Dračí lodě ve Žďáře

KDY: sobota od 9.00
KDE: Pilská nádrž, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Hladinu Pilské nádrže ve Žďáře nad Sázavou rozčeří už tuto sobotu dračí lodě. Divákům se předvede dvacet posádek ve čtyřech kategoriích.
Pandemie koronaviru hojně navštěvované akci nepříjemně zamíchala s kartami a počtem soutěžních týmů. „Letos je kvůli koronaviru účast slabší, ale jsme rádi, že se závody nakonec uskuteční,“ řekl Deníku za pořádající Windsurfing Club Velké Dářko Vladimír Ehl.
Kromě posádek z Vysočiny, kterých je většina, přijedou soutěžit týmy také například z Náchoda, Brna, Prahy nebo z Moravské Třebové.
Dvacetičlenné posádky se budou střídat ve čtyřech lodích a ve čtyřech amatérských kategoriích, kde nebudou chybět smíšené, firemní či čistě ženské posádky. Ve finálové rozjížďce by se měly na vodě objevit tři nebo i všechny čtyři lodě současně.
Spojující prvek pro soutěžní týmy i doprovodný program bude svět zvířat. „Každý ročník našich dračích závodů se snažíme na něco zaměřit. Loni to byli čerti a pro letošní rok jsme zvolili téma Máme rádi zvířata. Bude tu proto sokolník, čaroděj s hady, a také některé posádky budou závodit v kostýmech a maskách zvířat,“ prozradil Ehl.
Program závodu odstartuje zahajovacím ceremoniálem v devět hodin, o půl hodiny později by měly na start vyrazit první lodě. Závod bude komentovat z hráze již tradičně moderátor Roman Dopita. Slavnostní vyhlášení výsledků naplánovali pořadatelé na sedmou hodinu večerní. Vítězové dvanáctého ročníku závodu opět obdrží originální dračí poháry, které vytvořil umělecký sklář Oldřich Šimpach. O doprovodný program se postará fakír Dragon se svou mrazivou show plnou nebezpečných kousků. V půl sedmé večer z letadla seskočí dračí paragáni. Organizátoři nezapomněli ani na program pro děti, které se zabaví třeba v dětském koutku, při soutěžení nebo si mohou nechat namalovat obrázek na obličej. Chybět nebudou stánky s občerstvením a suvenýry.
Závěr celého programu obstará o půl desáté večer ohňová show v podání skupiny Novus Origo z Polné. Tradiční ohňostroj letos kvůli koronavirovým opatřením nebude. Návštěvníci mají na akci vstup zdarma..
Druhým a posledním závodem dračích lodí, z původně plánovaných čtyř, který se letos na Vysočině uskuteční, bude 19. září na rybníku Řeka u Krucemburku na Havlíčkobrodsku.

Lego výstava
Výstava Svět kostiček je prodloužená do 15. září. Přijďte se podívat

TIPY Z HAVLÍČKOBRODSKA

Ozzy Osbourne revival 
KDY: neděle od 18.00
KDE: Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Koncert havlíčkobrodské kapely Ozzy Osbourne revival, který je posledním ze série Nedělních koncertů na Havlíčkově náměstí, se uskuteční v neděli od šesti hodin večer v Havlíčkově Brodě. Občerstvení je zajištěno. 

Pohádková cesta v Lípě
KDY: sobota od 9.00
KDE: Lípa
ZA KOLIK: děti 30 korun, dospělí 40 korun

Rozloučení s prázdninami čeká na děti v sobotu v Lípě na Havlíčkobrodsku. Pohádková cesta startuje mezi devátou až jedenáctou hodinou dopolední od základní školy. Délka trasy je tři kilometry. Dále jsou pro děti připravené hry, malování na obličej, výtvarné dílny, občerstvení, skákací hrad a fotokoutek. Od půl sedmé večer mohou zdolat stezku odvahy. Startovné pro děti je třicet korun, dospělí zaplatí čtyřicet korun.

Výstava fotografií
KDY: sobota 10.00 až 17.00
KDE: Stará radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: běžné vstupné

Výstava fotografií dvou autorů, Daniela Reynka a Jiřího Škocha s příznačným názvem Petrkov si klade za cíl připomenout široké veřejnosti toto magické místo českých kulturních dějin spojené s ojedinělou tvůrčí prací celé jedné rodiny – otce Bohuslava, matky Suzanne a synů Jiřího a Daniela. 

