Tenkrát Štěpán Podešť a Tomáš Holenda sehnali jen pár účastníků, mezi nimiž nechyběl i současný učitel gymnázia Daniel Koráb nebo dnešní organizátor Pavel Fiala.
„Štáflova paleta je zaměřena na studenty středních a vysokých uměleckých škol a mezi minulými účastníky už je několik dnes známých umělců,“ vysvětlil Podešť. Letos kvůli vedrům zůstávali mladí výtvarníci hlavně na hradě Lipnice a v okolí, teprve konec týdne prožili v Brodě. A všude malovali. Zítra pak výsledek své práce představí na čtrnáctidenní výstavě ve staré radnici v Havlíčkově Brodě.
„Výhodou těchto účastníků je, že město vidí trochu jinak než my, co ho procházíme každý den. Přijíždí totiž z celé republiky a mohou tu malovat, co chtějí,“ dodal Štěpán Podešť. Studentům je od 16 do 22 let, někteří jsou tu poprvé, jiní třeba posedmé.
Se Štáflovou paletou se podle organizátorů začalo proto, že ve městě chyběla kulturní akce zaměřená na výtvarné umění. Přitom jedním z hlavních malířů, kteří ztvárňovali starý Brod, byl Otakar Štáfl, jehož jméno setkání nese.
A proč paleta? „Jeho tvorba byla přerušena v únoru 1945 při bombardování Prahy, kdy zahynul. V jeho bytě zůstala jediná stěna a na ní visela právě paleta,“ vysvětlil.
Martin Poruba z Nového Jičína, Adam Kowalczyk z Havířova, to je jen část účastníků palety. „Jsem tu poprvé a jsem překvapen, jak atraktivní region jsem tu našel,“ prozradil Kowalczyk. Posedmé přijela Helena Říhová ze Svitav: „Našla jsem tu velký zdroj inspirace, pokaždé mám co malovat.“