Dopište povídku význačného českého autora je celostátní a stále populárnější soutěž. Letos byl vyhlášen již třetí ročník. Koho všeho jste ke spolupráci vyzvali?
V prvním ročníku byl osloven spisovatel Michal Viewegh, který je na podzimních knižních veletrzích v Havlíčkově Brodě, v rámci nichž je soutěž vyhlašována, pravidelným hostem. V druhém ročníku byl dopisován Ivan Klíma, pro kterého byla účast na veletrhu premiérou. Letos zjara se uskutečnila malá předpremiéra soutěže. Byla určena pouze dětem a měly dopsat pohádku Ivony Březinové. No a v letošním oficiálním třetím ročníku soutěžící dopisují opět ženu, a sice spisovatelku Irenu Obermannovou, se kterou jsme se domluvili již na veletrhu v loňském roce.

Jaký je ohlas soutěžících?
Prvního ročníku se zúčastnilo kolem 150 soutěžících, v druhém o něco méně. Všechny práce ohodnotila porota složená z knihovníků, nakladatelů, redaktorů a novinářů kraje Vysočina a vybrala deset příspěvků, které postoupily do nejužšího kola. Tři nejlepší již vybírali páni spisovatelé – Michal Viewegh a Ivan Klíma. Stejně tak tomu bude i letos.

Jaké bylo složení soutěžících?
V obou ročnících byla mezi soutěžícími vždy jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Soutěžící byli z poloviny z Vysočiny (přeci jen zde probíhala nejmasivnější propagace), z poloviny z celého území republiky (nejčastěji Praha, Brno, České Budějovice, Plzeň, aj., dokonce i z Bratislavy).

Dostali jste nějaké opravdu kuriózní dílo?
Kuriózní snad ani ne, ale soutěžící vždy popustili uzdu fantazii. Povídky tak byly dopisovány jako detektivka, milostný příběh, satira, psychologická próza a podobně, občas se vyskytla nějaká mafie, sebevražda, bulvár, erotika, skandál, ale nic až tak kuriózního.

Co říkají samotní autoři na tento nápad?
Osloveným spisovatelům se tento typ soutěže líbí. Jinak by asi nebyli ochotni dát „všanc“ kousek svého díla, byť je to jen krátký úvod povídky.

Prozraďte, kdo bude v dalších ročnících?
To zatím nemohu, protože to nevím. Další „oběť“ si vybíráme vždy až na knižním veletrhu, popřípadě těsně po něm. Takže další jméno bude známo nejdříve v říjnu letošního roku. Tipy máme, ale ty zatím neprozradíme.

Co získají vítězové a kdy proběhne vyhlášení letošního ročníku?
Nejlepší práce budou vyhlášeny a odměněny za účasti Ireny Obermannové v rámci 18. Podzimního knižního veletrhu v sobotu 11. října v salonku Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě. Vítězové vyhrávají zájezd v hodnotě 10 tisíc korun, komplet knih za 5 tisíc korun, další ceny a společný oběd s Irenou Obermannovou. Nejlepší práce budou publikovány v katalogu 18. Podzimního knižního veletrhu a Deníku Vysočina.

Kde lze nalézt všechny potřebné informace?
Podrobné informace o soutěži je možné najít na adrese www.kkvysociny.cz/modul_akce/soutez_obermannova.aspx. Maximálně dvě strany textu A4 lze posílat do 30. června na adresu: soutez@kkvysociny.cz
(je třeba připojit jméno, adresu, e-mail nebo telefon a doplnit název povídky). A podrobné informace o 18. Podzimním knižním veletrhu najdete
na internetové adrese www.hejkal.cz.