„Na obecním úřadě nejspíše zřídíme pokladničku, do níž bude moct kdokoli přispět. Transparentní účet asi zakládat nebudeme,“ sdělila starosta Bílého Kamene Eliška Fridrichovská.

O veřejné sbírce a finančním daru obce bude začátkem příštího týdne hlasovat tamní zastupitelstvo. „Až poté budeme moct požádat krajský úřad o zorganizování veřejné sbírky,“ vysvětlila Fridrichovská.

Rodina o střechu nad hlavou přišla v ranních hodinách 10. července. Po příjezdu první jednotky bylo průzkumem zjištěno, že požárem jsou zasaženy asi dvě třetiny rodinného domku s přilehlou garáží. „Při hašení bylo majitelem domu zasahujícím hasičům sděleno, že v objektu jsou umístěny dvě propanbutanové lahve, svařovací acetylénová souprava, zbraně a střelivo,“ informoval zástupce tiskové mluvčí hasičů Kraje Vysočina Jan Horský.

Požár hasiči lokalizovali během hodiny. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. „Příčina požáru je stále v šetření,“ uvedla mluvčí hasičů Kraje Vysočina Petra Musilová.

Ilustrační foto.
Silničáři opraví více úseků, než předpokládali

Vedení obce rodině nabídlo obecní byt. „Má ale jenom jeden pokoj a je bez koupelny. Rodina bydlí v rodinném domku místních lidí. Hned tři rodiny jim nabídli ubytování,“ podotkla starostka.

V současné době rodina s pomocí tamních obyvatel vykllízí poničený dům. „Bude se muset zbourat. Už byly zorganizovány tři brigády, do nichž se zapojilo mnoho místních. Líbí se mi, že když nastane na vesnici problém, tak si ještě lidé umí pomáhat,“ dodala starostka Bílého Kamene.

Na místě kromě dobrovolných hasičů z Bílého Kamene v den požáru zasahovali dobrovolní hasiči z Jihlavy-Bedřichova, Větrného Jeníkova a také profesionální jednotka z Jihlavy.

Armádní soustředěný výcvik ve výsadkové přípravě na letišti v Jihlavě - Henčově.
Na jihlavském letišti cvičí vojenští parašutisté