Klasické rande, kdy kvůli následným intimním hrátkám musí člověk obětovat čas či peníze za kytku nebo večeři, se postupně stává přežitkem. Mnohým ke štěstí stačí jen pár sekund a kliků na internetu. A čím dál častěji se v inzerátech objevují fráze: „Za peníze pošlu své nahé fotky či videa.“

Takzvaný kybersex tak získává na čím dál větší oblibě. Z dat platformy Gytnux plyne, že celosvětově se do takového způsobu intimních hrátek zapojilo 51 procent mužů a 17 procent žen. Zhruba deset procent uživatelů je ovšem na kybersexu závislých.

Fenomén, kdy hlavně ženy již mužům nenabízejí reálné setkání, ale požadují platbu za zaslané fotky či videa, se nevyhnul ani Česku a jeho seznamkám. Například jedné z největších erotických seznamek na serveru Amatéři, kterou využívá přes milion uživatelů.

„Z dat a statistik, které máme k dispozici, je trend v zasílání obsahu spíše stoupající. Obecně však mohu konstatovat, že o virtuální seznamování je stále větší zájem – nejspíš proto, že takový způsob seznamování a komunikace je pro všechny zúčastněné bezpečnější, spolehlivější a zejména pak, při správném nastavení prostředí, i důvěryhodnější,“ řekl Deníku zakladatel portálu Pavel Vtelenský.

Doplnil, že oproti době před dvěma lety a s ní spojeným časem covidu, došlo v online komunikaci přes seznamku k vzestupu o desítky procent.

Pohodlnost i úspora času

Vzestup podobných služeb v Česku vnímá i takzvaná sexpertka z portálu Růžový slon Veronika Kubíčková. Podle ní za tím stojí hlavně peníze a lidská pohodlnost. „V online erotice člověk nepotřebuje druhému věnovat svůj čas při schůzkách, svou energii, případně nemusí čelit zklamání, když to nevyjde. Dnešní doba tlačí na výkon. A uspokojení, dosažení orgasmu výkon je. Chceme ho dosahovat, jen nebýváme trpěliví na cestě za správným partnerem,“ uvedla expertka. Dodala, že ženy zase berou takovou možnost jako cestu ke snadno a rychle získaným penězům.

Lenost jako důvod vymírání klasického rande vidí i psycholog Jan Lašek. „Žijeme ve světě, kde čím dál mladší generace má i díky pornu jiný pohled na stud. Na druhou stranu je v tom i pohodlnost. Lidi jsou zkrátka stále línější a když je protějšek přestane bavit, stačí jej vypnout,“ uvedl Lašek.

Že by kvůli úbytku sexuálních zkušeností „na vlastní kůži“ docházelo k vymírání lidstva, se neobává. „Je otázka, zda se objeví jiná technologie, ale zatím se ta, kterou známe po generace, velmi osvědčila. Musíme se proto spoléhat na to, že se o ni sem tam i mladá generace pokusí,“ doplnil psycholog.