Prázdniny v Telči

KDY: od pátku 24. července do neděle 9. srpna
KDE: Telč, Panský dvůr a nádvoří zámku
ZA KOLIK: od 100 korun za koncert

Sedmnáct dní plných dobré muziky, divadel a doprovodných akcí. To jsou letošní Prázdniny v Telči. Osmatřicátý ročník festivalu se ponese v cirkusovém duchu a zahájí ho se svým novým putovním představením nový český cirkus Cirk La Putyka. V sobotu vystoupí Vlasta Redl a v neděli Iva Bittová.
Šestnáctidenní festival láká především na koncerty českých muzikantů či folkových písničkářů. „Na nádvoří zámku zahrají mimo jiné Jiří Pavlica a Hradišťan, Vladimír Mišík s Etc. nebo Ondřej Havelka s Melody Makers,“ vyjmenoval hlavní pořadatel Prázdnin v Telči Milan Kolář.
Společně s kolegy se rozhodli také zopakovat společný koncert Bratří Ebenů a Druhé trávy, který měl minulý rok velký ohlas.
Vedle zmiňovaných muzikantů, kteří se budou vzájemně předhánět, kdo zahraje lépe písně toho druhého, bude diváky podle organizátorů lákat i koncert Anety Langerové. Na Panském dvoře vystoupí společně se slovenskou kapelou Korben Dallas.

Vzhledem k řadě odložených koncertů bude vystoupení Monkey Business v Telči jedním z prvních v České republice. Telč bude navíc jedním z míst, kde kapely oslaví dvacet let od založení. „Koncerty Anety Langerové a Monkey Business se odehrají na Panském dvoře, kde se ve festivalové pátky a soboty již potřetí otevře open-air scéna. Každý den tu lidé uslyší čtyři koncerty, které začnou již odpoledne a trvají dlouho do noci,“ ujistil diváky další z pořadatelů, Vojtěch Kolář. Na Panském dvoře své příznivce potěší i písničkářka Lenny a Barbora Poláková.
V provozu bude venkovní bar, pojízdná kavárna, ledová čajovna a nabídka pouličního jídla i minipivovarů.
Návštěvníci se vedle hlavního programu festivalu mohou těšit na divadelní scénu v zámeckém parku a odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí Zachariáše z Hradce.

Do Telče za jedinečným zážitkem z koncertů i atmosféry míří například Anna Nováková. „Každý rok se s manželem vypravíme do Telče na festival, je to taková naše tradice. Letos jedeme na Monkey Business a už se moc těšíme,“ prozradila.
Kromě koncertů připravili organizátoři také dobročinný Běh Telčí pro Sdílení. Lidé, kteří do festivalové Telče dorazí, mohou kromě koncertů navštívit i divadla pro děti, tvůrčí dílny, závody dračích lodí, ochutnají dobré pivo, podniknou výlety do okolí nebo si užijí koupání v lomech.
Program a prodej vstupenek návštěvníci najdou na webu festivalu.

TIPY Z HAVLÍČKOBRODSKA

Noční prohlídka Lipnice
KDY: sobota od 20.00
KDE: hrad Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: 200 korun

Divadelně zpracované noční prohlídky přímo ušité pro hrad Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku mohou zájemci navštívit v pátek a v sobotu. Začínají v osm a v půl jedenácté večer. Vystupují zde majitelé panství, vojáci, žoldnéři a děvečky. Nebude nouze o místní pověsti, strašidla a pořadatelé slibují, že přijde i Jaroslav Hašek. Rezervace je možná na telefonním čísle na 606 480 708 nebo na e-mailu zdenek@sigri.cz. 

Kino pod hvězdami
KDY: pátek a sobota od 21.00
KDE: Městké divadlo a kino Ostrov, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Příznivci promítání filmů pod širým nebem se mohou těšit dnes na snímek Příliš osobní známost. Zítra promítnou pořadatelé film Jumanji: Další level. Za nepříznivého počasí lidé o filmy nepřijdou, projekce se uskuteční v kinosále.

