Slibujeme. Zní na Staré radnici slib pětadvaceti zastupitelů. Na židle v radě usedají místostarostové a radní pro další čtyři roky. Většina z nich má za sebou několik volebních období. Výjimkou je změna na postu starosty.

Jan Tecl za ODS v pondělí předává symbolicky žezlo svému stranickému kolegovi a dosavadnímu místostarostovi Zbyňku Stejskalovi. „Velká úleva. V čele města jsem byl dost dlouho. Ať je starostou někdo mladší. Zůstávám jen v zastupitelstvu a na místě senátora,“ sděluje Tecl svoje dojmy bezprostředně po ceremoniálu.

Nový starosta Zbyněk Stejskal žije v Brodě skoro padesát let. „Chci se maximálně věnovat práci pro město,“ zdůrazňuje Stejskal.

Veřejná slavnostní volba vedení města se na radnici koná bez velké účasti obyvatel Brodu. Pavel Prchal odchází už po volbě starosty. „Dalo se to čekat. Nejsem zklamaný, jsem vcelku rád, že se v Brodě nehádají jako v Jihlavě,“ dodává při odchodu. A má pravdu. V Brodě jde všechno hladce, rychle a bez diskusí.

Kromě výměny starosty je tu další změna v radě města. Na uvolněnou židli místostarosty po Zbyňku Stejskalovi usedá žena. Marie Rothbauerová za ODS. „Jsem ekonomka. Mám tři syny. V Brodě žiji třináct let. Jsem nováček, ale chci být zodpovědný občan a politika je pro mě vítaná možnost,“ zdůrazňuje křehká blondýnka.

Kompletní výsledky voleb v Havlíčkově Brodě najdete ZDE

V řadách pětadvaceti zastupitelů má nejvíc nováčků ANO 2011 a Ženy za Brod. Na radnici získávají po volbách sedm mandátů. O čem je práce zastupitele si vyzkouší hned dva zdravotníci. Daniel Chymo a Jindřich Bárta. „Je to pro mě nová zkušenost, chci prospět dobré věci,“ říká Chymo. Jindřich Bárta věří, že práci lékaře a zastupitele je možné skloubit bez problémů. „Nedělám akutní medicínu. Myslím, že práce zastupitele je důležitá, když se svět kolem nás tak mění,“ konstatuje zkušený urolog.

Naopak ostřílený zastupitel Jan Schwarz za Broďáky, kteří získávají ve volbách dva mandáty vyhlíží další povolební maraton bez iluzí. „Myslím, že největší oříšek pro další čtyři roky bude jihozápadní obchvat Brodu,“ poznamená.

Další volební období čeká také Pavla Dubna za SPD. „Nejdůležitější bude podle mého názoru městská hromadná doprava. Cestující si na dopravní obslužnost ve městě hodně stěžují. Změny jsou určitě potřeba. Pak samozřejmě obchvat kolem Šmolov, ale tam se ukáže až časem, jestli jsme na posledním jednání rozhodli správně,“ konstatuje řidič autobusu.

Zdroj: Štěpánka Saadouni

Nové vedení radnice v Brodě

Starosta Zbyněk Stejskal ODS zvolen 19 hlasů

Místostarosta Libor Honzárek TOP 09 19 hlasů

Místostarosta Vladimír Slávka ANO 2011 Ženy za Brod 19 hlasů

Místostarostka Marie Rothbauerová ODS 18 hlasů

Radní Jan Sojka za ODS 20 hlasů

Radní Ivana Štrossová ANO 2011 Ženy za Brod 19 hlasů

Radní Jan Matějka TOP 09 19 hlasů