2018.
Pelhřimovsko ovládl Miloš Zeman

První zasahující hasiči na místo požáru externího skladu jihlavské společnosti Silva, která patří pod společnost Kronospan, přijeli v den vzniku požáru, tedy v neděli 7. ledna. 

Od té doby se při zásahu vystřídalo několik desítek profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. „Díky pátečním přijatým opatřením byly odeslány na své základny zasahující jednotky sborů dobrovolných hasičů a na místě zasahují už jen profesionální hasiči,“ vysvětlila Petra Musilová.

Na místě v současné době tedy nadále zůstávají Hasiči záchranného sboru Kraje Vysočina, Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Záchranný útvar hasičského záchranného sboru České republiky a jednotka podnikových hasičů společnosti Kronospan.

Hasiči pravidelně kontrolují i okolí místa požáru. „Stejně tak jako jsou neustále prováděny hasební práce a hasiči rozšiřují proluku mezi hořícím a nehořícím materiálem, tak je prováděno i měření koncentrací škodlivin v ovzduší a vodě,“ potvrdila Musilová.

Kryštof Mindl, Horní Ves, 3. 1. 2018, 3 550 g
Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Výsledky odborného měření ovzduší jsou stále příznivé. Oproti tomu výsledky rozboru vody už tak příznivé nejsou. „Zatímco ovzduší kontaminováno nebylo, tak vodní tok Cerekvický potok v blízkosti požářiště vykazuje prvky mírného znečištění. Pro snížení úniku vody z požářiště jsou přijata opatření,“ informovala Petra Musilová.

Na místě, kde požár propukl, měla být podle zástupce společnosti Kronospan uskladněna výhradně druhotná dřevní surovina původem pouze z České republiky. 

I nadále v samotné Nové Cerekvi a jeho místních částech platí upozornění, které na začátku minulého týdne vydal novocerekvický městský úřad. Tamní obyvatelé by kvůli požáru měli omezit větrání a neotevírat okna. Také by měli zamezit pohybu venku, a to zejména dětí.