Nájemníci přišli při požáru o všechno. „Kanceláře tam mělo šest našich zaměstnanců. Každý měl svou tiskárnu, počítač, dva monitory… Byla tam i televize, skenery, obrazy, nábytek na míru… Osobně materiální škodu odhaduji na šest set tisíc korun,“ odhadl Havlíček.

Plameny zchvátily i firemní dokumenty. „Archivy a smlouvy se zákazníky naštěstí musely být zabezpečené pro případ požáru, aby nedošlo k jejich poškození, ale přišli jsme o veškeré účetnictví,“ prozradil Havlíček.

Momentálně Brodská plynárenská hledá nové prostory, kam by se přestěhovala. „Naštěstí nám koronavirus ukázal, že se dá pracovat z domova a máme zřízené přístupy na dálku. Našich zákazníků se tak tato nešťastná událost nedotkne. Dodávky plynu i elektřiny jsou zajištěné i nadále,“ ujistil Havlíček.

Celkovou škodu, která kvůli požáru na domě vznikla, znalci předběžně vyčíslili na jedenáct milionů šest set tisíc korun. Co bude s budovou dál, se zatím řeší. Podle informací Deníku se na ni ve čtvrtek byli podívat památkáři.

Nebyla to ale jen materiální újma. V horním patře domu se nacházela ubytovna, ze které hasiči museli evakuovat sedmadvacet osob. „Byla tam i moje máma. Teď je přechodně ve Světlé nad Sázavou,“ svěřil se na facebookových stránkách Havlíčkobrodského deníku uživatel, který si říká Edik Ingris.

Dvě osoby skončily v péči zdravotníků. „Převezli jsme je do havlíčkobrodské nemocnice. Jednalo se o jeden lehký úraz a jeden kolaps,“ přiblížil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Hořet začalo v neděli nad ránem. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek. „Profesionálním hasičům ze stanic v Havlíčkově Brodě, Světlé nad Sázavou a Chotěboři pomáhali příslušníci dobrovolných hasičů z Mírovky, Perknova, Přibyslavi, Štoků, Šlapanova a také jednotka drážních hasičů z Brodu,“ vyjmenovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Jak a proč oheň vznikl, se zatím neví. „V současné době provádíme prověřování,“ potvrdila Deníku ve čtvrtek odpoledne policejní mluvčí Jana Kroutilová.