Nyní čekají porotu složenou z knihovníků, nakladatelů, redaktorů a novinářů hodiny čtení příspěvků, aby vybrala desítku nejlepších, kterou předá známé české spisovatelce Ireně Obermannové. Ta vybere tři vítěze. „Je to už taková naše prázdninová náplň práce, i když se v práci dělat nedá,“ usmála se ředitelka knihovny Veronika Peslerová. Tu s jejími dvěma podřízenými čekají desítky hodin pročítání soutěžních příspěvků.

„Jedna kolegyně si je bere na dovolenou do Tater, mně zaberou tak dva tři víkendy po třech hodinách na zahradě pod pergolou a každou volnou chvíli při cestování autobusem a vlakem,“ dodala Peslerová.

Za cestu do Přibyslavi stihne tak dvě dvoustránkové soutěžní práce. „U některých prací je téměř okamžitě vidět, že jde o trochu scestné výlevy, které ani nenavazují na rozepsanou povídku paní Obermannové. Ty vyřazuji, podobně jako neúměrně dlouhé příspěvky,“ dodala ředitelka Peslerová.

Příspěvky z celé země

Maximum byly dvě stránky. Pokud je někdo přesáhne o půl strany, nechá se to snést, ale šestistránkové příspěvky není v lidských silách číst.

Ze 129 soutěžních prací přišly jen dvě e-mailem, a jasně vedou opět ženy. Od nich přišlo 88 výtvorů. Při loňské soutěži Dopište Ivana Klímu dorazilo o deset příspěvků méně. O rok dříve si nenechalo ujít příležitost dopsat Michala Viewegha 142 lidí.

I tentokrát ovšem přišly příspěvky od „spisovatelů“ z celé republiky včetně Plzně, Prahy, Karlových Varů, Ostravy, Opavy, Prostějovska, Brna a dalších.

Jména deseti semifinalistů budou známa začátkem září. Tři vítězové budou vyhlášeni na 18. Podzimním knižním veletrhu 11. října a kromě společného oběda s Irenou Obermannovou získají i zájezd za deset tisíc korun a komplet knih v hodnotě pět tisíc.