Požáru rodinného domu v Rankově nedaleko Chotěboře, k němuž došlo v pátek po poledni, předcházel výbuch v horním patře domu. Tlaková vlna vytloukla okna v celém domě. Střepy skončily na sousedních zahradách. Střecha se během chvilky ocitla v plamenech. Zraněného mladíka, který zřejmě výbuch způsobil, transportoval vrtulník s popáleninami do brněnské nemocnice. Policie v domě našla chemikálie i marihuanu.

„Když to křáplo, vyběhl z domu. Měl zakrvácené ruce, naježené vlasy a holou zadnici," popisuje první chvíle po výbuchu jeden ze sousedů v Rankově, který volal pomoc.

Experti nyní zjišťují, proč k výbuchu došlo. V domě totiž policisté a hasiči objevili větší množství různých chemikálií. O jaké látky jde a proč v domě byly, nyní musí posoudit experti. Případem se kromě hasičů zabývají i kriminalisté. Ti mají podezření na protiprávní jednání. „Případ v tuto chvíli prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Na další vyšetřování budou mít vliv i výsledky expertiz zajištěných chemikálií," řekla ve středu Deníku jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

V době výbuchu byl v domě pouze pětadvacetiletý Nikola Dostálík. V domě už několik týdnů bydlel sám. Podle sousedů je Dostálík nebezpečným pro své okolí, protože užívá drogy. Lidé si původně mysleli, že k výbuchu došlo kvůli tomu, že Dostálík v domě vařil pervitin. To se ale nepotvrdilo. Kriminalisté v domě kromě chemikálií našli ještě usušenou marihuanu a rostliny konopí. O jak velké množství jde, zatím není jasné. Dům prohledávali i psi speciálně vycvičení na vyhledávání výbušnin. Přivolán byl i pyrotechnik z Olomouce. Žádný výbušný systém ale v domě nebyl nalezen.

Příčinou výbuchu a následného požáru, který na domě způsobil škodu asi za půl milionu korun, mohou být výpary z chemikálií. Není vyloučeno, že Dostálík chemikálie používal k čichání. Těkavé látky pak mohly vybuchnout, například když si zapálil cigaretu.

Sousedé mají z Dostálíka strach a doufají, že už se do obce nevrátí. Údajně měl vyhrožovat, že toto je jen začátek. V minulosti už se mladík minimálně jednou pokusil o sebevraždu. Do auta si údajně zavedl hadici od výfuku. Objevil ho ale náhodný svědek. Hoch podle sousedů neměl lehký život. Vyrůstal prakticky bez rodičů a v poslední době žil v domě s dědou. Ten už v domě nebydlí. Za vším je zřejmě incident, který se odehrál na konci letošního května. Po vzájemné rozepři měl Dostálík do svého dědy strčit, ten se zranil a musel být ošetřen. Policie případ vyřešila jako přestupek proti občanskému soužití. Podle samolepky na dveřích domu Nikola Dostálík nabízel k prodeji nekalibrovaná síta. Loni v červnu na internetu ale nabízel i sexuální služby. Pod inzerátem „Fetiš podle tvých snů" nabízel dívkám do třiceti let a pornoprůmyslu otroka pro splnění nejtajnějších snů.