Zda mají pravdu, mohou diváci posoudit ve středu 14. listopadu v havlíčkobrodském Klubu Čechovka. Právě tam mají šanci divadelní představení Hrdý Budžes od 19 hodin vidět.

Irena Dousková zdramatizovala před lety svou stejnojmennou knihu do podoby nevšedního divadelního představení.

Tragikomické roky normalizace

Hrdinkou příběhu je devítiletá školačka Helenka Součková, která diváky zkoumavým a naivním pohledem provází tragikomickými roky husákovské normalizace.

„Dlouho jsem o knize Hrdý Budžes přemýšlela. Měla jsem živé vzpomínky na dobu, kdy mi bylo těch šest sedm let. A spousta, někdy i nemilých zážitků a pocitů na tu dobu, mi pořád vězela v hlavě, takže jsem měla chuť se s tím tímhle způsobem vypořádat,“ řekla při jednom ze svých rozhovorů Irena Dousková. Loni vyšlo i pokračování knihy – Oněgin byl Rusák.

Nápad, aby hlavní roli hrála Bára Hrzánová, také pocházel od autorky.

„Bylo to mé velké přání. Nevěděla jsem, jestli Bára tu roli přijme, už proto, že je herečka z Prahy a hrát se to mělo v malém oblastním divadle v Příbrami. Navrhla jsem jí to a ona přijala. Shodou okolností už předtím knihu četla a líbila se jí,“ dodala.

Režisér Jiří Schmiedt jej v roce 2002 nastudoval s příbramským divadlem a měl šťastnou ruku ve výběru herců. V hlavní roli exceluje Bára Hrzánová, dostala za ni v roce 2004 cenu Thálie.

S Hrdým Budžesem se diváci mohou setkat také o den později v zámku v Polné u Jihlavy. Představení zde začíná v osm hodin večer.