V Meziříčí oslaví návrat do normálu, náměstí provoní hamburgery
KDY: 27. června, od 11.00
KDE: náměstí, Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

První ročník Burger beer festu na náměstí ve Velkém Meziříčí nabídne v sobotu návštěvníkům skvělé burgery, dobré pivo lokálních pivovarů a večerní zábavu se skupinou Accort.

Velké Meziříčí se po vynucené pauze vrací k normálnímu životu a s ním ožívá i náměstí. Ještě před tím, než budou moci lidé navštívit koncerty a rozličná představení letošního kulturního léta, provoní centrum města oblíbená pochoutka – hamburgery.

Od jedenácté hodiny dopolední se na náměstí objeví stánky s hamburgery připravenými na různé způsoby, včetně těch z trhaného masa. K nim pivovary nabídnou ochutnávky i běžné výčepy rozličných druhů piva.

Na akci do centra Velkého Meziříčí se chystá například velký milovník burgrů Petr Jarek. „Mám rád i pivní speciály, a když si k pivu dá člověk pořádný burger, není co řešit. Na festival se určitě chystám,“ prozradil Petr Jarek.

Program doplní kuchařská show a od osmnácti hodin začne hrát místní kapela Accort. „Nejde jen o přehlídku dobrého jídla a pití. Chtěli jsme hlavně přispět našim spoluobčanům, známým, sousedům a kamarádům k tomu, aby po měsících divného ticha mohli oslavit návrat běžného života a normálního setkávání. Také proto nevybíráme žádné vstupné, ale naopak zveme každého, aby si s námi přišel tento letní den pořádně užít,“ dodal provozovatel pořádající restaurace Jupiter Tomáš Hrabálek.

Navíc prozradil, že už se na náměstí připravují další letní akce.

TIPY Z HAVLÍČKOBRODSKA

Prohlídky hradu zpestří výstavy
KDY: 26. června, od 17.00
KDE: hrad Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: běžné vstupné na prohlídky

Na letošní letní sezonu na hradě Lipnici připravili hned tři výstavy, které budou součástí návštěvnického prohlídkového okruhu.  První výstava se věnuje rytířským ctnostem a je určena především dětem. Výstava navazuje na vzrušující život středověkých rytířů. Je inspirována rytířským ideálem "sedmera ctností", ve kterých byl každý z budoucích rytířů cvičen a posilován. Druhá výstava, která bude instalována v druhém jinak nepřístupném patře věže Samson, představí semestrální studentské práce Ateliéru velkých měřítek Salzmann. Studenti Fakulty architektury ČVUT se zabývali městem a krajinou v katastru města Lipnice nad Sázavou, vernisáž se koná v pátek  26. června v pět hodin odpoledne.  Do třetice si návštěvníci mohou od úterý 30. června do konce prázdnin prohlédnout výstavu 30 let pelhřimovských rekordů, která představí aktivity Muzea rekordů a kuriozit z nedalekého Pelhřimova. I tato výstava se koná v nově opravených a zpřístupněných místnostech druhého patra Thurnovského paláce.

Festival Stamicovy slavnosti nabídne klavírní koncert 
KDY: 26. června, od 19.00
KDE: sál Staré radnice, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: plné vstupné 200 korun, snížené 120 korun

Klavírní recitál Ivo Kahánka je součástí festivalu Stamicovy slavnosti a uskuteční v pátek 26. června v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Na programu zazní skladby od L. van Beethovena, L. Janáčka a F. Chopina. Začátek koncertu je v sedm hodin večer.  Festival je kulturní událostí, která se od roku 2002 pravidelně koná v Havlíčkově Brodě. Jeho cílem není jenom připomenutí významu osobnosti a díla J. V. Stamice a jeho zásadního vlivu při vývoji evropské hudby raného klasicismu, ale i obohacení a zpestření kulturní nabídky regionu a města samotného.

Divadelní představení zahrají na hradě Lipnice nad Sázavou
KDY: 27. června, od 21.00
KDE: hrad Lipnice nad Sázavou
ZA KOLIK: vstupné 120 korun

Na hradě Lipnice nad Sázavou uvede Malé divadlo Kolín kousavou crazy komedii nazvanou Zločin na Lipnici aneb Dracula je zpět v sobotu 27. června. Začátek představení je v devět hodin večer.  Autorská komedie je inspirovaná románem B. Stokera Zločin na Lipnici aneb Dracula je zpět!, která svým nekorektním humorem baví diváky a v soutěžích se probojovala do národní přehlídky ve Vysokém nad Jizerou v roce 2019. V případě deštivého počasí sehrají herci představení ve sklepení.

