Kokos je základní potravinou pro velkou část světové populace. Z namleté dužiny a vody se vyrábí kokosové mléko, máslo nebo smetana, lisováním dužiny zase získáváme kokosový olej (nejšetrnější je zpracování za studena). Všechny zmíněné suroviny jsou bohaté na vápník, draslík, vlákninu, bílkoviny, proteiny, vitamin C a B a mají antiseptické účinky.

Z kůry kokosových vláken se vyrábějí například tkaniny, matrace, koberce a lana.

Byli jsme vychováni k poslušnosti
Jsem tvůrce nebo oběť?

Překonaný mýtus

Kokosový olej byl dříve téměř zatracován. Obsahuje totiž až 90 % převážně nasycených tuků, jejichž konzumace údajně přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Kokosová mouka je zdravou a bezlepkovou variantou obilných mouk.

Nejnovější studie to však v případě za studena lisované (panenské, nerafinované) formy vyvrátily, naopak je výživovými poradci doporučován do studené i teplé kuchyně jako dobře stravitelný olej s protizánětlivým účinkem, podporující obranyschopnost.

Panenský kokosový olej je bohatý na kyselinu laurovou, která pomáhá likvidovat bakterie a další patogeny. Tuky v kokosovém oleji také mohou zlepšit metabolismus.

Antialergická dieta
Jídlem proti alergii

Na pleť opatrně

V dobách své největší popularity byl kokosový olej doporučován snad na všechno, včetně přímé aplikace na pokožku a vlasy. To však není ideální, protože ve své čisté formě „kokosák“ kůži a vlasy spíš vysušuje. Je-li však použitý do kosmetických produktů společně s dalšími složkami s vysoce hydratačními schopnostmi, mohou se takové složky navzájem podporovat a přinést pokožce a vlasům opravdový užitek.

Polévka je grunt
Babičky měly pravdu, polévka je grunt

V Česku vyzkoušejte třeba značku Osté, která pracuje s vysoce kvalitním olejem z Vietnamu.

Předplaťte si Deník.cz a získejte zdarma e-knihu plnou ovocných receptů. Více na: denik.cz/predplatne.