Argema v Chotěboři
KDY: sobota od 22.00
KDE: letní areál Nádržka, Chotěboř
ZA KOLIK: neuvedeno

Kapela Argema zahraje svým fanouškům v Chotěboři. Jako předkapela vystoupí od 20.00 uskupení, které si říká 5 promile. Vstupenky jsou k dostání na místě konání. Návštěvníci s emohou těšit na oblíbené sonby v podání čtveřice muzikantů. Tvářemi Argemy jsou v současnosti Josef Pavka, Jaromír Hnilica, Ivoš Ledabyl a Kamil Hanáček.

Koncert Hanky Křížkové 
KDY: pátek od 20.00
KDE:  sokolovna, Golčův Jeníkov
ZA KOLIK: 200 korun 

Příjemný večer v doprovodu laskavých písniček, vyprávění a humoru v podání Hanky Křížkové a Jiřího Zbořila mohou zažít lidé v Golčově Jeníkově. Křížková je muzikálová zpěvačka a její láskou je jazz, blues, šanson a swing. Má pravidelné recitály v Divadle na Zábradlí a se svým pořadem účinkuje po celé republice. 

DALŠI TIPY

Pelhřimovsko

Pohádka pro děti
KDY: sobota od 11.00
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Divadlo Toy Machine nabídne divákům loutkové představení s názvem Eliška a jiné královny. Pohádka je inspirovaná známými ženami, které se dokázaly ve svém oboru prosadit. Například jedna část se věnuje Elišce Junkové, automobilové závodníci, další pak vědkyni Marii Sklodowske či dokonce Johance z Arku. Jak příběh dopadne, uvidí příchozí v sobotu od jedenácti hodin dopoledne. Představení je vhodné pro děti starší tří let. 

Promenádní koncert
KDY: neděle od 10.00
KDE: Masarykovo náměstí, Pelhřimov
ZA KOLIK: zdarma

U příležitosti Pelhřimovského kulturního léta vystoupí v neděli dopoledne Venkovská kapela v čele s kapelníkem Jaroslavem Šimekem. Venkovská kapela je veselá a netradiční dechová hudba ze Žďáru nad Sázavou. Členové jsou jak amatérští, tak profesionální muzikanti z okolí Žďárských vrchů. Tradičně vystupují ve svých kostýmech vypovídajících o kraji, odkud pocházejí.

Koncert kapely Mňága a Žďorp
KDY: sobota od 20.00
KDE: prostranství u kulturního domu Máj, Pelhřimov
ZA KOLIK: 350 korun 

Že i cesta může být cíl, přijede zazpívat v sobotu do Pelhřimova kapela Mňága a Žďorp. Vstupné na místě je 350 korun. Koncert začíná v osm hodin večer. kapacita je podle pořadatelů omezená na 500 návštěvníků. Pelhřimovské Léto u Máje nabízí každý týden v červenci a srpnu koncert kapely. Návštěvníky potěší i pohádky, pouťová zábava, dvě letní tančírny či nedělní dechovky na náměstí. 

Třebíčsko

Anenská pouť
KDY: sobota od 15.00
KDE: Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

V Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se koná Anenská pouť. V sobotu ve tři hodiny začne u sokolovny pohádka O kůzlátkách. V pět hodin vystoupí smyčcový orchestr Cantorum a večer završí Oldies diskotéka v sokolovně. V neděli zahraje od dvou hodin dechová kapela Polužanka. Nebudou chybět pouťové atrakce, stánky a bohaté občerstvení. 

Žďársko

Festival Pod Zelenou horou
KDY: sobota od 15.00
KDE: nádvoří zámku, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: 350 korun

Nádvoří žďárského zámku bude v sobotu hostit pokračování festivalu Pod Zelenou horou. Na návštěvníky čeká kapela Tata Bojs, energičtí CHEERS!, místní legenda Fuga či divadlo pro děti z Líšně s taškařicí Jezevec na borovici. Akce začíná ve tři hodiny odpoledne. Organizátoři slibují zábavu pro celou rodinu, děti se mohou těšit na skákací hrad i výtvarné dílny.