OSTATNÍ TIPY

Letní filmový festival Kino jede! promítá za Špitálkem
KDY: do 27. června, od 21.30 hodin
KDE: louka za Špitálkem, Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné na projekce je dobrovolné

Večerní promítání kvalitních filmů pomocí staré techniky pod širým nebem, to je filmový festival Kino jede!, který se koná v pátek a v sobotu od 21.30 hodin na louce za Špitálkem v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na filmy Frigo na mašině (26. června) a Starci na chmelu (27. června).  Každý den od sedmi hodin poběží i večerníčky pro děti.

Kolážová dílna pobaví v Humpolci
KDY: 26. června, od 14.00
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: zdarma

Výtvarná kolážovací dílna s vyřazenými tisky Obrazů světa Terezy Říčanové pod vedením autorky knihy je připravená pro malé zájemce v pátek 26. června od dvou do čtyř odpoledne v parku Stromovka. Je to jedinečná příležitost bez obav rozstříhat cizí knihu. Každý si může vyrobit svůj svět z obrazových map Terezy Říčanové. Na děti čeká stříhání, lepení a debata s autorkou nad vzniklými jevy. Akce je součástí festivalu Letní Platforma Humpolec.

Všechna jídla světa míří do Humpolce
KDY: 27. června, od 10.30 hodin
KDE: park Stromovka, Humpolec
ZA KOLIK: zdarma

Již třetím rokem přiváží do parku Stromovka evropské a světové kuchyně ve formě sobotního brunche nebo-li jídla pozdního rána a časného odpoledne. S letošním ročníkem Letní Platformy Humpolec přichází celkem s deseti různými kuchyněmi, které na všechny zájemce budou čekat vždy každou sobotu od 10.30 do 14.30 hodin. V sobotu 27. června park Stromovka nabídne karibskou kuchyni. Pražský food truck a stánek servírující tradiční a současný Karibský street food. Od chutného pečiva, vydatných dušených mas a pikantních kari až po fantastické vepřové nebo kuřecí jerk připravované v autentických ručně dělaných grilech. Součástí brunche je i doprovodný program v podobě divadelního představení pro děti, které začíná v jedenáct hodin, tentokrát se děti mohou těšit na loutkový příběh Pověsti české.

Pávov láká ke společnému běhání
KDY: pátek 26. června, od 17 hodin
KDE: autokempink Pávov Jihlava
ZA KOLIK: startovné je 100 korun

Pětačtyřicátý ročník jarního běhu Pávov se uskuteční v pátek 26. června v autokempinku Jihlava Pávov. Hlavní závod je dlouhý 8,8 kilometrů, který vede po silnici i terénem okolím Jihlavy Pávov. Závod je součástí poháru Běžec Vysočiny. Startuje se v kategoriích dospělí, dorost 10 – 15 let, chlapci a dívky 4 – 9 let.

Jógu si zacvičí v parku
KDY: 28. června, od 16.00
KDE: park Skalka, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Veřejnou lekci jógy zdarma v Jihlavě mohou zájemci navštívit tuto neděli 28. června v čase od čtyř do půl šesté v parku Skalka. Lekce se konají každou neděli na stejném místě až do 30. srpna. Hodiny jógy vede lektorka Michaela Novotná. Projekt Cvičte jógu s námi v Jihlavě pořádá Evropská federace jógy. Zájemci by měli mít pohodlné oblečení, vodu a přinést si podložku na cvičení. V případě nepříznivého počasí hodinou posunou na následující týden na stejnou dobu.

Lidé vystoupají na věž
KDY: 26. - 28. června, od 9.00
KDE: věž kostela sv. Mikuláše, Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

Akci nazvanou Vzhůru za čistým vzduchem, která je součástí světového dne bez tabáku, si pro všechny zájemce připravilo Zdravé město Velké Meziříčí od 26. do 28. června. Každý, kdo bude mít zájem, může zdarma vystoupat na věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí a podpořit zdravý život bez kouření. Otevírací doba věže je v pátek a v sobotu od devíti hodin ráno do šesti odpoledne, v neděli od pravého poledne do šesti.