Stamicovy slavnosti letos přináší jednu lahůdku za druhou, aby v polovině května vyvrcholily koncertem Kurfalckého komorního orchestru z Mannheimu, kde Jan Václav Stamic, rodák z Německého Brodu, působil.

Zajímavý byl rozhodně předchozí koncert sborového mládí, kdy v Brodě vystoupil Pěvecký studentský sbor Besharmonie. Vede ho sbormistr Libor Sládek. „Ve Stamicově době měl hlavní smysl sbor především při velkých vokálně-instrumentálních skladbách typu oratoria, pašijí, opery. Stamic sám se zasloužil především o rozvoj nástrojové hudby,“ řekl dřívější stavební inženýr, který později začal zpívat a dirigovat.

Podle něj je dnes celkem složité sehnat zpěváky do sboru, byť to podle nadšení jeho svěřenců tak nevypadá. „Rozvoj techniky je netlačí k tomu, aby byli sami aktivní. Méně dětí rozvíjí své hudební nadání, otázkou je, zda se to někdy zlomí,“ dodal Sládek s tím, že učí na gymnáziu, kde jsou děti ještě poměrně lehce „zblbnutelné“, aby se hudbě věnovaly.

Se sborem Besharmonie pravidelně získává první místa na celostátních soutěžích gymnaziálních sborů, účastní se mezinárodních festivalů, nejvýraznější úspěch zaznamenali loni, kdy se stali laureáty mezinárodního festivalu ve Vlachově Březí. Ročně absolvují kolem padesátky vystoupení.