Sada starých zlatých a stříbrných trubiček z doby před asi 5500 lety, objevená na severním Kavkaze v Rusku, by mohla být nejstaršími dochovanými brčky na pití na světě, tvrdí odborníci. Osm tenkých trubek, každá o délce více než metr s úzkou perforovanou špičkou, bylo objeveno v největším hrobě vedle ostatků lidského těla při výkopu mohyly poblíž města Majkop v létě roku 1897. 

Trubky pocházejí ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Čtyři z nich obsahují zlaté nebo stříbrné figurky býků, které na ně byly nasunuty. Trubky jsou uchovány v muzeu Ermitáž v ruském Petrohradu.

Společné pití jako na současné párty

Odborníci měli dříve dvě teorie využití trubek. Mysleli si, že se mohly používat jako podpěry k baldachýnu při smutečním průvodu nebo jako žezla. Ruští experti nyní ale uvedli, že se s největší pravděpodobností využívaly jako brčka na pití piva ze společného hrnce.

Letecký snímek takzvaných pohřebních cest. Jsou čtyři a půl tisíce let staré a lemuje je obrovské množství hrobek.
Unikátní objev. V Saudské Arábii našli rozsáhlé pohřební cesty, díky vrtulníku

„Pokud tomu tak skutečně bylo, tyto předměty představují nejstarší hmotný důkaz pití dlouhými trubicemi. Běžně se tak pilo během svátků ve třetím a druhém tisíciletí před naším letopočtem na starověkém Blízkém východě,“ napsali vědci v článku pro časopis Antiquity. Tým odborníků naznačuje, že jde o brčka na pití „určená pro popíjení nápoje, který při konzumaci vyžadoval filtraci“.

Svou teorii sestavili na základě lidí pijících z brček vyobrazených na pečetích z Íránu a Iráku z pátého až čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Ve třetím tisíciletí před naším letopočtem se „scény banketů znázorňující skupiny lidí popíjející pivo dlouhými trubičkami ze sdílené nádoby” staly populární v mezopotámském umění.

Autoři článku dodávají, že rákosový stonek zabalený ve zlaté fólii, stejně jako dvě kovové trubičky na pití, byly dříve nalezeny v hrobě ženy známé jako královna Puabi na královském hřbitově v Ur, datovaném do doby asi před 4500 lety.

Archeologové nalezli 4000 let starou deskovou hru.
V ománské poušti byl ukrytý poklad, čtyři tisíce let stará desková hra

Perforovaná špička trubek je v souladu s odnímatelnými kovovými sítkami používanými na koncích rákosových brček v Levantě a Mezopotámii ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. „Sada osmi trubic na pití v majkopské hrobce tedy může představovat vybavení k hodování pro osm jedinců, kteří mohli sedět a popíjet pivo z jediné velké nádoby nalezené v hrobce,“ píší odborníci.

Vědecký tým dále dodává, že našel důkaz ječného škrobu ve špičce jedné ze slámek. To by přítomnosti nápoje podobného pivu odpovídalo, o nezvratném důkazu ale hovořit nemůžeme.

Důležitá společenská událost

„Umístění brček vedle těla zdůrazňuje jak důležitost hostiny v pohřebním obřadu, tak vysokou společenskou hodnost pro někoho, kdo pořádal banket,“ sdělil Viktor Trifonov, autor výzkumu z Ruské akademie věd.

Profesorka Augusta McMahonová z University of Cambridge, která se na výzkumu nepodílela, uvedla pro britský deník The Guardian, že práce byla velmi přesvědčivá a dodala, že navrhovaný účel by byl ozdobný, ale účinný.

Představa Vikinga s rohatou helmou.
Rohatí Vikingové jsou mýtus. Helmy spojované se seveřany mají kořeny jinde

„Pivo bylo v minulosti pravděpodobně ‚hrubé‘ s usazeninami, a proto byla filtrační brčka nezbytným nástrojem,“ řekla a dodala, že byly dobře známé v Mezopotámii během třetího až druhého tisíciletí před naším letopočtem.

„Tyto slámky na pití odhalují důležitost společného jídla a pití ve starověku jako mocného tvůrce sociálních vazeb, jakými jsou dnes hody a večírky,“ sdělila profesorka McMahonová.