Letní kino na nádvoří
KDY: sobota a neděle od 20.30
KDE: Hrad Ledeč nad Sázavou
ZA KOLIK: 80 korun
Na nádvoří ledečského hradu mohou milovníci promítání filmů pod širým nebem o tomto víkendu navštívit letní kino. Začátky promítání jsou vždy od půl deváté večer. V sobotu diváci uvidí českou komedii 3Bobule a v neděli pohádku pro děti Pat a Mat: Kutilské trampoty. Vstupné na jednotlivá představení je osmdesát korun.

Závod Monkey Race
KDY: sobota od 9.00
KDE: Skuhrov u Havlíčkova Brodu
ZA KOLIK: startovné 350 korun

Závodníci se na třetím ročníku překážkového běhu mohou těšit na novou trasu, která bude stejně jako v předchozích letech dlouhá šest a půl  kilometru a bude mít pětadvacet překážek. Překážky budou přírodní, vodní i bahnité. Kromě plazení a šplhu čekají letos závodníky novinky v podobě horolezecké stěny, ručkování na otočném kole nebo úkoly pro udržení rovnováhy. Kapacita hlavního závodu je 250 účastníků starších patnácti let. Startovné 350 korun zaplatí účastníci na místě.

Ilustrační foto.
V Brodě se vám nelíbí? Řekněte to v diskusi, vyzývá obyvatele radnice

DALŠÍ TIPY

Pelhřimovsko

Turisté se setkají v Pelhřimově
KDY: sobota, po celý den
KDE: Pelhřimov
ZA KOLIK: zdarma

Zahájení turistické sezóny na Vysočině se uskuteční tuto sobotu v Pelhřimově na Masarykově náměstí s oslavou 100 let Klubu českých turistů v Pelhřimově. Návštěvníkům budou otevřené všechny kostely a muzea, stejně tak i rozhledna na Křemešníku, kostel a studánky. Celým dnem bude provázet country kapela Páťáci, od půl třetí odpoledne vystoupí na  náměstí kapela Božejáci. Po celý den je připravený bohatý doprovodný program. 

Žďársko

Dožínky v Edenu
KDY: sobota od 12.00
KDE: Bytřice pod Pernštejnem
ZA KOLIK: 180 korun

Připomenout si tradiční oslavu na ukončení sklizně mohou lidé v sobotu v Bystřici pod Pernštejnem. V tamním Centru Eden se uskuteční tradiční Dožínky. Během dne zahrají kapely Ponava a Borověnka. Slavnostní dožínkový průvod vyjde v pravé poledne Horáckou vesnicí, o půl třetí následuje ukázka krojů a jízda na koních. Nebude chybět soutěž o nejchutnější chleba a stříhání ovcí. Svůj program budou mít  děti. K dobré náladě zahraje flašinetář a všechny příznivce folkloru a tradic potěší výstava modrotisku. Plné vstupné je sto osmdesát korun.

Na dvaceti místech naší republiky vyrazí běžci v Sokolském běhu.
Rádi se hýbete? Přidejte se do Sokolského běhu republiky. Spustil registrace

Třebíčsko

Slavnosti města
KDY: pátek až neděle
KDE: Třebíč
ZA KOLIK: zdarma nebo za 20 korun

Městské slavnosti v Třebíči o víkendu nabídnou kostýmované prohlídky baziliky sv. Prokopa, Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera, v pátek a v sobotu se lidé mohou těšit na koncerty Za Fórem. Jednotné vstupné na koncerty a prohlídky je dvacet korun. V neděli je na zámeckém nádvoří  připravený promenádní koncert s dechovou kapelou Horanka. Hrát začne ve tři hodiny odpoledne a vstupné je zdarma.

Jihlavsko

Balóny nad Telčí
KDY: pátek až neděle
KDE: Telč
ZA KOLIK: zdarma

Posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky se setkají tento víkend v Telči. Diváci s emohou těšit na atraktivní podívanou. Balóny startují v závislosti na počasí ráno mezi šestou a sedmou  hodinou a navečer mezi pátou a šestou hodinou. Startovním místem je náměstí, zámecký park a Roštejnský rybník.