Cesta do minulosti v želivském klášteře


KDY: neděle od 12.00 a pondělí od 14.00
KDE: želiv, klášter
ZA KOLIK: neděle zdarma, pondělí 150 korun

Zažít historii na vlastní kůži budou moci zájemci v želivském klášteře na Pelhřimovsku. Den otevřených dveří doplněný hranými prohlídkami se koná tento víkend. Příchozí se přenesou do dávných časů a zažijí významné události kláštera na vlastní kůži.
Organizátoři slibují pohodovou atmosféru v nádherném prostředí kláštera. „Žádnou novinku sice letos nemáme připravenou, ale návštěvníci zde budou moci načerpat novou energii v této složité době, “uvedl za organizátory Michal Hájek.
Lidé mohou nakoupit zboží na stáncích, ale pořadatelé mysleli i na rodiny s dětmi. Nejmenší účastníci akce se mohou těšit na soutěžní stanoviště a pobaví je průvodci v dobových kostýmech. Zájemce čeká každou hodinu prohlídka kláštera, pivovaru a kostela Narození Panny Marie. Kromě klidu nabízejí pořadatelé i pěnivý mok. „Na své si přijde milovník klidu a historie, která ho hned po příjezdu obklopí. Ale potěšíme i milovníky piva! Želiv má totiž i svůj minipivovar, který navazuje na tradici výroby klášterního piva. Zájemci si je budou moci i zakoupit,“ slíbil Hájek.


Doplnil, že v kulturním programu vystoupí mladý muzikálový zpěvák Lukáš Mazač. Návštěvníci zde najdou i poučení ohledně historie odívání, čeká je totiž ukázka dobového oblečení. Samotná prohlídka kláštera je zavede i do klášterní lazebny či hotelových pokojů.
O prodlouženém víkendu vyrazí s rodinou na výlet i Andrea Kopečková. „Podobné akce na památkách máme moc rádi a Želiv si rozhodně nenecháme ujít. Kdo ví, jestli to není na dlouho poslední výprava za kulturou,“ poznamenala Kopečková.
Pokud se vydá do želivského kláštera až v pondělí, může se těšit na hrané prohlídky. Průvodci přiblíží zábavnou formou historii kláštera od založení až po obnovu slavným barokním architektem Santinim. Je nutné si vstupenky zarezervovat. Zájemci mohou využít e-mail centrum@zeliv.eu nebo telefon 725 448 291.

TIPY Z HAVLÍČKOBRODSKA

Stamicovy Slavnosti 
KDY: pátek od 19.00
KDE: Stará radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 150 korun

Závěrečný koncert devatenáctého ročníku hudebního festivalu Stamicovy slavnosti je připravený na pátek v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Od sedmi hodin vystoupí smíšený pěvecký sbor Jasoň pod vedením Jany Lstibůrkové s programem Sborová tvorba napříč staletími. Vstupné na místě je 150 korun.

Koncert skupiny Slza
KDY: sobota od 19.00
KDE: Sokolovna, Chotěboř
ZA KOLIK: od 329 korun v předprodeji

V sokolovně v Chotěboři vystoupí skupina Slza. Fanoušci se mohou těšit na hity jako Holomráz, Paravany, Na srdci, Chmýří pampelišek nebo Hoď tam trsa. Hudební večer začne sobotu v sedm hodin, kapela Slza začne hrát v devět.

Koncert Romana Dragouna
KDY: pátek od 20.00
KDE: Klub Oko, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 200 korun na místě

Zpěvák, klávesista a skladatel Roman Dragoun vystoupí v pátek v Havlíčkově Brodě. Fanoušci ho znají z brněnské rockové kapely Progres 2. Před Dragounem zahrají společně havlíčkobrodští hudebníci Petr Hrabalík a Jaroslav Vorlíček, samotný koncert začne v půl desáté.

Havlíčkobrodský půlmaraton
KDY: sobota od 8.00
KDE: Areál Plovárenská, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: půlmaraton 600 korun na místě, dětské závody – 50 korun na místě, lidový běh – 100 korun

Sportovní nadšenci se mohou těšit na půlmaraton v Havlíčkově Brodě. Dětské závody začnou v devět hodin, start půlmaratonu je v jedenáct. Závodu se bude účastnit maximálně 400 závodníků. Pořadatelé vyzývají účastníky, aby přišli pouze tehdy, nemají-li příznaky virového onemocnění či zvýšenou teplotu.

DALŠÍ TIPY

Pelhřimovsko

Výstava Sklářství na Kamenicku
KDY: denně kromě pondělí, do 20. listopadu
KDE: Kamenice nad Lipou
ZA KOLIK: běžné vstupné

Proniknout do tajů historie sklářství mohou návštěvníci v Kamenici nad Lipou. Uvidí výstavu nazvanou Sklářství na Kamenicku. Vychází z výzkumů soukromého badatele Petra Valeše. K vidění jsou i výrobky nejznámější zdejší sklárny ve Včelničce a ukázky autorského skla Pavla Hlavy. Výstava je přístupná v otevírací době muzea na zámku v Kamenici nad Lipou do 20. listopadu.

Jihlavsko

Burza na letišti v Jihlavě
KDY: neděle od 7.00
KDE: letiště Jihlava
ZA KOLIK: 50 korun

Tradici veřejné burzy na letišti v Jihlavě obnovuje v neděli spolek Fajro, zájemci mohou přijít prodávat či nakupovat na největší prodejní plochu na Vysočině. Vstupenky jsou slosovatelné, děti za vstup neplatí. 

Žďársko

Den české státnosti
KDY: sobota od 8.00
KDE: Nové Město na Moravě
ZA KOLIK: zdarma

Svatováclavské slavnosti se konají v sobotu na Vratislavově náměstí v Novém Městě. Program začne od devíti hodin vystoupením Venkovské kapely. Postupně od dvou hodin vystoupí Perfect Fifth, Žďárský swingový orchestr a Tata band. V šest hodin je naplánované předávání ocenění významným osobnostem města a poté vystoupí Anna K. 

Třebíčsko

Koncert Heleny Vondráčkové
KDY: sobota od 19.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: od 490 korun 

Legenda české populární hudby Helena Vondráčková letos vyráží na další česko-slovenské turné. Během něj vystoupí v sobotu v Moravských Budějovicích. A jako hosty si na turné pozvala taneční skupinu Tap Academy Prague a také Olgu Lounovou.