Po vzoru nizozemského partnerského města Brielle totiž prvním rokem Brodští zkouší vystavovat Umění za sklem. Tedy lépe řečeno za výlohami obchodů.

V Brielle vystavují takto umění v říjnu – měsíci kultury, v Brodě se Radomír Dvořák a Pavel Novotný rozhodli pro květen. Příležitost dostalo pět umělců z Nizozemí a 19 jejich kolegů z Havlíčkova Brodu a okolí. Jmenujme například Standu a Lídu Bartůškovi, Hanu a Václava Černochovi, Petra Hyliše, Petra Mášu, Markétu Pelikánovou a další. Nizozemí zastupuje třeba Krijn van Driel, Ed van der Hoek, Willy Groot a další.

Už loni se však tradiční akce v Nizozemí zúčastnili za Brod Stanislav Bittermann a Radomír Dvořák.

Havlíčkovo náměstí, Horní ulice, Dolní ulice, právě tam najdou chodci, náhodní kolemjdoucí i zájemci o umění téměř padesátku výloh, v níž jsou umělecká díla vystavena.

„Trochu to komplikuje fakt, že umění tu vystavujeme spolu se zbožím. Někde se nám obchodníci trochu přizpůsobili, někde ne,“ tvrdí sochař a spolupořadatel akce Radomír Dvořák a pokračuje: „Pozitivní je, že lidé jsou zvyklí koukat do výloh a najednou tam uvidí umění. Do galerií dnes chodí jen úzký okruh lidí, a tak i galerie se snaží dostat umění do ulic.“

Doprovodnou akcí se připojili děti z brodských základních a mateřských škol a vystavují svá dílka za školním sklem. V Muzeu Vysočiny se navíc koná výstava Mladé brodské umění. Až skončí výstava v Brodě, přesune se v červnu na lipnický hrad.